Wniosek o zawieszenie egzekucji z nieruchomości

Spłaciłam 150 tys zł, ale z opóźnieniem przez co do spłaty było jeszcze 36 tys. zł odsetek, na dzień dzisiejszy została spłacona kwota na poczet odsetek 40.700, komornik oczywiście pobierał swoją prowizję więc wierzyciel nie otrzymał jeszcze całej sumy, natomiast od listopada wpłaciłam 3000 zł, ale z tej kwoty komornik tylko w listopadzie wierzycielowi przekazał 182 zł.

W następnych m-cach z moich wpłat wierzyciel otrzymał 0 wpłaty i teraz wyznaczył licytacje nieruchomości pomimo, że co miesiąc kwota była wpłacana, ale komornik nie przekazywał nic wierzycielowi. Proszę o pomoc w tej sprawie.


Witaj, z tego co napisałaś nie do końca mogę wywnioskować, jaka ostatecznie pozostała ci do spłaty kwota, aby zamknąć całe postępowanie egzekucyjne.

Wydaje mi się, że musi być spora, skoro pomimo tego, że dokonałaś wpłat na blisko 200 000 zł wierzyciel złożył wniosek o rozszerzenie egzekucji z nieruchomości.

Ugoda z wierzycielem o cofnięcie wniosku egzekucyjnego

Uważam, że aby zablokować licytacje z nieruchomości zasadnym będzie podjęcie kroków zmierzających do zmiany stanowiska wierzyciela.

Spróbuj porozumieć się z osobą/instytucją, której jesteś dłużna pieniądze. Zaproponuj zawarcie porozumienia (ugody), co do spłaty pozostałej części długu.

Być może uda ci się przekonać wierzyciela, by ten cofnął wniosek o egzekucję z nieruchomości, a nawet złożył wniosek o zawieszenie postępowanie egzekucyjnego prowadzonego przez komornika.

Ugoda byłaby najlepszym wyjściem, bo tylko wpłaty dokonywane bezpośrednio do rąk wierzyciela będą wolne od opłat komorniczych, które w tej chwili pobiera komornik.

A sama napisałaś, że w ostatnich miesiącach ściągnięte przez komornika kwoty nie pokryły nawet kosztów egzekucji, które w myśl zasadzie przewidzianej w art. 1025 kpc w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 roku zaspokajane są w pierwszej kolejności.

Zwiększenie wpłat na poczet spłaty długu, sposobem na uniknięcie licytacji majątku

Jeśli wierzyciel nie przychyli się do twojej prośby i nie cofnie wniosku o licytację nieruchomości, musisz zastanowić się na zwiększeniem wysokości dokonywanych wpłat na poczet spłaty długu, tak aby część z nich zaczęła docierać do wierzyciela.

W tym zakresie możesz rozmawiać z komornikiem. Nie wiem, jak prowadzona jest egzekucja obecnie, czy komornik zabiera ci część dochodu, czy dokonujesz samodzielnych wpłat.

Jednak masz prawo zapytać komornika jak ten dzieli uzyskane kwoty, składając wniosek o udzielenie wyjaśnień.

Wniosek o udzielenie informacji na temat wpłat i stanie zadłużenia

wzór-pisma-do-komornika-o-stan-zadłużenia

Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o dokonanych wpłatach i stanie zaległości

Wniosek o zawieszenie egzekucji z nieruchomości

Na koniec dodam tylko, że jeżeli nieruchomość o którą chodzi, przedstawia znacznie wyższą wartość niż dług jaki masz do spłacenia, nie musisz się godzić na jej sprzedaż w drodze licytacji komorniczej.

Myślę, tu o zarzucie niewspółmierności egzekucji, jaki możesz podnieść.

Założeniem ustawodawcy jest, iż organ egzekucyjny (komornik) stosuje sposób egzekucji najmniej uciążliwy dla dłużnika i w przypadku kiedy egzekucja z jednej części majątku wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik ma prawo żądać zawieszenia egzekucji z pozostałych składników jego majątku – tak art. 799 § 1 i 2 kpc.

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia nieruchomości

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia nieruchomości

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia nieruchomości

Podsumowując:

Jeśli chcesz uchronić swój majątek przed sprzedażą w toku licytacji komorniczej, przede wszystkim należy przekonać wierzyciela do wycofania wniosku o egzekucję z nieruchomości.

Dobrym argumentem będą wyższe wpłaty na poczet spłaty należności. Zastanów się więc nad poprawą kondycji finansowej.

W przypadku, kiedy wierzyciel będzie uparcie stał przy swoim, a wartość zajętej nieruchomości będzie zdecydowanie wyższa niż pozostały do spłaty dług, masz prawo żądać zawieszenia egzekucji z nieruchomości podnosząc zarzut niewspółmierności egzekucji.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze