Jak sprawdzić, czy córka wzięła kredyt?

Kategoria: DługiJak sprawdzić, czy córka wzięła kredyt?
Edyta zapytał 6 miesięcy temu

Dzień dobry, proszę o pomoc, chciałam sprawdzić, czy córka nie wzięła kredytu, prowadzę zakład kosmetyczny i córkę zatrudniam, wcześniej zdarzało jej się brać kredyty, które z mężem spłacamy i teraz jak były zamknięte usługi, podejrzewam, że może znowu zaciągać kredyty, bo zadaje z podejrzanym facetem, a nie było zarobku z zakładu.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

niestety Pani córka jest dorosła i nie została ubezwłasnowolniona, dlatego nie ma Pani praktycznie żadnej możliwości, by samodzielnie dowiedzieć się, czy nie zaciągnęła ona nowych długów. Jedynym rozwiązaniem, jakie widzę, jest poproszenie córki, by przedstawiła Pani aktualny raport BIK.

Najlepiej jeśli wspólnie z córką wygeneruje Pani raport BIK dotyczący jej zobowiązań. Nie jest to skomplikowana czynność i nie powinna zająć więcej niż kilkanaście minut. W raporcie znajdzie Pani wiarygodne i co istotne aktualne dane na temat zobowiązań córki.

Niemniej jednak proszę pamiętać, że na naszym rynku działają firmy, które nie mają nic wspólnego z bankami, a jednak pożyczą pieniądze na uproszczonych zasadach. Jeśli córka zadłużyła się w firmie pożyczkowej, która nie została zobowiązana przez system do współpracy z BIK, to może Pani nie dowiedzieć się o takim zadłużeniu.

Wiem jednak, że nawet firmy udzielające szybkich pożyczek w pewien sposób weryfikują wypłacalność swoich klientów, żądając np. zaświadczenia o dochodach lub odwiedzając miejsce pracy swojego klienta celem potwierdzenia zatrudnienia.

Radzę więc porozmawiać z córką szczerze, poprosić ją o raport BIK a jeśli nadal nie będzie ona w Pani oczach wiarygodna, zadbać by nie miała dostępu do pieczątek zakładu, dzięki którym mogłaby wystawić sobie zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach.

Podobne wątki:

Twoja odpowiedź