Licytacja, opis i oszacowanie nieruchomości a współwłaściciele

Witam, komornik wyznaczył datę opisu i oszacowania nieruchomości, do której należy moja mama w 2/4 oraz brat 1/4 i ja 1/4, czy komornik może zająć całą nieruchomość skoro brat i mama nie zgadzają się na sprzedaż oraz wycenę tej nieruchomości? Co zrobić, żeby do tejże wyceny nie doszło? Ugoda z wierzycielem nie ma sensu, bo chcą 63 tys. zł – nie posiadam takich pieniędzy. Proszę o pomoc.


Egzekucja z ułamkowej części nieruchomości

Witaj, choć sprawa wydaje ci się straszna i martwisz się o utratę prawa własności do mamy i brata, które przysługuje im do zajętej przez komornika nieruchomości, to uwierz mi, ich majątek jest bezpieczny, bowiem komornik nie ma prawa zlicytować należących do nich części tej nieruchomości.

Powyższe wynika z regulacji zawartych w art. 1004 i następnych kodeksu postępowania cywilnego.

Komornik po otrzymaniu wniosku wierzyciela o wszczęciu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości rozpoczął postępowanie w tym zakresie, wysyłając informacje o zajęciu nieruchomości również pozostałym współwłaścicielom, jako zainteresowanym w sprawie (tak art 1005 kpc). Ale na tym udział mamy i brata się kończy.

Natomiast zgodnie z art. 1009 kpc w razie skierowania egzekucji do ułamkowej części nieruchomości opisowi i oszacowaniu podlega cała nieruchomość. Sumą oszacowania takiej części jest odpowiednia część sumy oszacowania całej nieruchomości.

Dlatego nie możesz się dziwić, że dokonując czynności opisu i oszacowania domu, komornik będzie śmiało przemieszczał się po całej nieruchomości.

Podobnie wyznaczony do przygotowania wyceny rzeczoznawca. Jednakże sprzedaży zostanie poddany tylko udział należący do ciebie, czyli ¼ w prawie własności.

Komornicza sprzedaż ułamkowej części prawa własności

Co więcej, muszę napisać, że choć nie wiem o jakiej nieruchomości mowa, ale jeśli jest to np. dom lub mieszkanie, których w naturze podzielić się nie da to myślę, że podjęte na wniosek wierzyciela działania komornika nie są celowe.

W wielu podobnych sprawach bowiem do licytacji w ogóle nie dochodzi z uwagi na brak osoby zainteresowanej zakupem jedynie udziału w prawie własności.

Trudno sobie nawet wyobrazić, ze osoba obca nabywa tylko ¼ własności nieruchomości i zamieszkuje razem z twoją rodziną pod jednym dachem.

Jednakże skoro tak jest, to masz argumenty, by próbować rozmawiać z wierzycielem.

Negocjacje z wierzycielem w przedmiocie wycofania wniosku egzekucyjnego

Wiedz, że wszczęcie licytacji z nieruchomości, przystąpienie do opisu, a następnie zatrudnienie biegłego rzeczoznawcy do oszacowania nieruchomości generuje koszty, które ty jako dłużnik będziesz musiał w końcu pokryć.

Dlatego namawiam cię na podjęcie kolejnych prób zawarcia porozumienia z wierzycielem.

Oczywiście wierzę, że nie jesteś w stanie wpłacić żądanej kwoty, ale może uda ci się wynegocjować lepsze warunki.

Zastanów się, czy nie dasz rady zgromadzić większej kwoty gotówki, którą zachęcisz wierzyciela do podjęcia rozmów i ewentualnej ugody.

Być może ktoś z rodziny jest w stanie pożyczyć ci pewną kwotę i w ten sposób unikniesz dalszych kosztów związanych z postępowaniem egzekucyjnym.
Powodzenia!

Wniosek do wierzyciela o zawieszenie egzekucji komorniczej

Wniosek-do-wierzyciela-o-zawieszenie-odstąpienie-od-egzekucji-komorniczej-wzor-pdf-doc

Wniosek do wierzyciela o zawieszenie/odstąpienie od egzekucji komorniczej

Wniosek o dokonanie opisu i oszacowania nieruchomości

wniosek-o-dokonanie-opisu-i-oszacowania-nieruchomosci

Wniosek o dokonanie opisu i oszacowania nieruchomości

Skarga dłużnika na opis i oszacownie nieruchomości

skarga-dluznika-na-opis-i-oszacowanie-nieruchomosci-wzor-pdf-doc

Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości wzór

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze