Jak sprawdzić długi ojca?

Forum prawneKategoria: DługiJak sprawdzić długi ojca?
AvatarAdrian zapytał 1 rok temu

Dzień dobry, mam pytanie: mam ojca który ma problemy z długami, co chwilę wychodzą jakieś zaległości w ZUS i US, chwilówki, karty kredytowe itd. Jak się dowiedzieć gdzie ojciec ma długi? jak rozłożyć te długi na raty?

Wcześniej ojciec miał problemy z alkoholem i brał co mu dawali od 3 lat, a przychodów zero, był bezrobotny a kredyty dostawał. Teraz się ogarnął i chce wyjść z długów.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj, o tym ile jest długów, może dowiedzieć się jedynie ojciec.

Ty niestety nie masz umocowania, by pytać o jego sprawy. Żaden urząd, ani bank, czy nawet firma pożyczkowa nie ma prawa udzielić Ci informacji na temat zobowiązań ojca.

Odnośnie długów w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, to najłatwiej będzie po prostu wybrać się tam z ojcem i zapytać o wysokość nieuregulowanych zobowiązań i możliwości ich umorzenia.

Na naszym portalu już wielokrotnie pisaliśmy o umorzeniu, rozłożenie na raty, a także zawieszeniu płatności zobowiązań względem organu rentowego i fiskusa.

Odnośnie długów bankowych, to tu radzę wygenerować raport BIK. Niektóre zobowiązania zaciągnięte w firmach pożyczkowych mogą nie być ujawnione w BIK, dlatego zachęcam Cię do przejrzenia korespondencji kierowanej do ojca.

Warto dotrzeć do umów lub pism wypowiadających umowy pożyczek i chwilówek. Jeśli ojciec pamięta firmy, w których zaciągał pożyczki, a nie ma na nie dokumentów, to może również składając pisemny wniosek poprosić o udzielenie mu informacji w przedmiocie nieuregulowanych zobowiązań. Jeżeli chodzi o rozłożenie długów na raty, to z tym będzie bardzo trudno.

Jak piszesz ojciec ma różne zobowiązaniach, w wielu instytucjach, więc nie można tu mówić o jednym kredycie. Firmy pożyczkowe nie chętnie pomagają swoim dłużnikom, chętniej jednak naliczają dodatkowe koszty i zatrudniają windykatorów terenowych, którzy potrafią prawdziwie uprzykrzyć życie.

Zapewne, Twój ojciec nie ma też zdolności kredytowej, skoro przez kilka lat nie regulował w terminie pożyczek, dlatego nie otrzyma też kredytu konsolidacyjnego. To co możecie teraz zrobić, to np. pożyczka u pracodawcy, pożyczka rodzinna lub kredyt zaciągnięty przez inną osobę.

Jeśli ojciec nie szans otrzymania wsparcia w takiej kwocie, która pozwoliłaby mu spłacić wszystkie długi, to najważniejsze nie rezygnować od razu. Dobrze, że ma pracę i dochód, który pozwoli mu sukcesywnie wyjść z długów.

Zróbcie listę wierzycieli, wypiszcie kwoty zadłużenia i koszty związane z opóźnieniem. Na spokojnie przemyślcie, które zobowiązania można spłacić w miarę szybko i te regulujcie w pierwszej kolejności. Jeśli zobowiązań jest kilka, to łatwiej będzie spłacać je po kolej, niż rozkładać wpłaty na każdą z firm, w małych kwotach, które nie będą zbliżać ojca do zamknięcia długu.

Na koniec dodam jeszcze, że najistotniejszą kwestią, jest to, by ojciec nie szukał pomocy w niepewnych firmach oddłużeniowych, czy pożyczkowych, które zaproponują mu pożyczkę na spłatę starych długów, za co jednak słono sobie policzą. Jeżeli ojciec ma szukać pożyczki, to tylko w pewnych instytucjach, najlepiej bankach. Powodzenia!

Kilka artykułów na temat firm oddłużeniowych:

Twoja odpowiedź