Jak spłacać alimenty, by móc wrócić do Polski?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak spłacać alimenty, by móc wrócić do Polski?
dwqe3 zapytał 3 lata temu

Mam ogromne zadłużenie alimentacyjne, mieszkam za granicą, od zeszłego roku udało mi się dostać stałą pracę i zacząłem pomału spłacać alimenty z konta przyjaciół. Co jeszcze mogę zrobić, abym spał spokojnie?

Moje dzieci mają 25 i 21 lat niestety mimo pieniędzy, które co jakiś czas dostawały, uważają, że stać mnie na więcej. Jak załatwić tę sprawę tak, abym nie bał się jechać do Polski? jak uniknąć kary za niepłacenie alimentów?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

uważam, że najrozsądniej będzie znaleźć porozumienie z własnymi dziećmi. Wydaje mi się, że Twój obowiązek alimentacyjny w stosunku do starszego dziecka już ustał.

Jeśli tak, to należy podjąć z nim rozmowę, w której ustalicie jakiej wysokości jest zadłużenie alimentacyjne i jakiej kwoty żąda Twoje starsze dziecko, by poczuło się zaspokojone.

Jeśli uda się Wam określić kwotę roszczenia, możecie zawrzeć umowę alimentacyjną, w której zobowiążesz się do spłaty ratalnej zobowiązania alimentacyjnego, natomiast dziecko zobowiąże się do zakończenia działań windykacyjnych, czy nawet komorniczych.

Jeśli zaś chodzi o młodsze dziecko, to również należy wziąć pod uwagę wysokość zadłużenia oraz okoliczność, czy nadal jesteś zobowiązany do łożenia na jego utrzymanie.

Jeśli alimenty są nadal wymagalne, warto ustalić pewną kwotę miesięczną, z której będziesz w stanie się wywiązać, tak by Twój dług nie rósł. Namawiam Cię do zawarcia i z tym dzieckiem umowy alimentacyjnej oraz uzyskania przez nie zapewnienia, że zaniecha dochodzenia zapłaty zaległości przynajmniej przez czas, kiedy będziesz regulować bieżące raty alimentacyjne.

Jeśli jednak obowiązek alimentacyjny wygasł i w stosunku do młodszego dziecka, warto rozmawiać z nim o spłacie ratalnej.

Wiedz, że dzięki porozumieniu z dziećmi możesz wiele zyskać. Przede wszystkim nie muszą one dochodzić przymusowej egzekucji z alimentów. Postaraj się więc zachęcić dzieci do zawarcia umowy alimentacyjnej, na mocy której zyskasz szansę ratalnej spłaty długów.

Niestety nie podałeś, czy jesteś również dłużnikiem Funduszu Alimentacyjnego (o tym: jak sprawdzić zadłużenie w Funduszu Alimentacyjnym <– pisałam tutaj). Bo jeśli tak, to musisz podjąć kontakt z właściwym urzędem i tam złożyć wniosek o ratalne rozłożenie płatności na raty. Możesz również wnosić o umorzenie części należności. Poniżej zamieszczam gotowe wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego

Wniosek-o-umorzenie-dlugu-alimentacyjnego-wzor-pdf-doc

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego wzór

Wniosek o umorzenie odsetek z funduszu alimentacyjnego wzór

wniosek-o-umorzenie-odsetek-z-funduszu-alimentacyjnego-wzor-doc-pdf

Wniosek o umorzenie odsetek z funduszu alimentacyjnego wzór

Wniosek do Funduszu Alimentacyjnego o stan zadłużenia

Wniosek-do-Funduszu-Alimentacyjnego-o-stan-zadluzenia-wzor-doc-pdf

Wniosek do Funduszu Alimentacyjnego o stan zadłużenia

Odnośnie obawy powrotu do kraju, to wydaje mi się, że jeśli jesteś wyłącznie dłużnikiem dzieci i znajdziesz z nimi porozumienie, to nic Ci nie grozi. Inaczej jeśli sprawa niealimentacji trafiła do sądu i ciążą na Tobie jakieś nieuregulowane grzywny.

Tu warto podjąć starania celem ustalenia, czy nie jesteś ścigany za brak alimentacji. Informacji na swój temat możesz szukać w rejestrach karnych, a także na stronach policji – lista osób poszukiwanych.