Pomoc przy spłacie zobowiązań od firmy oddłużeniowej?!

Kilka lat temu wpadłem w spiralę finansową. Brałem pożyczki na spłatę innych zobowiązań, aż w końcu nie miałem już zdolności kredytowej. Przestałem płacić raty na bieżąco i wierzyciele wypowiedzieli mi umowy pożyczkowe. Teraz prowadzą to firmy windykacyjne, a niedawno komornik zajął mi konto bankowe.

Jedyne konto i to w dodatku ja sam zarabiam na rodzinę. Stać mnie było na raty, żeby spłacać inne zobowiązania, ale zaniedbałem je obecnie i komornik się tym zajął, zajmując mi całą wypłatę. Jestem do 10-tego bez pieniędzy, a na wychowaniu 3 osoby. Nie wiem co robić.

Czy jest jakaś firma, która pomoże dogadać się z wierzycielami? sprawdzi moje saldo zadłużenia i pomoże dogadać się z komornikiem? Potrzebuje szybkiego wsparcia, bo już nie ogarniam. Pozdrawiam.


Tak to właśnie bywa, że gdy kończy nam się budżet i zaczynamy być do tyłu z ratami zobowiązań, w ruch idzie machina, którą bardzo ciężko zatrzymać, ciężko zatrzymać nie przez to, że nie da rady się dogadać z wierzycielem, a bardziej przez to, że machina ta… to istny pochłaniacz pieniędzy, i zwykle wygląda to w ten sposób:

  1. Dłużnik zaczyna nie wyrabiać ze spłatą rat zobowiązań.
  2. Otrzymuje płatne monity przypominające o terminowej spłacie.
  3. Pojawiają się karne odsetki.
  4. Firma pożyczkowa wypowiada umowę pożyczkową.
  5. Do gry wkracza firma windykacyjna, która obciąży dłużnika kosztami windykacyjnymi.
  6. Gdy windykacja nie jest w stanie ściągnąć pieniędzy:
  7. Firma pożyczkowa sprzedaje dług na giełdzie wierzytelności,
  8. Lub idzie do sądu po nakaz zapłaty i oddaje sprawę do komornika.

Firmy oddłużeniowe i pomoc w oddłużaniu

Oczywiście, że istnieją firmy i kancelarie oddłużeniowe, ale na ich usługi trzeba mieć pieniądze. Czym dokładnie zajmują się te firmy? są to dość ogólne usługi jak np.:

Często dłużnicy, jako ostatnią deskę ratunku traktują właśnie firmy oddłużeniowe, które kuszą chwytliwymi hasłami marketingowymi. Przestrzegam jednak, że na takie firmy trzeba uważać, bo bardzo często ich modelem biznesowym jest wyciągnięcie od zdesperowanego dłużnika pieniędzy za opłatę wstępną (analiza zadłużenia). Później kontakt urywa się lub firma oddłużeniowa stwierdza, że nie jest w stanie Ci pomóc.

Oczywiście nie twierdzę, że wszystkie firmy oddłużeniowe działają w ten sposób, ale na pewno większość z nich tak. Dlatego, zanim skorzystasz z pomocy firmy czy kancelarii oddłużeniowej, sprawdź opinie o tej firmie, wpisując w Google frazę: “Nazwa firmy oddłużeniowej – opinie“.

W ten sposób poznasz zdanie innych dłużników, którzy już skorzystali z pomocy tej firmy oddłużeniowej.

Ile kosztuje usługa oddłużania?

To w dużym stopniu zależy od złożoności Twojego zadłużenia, często też koszt usługi oddłużeniowej obliczany jest od wysokości Twojego ogólnego zadłużenia, lub od wysokości umorzonej przez firmę oddłużeniową kwoty. Trzeba jednak przyjąć, że koszt usługi firmy oddłużeniowej zaczyna się od kilkuset złotych wzwyż.

UWAGA: uważaj na opłaty pobierane z góry!

Jeśli już zdecydujesz się na pomoc firmy oddłużeniowej, to poszukaj takiej firmy, która nie pobiera opłaty za analizę zadłużenia, oraz takiej, która nalicza opłaty za efekt, jaki dla Ciebie wypracuje!

… i jeszcze jedna ważna sprawa:

Uważaj na firmy oddłużeniowe, które ograniczają swoje pole działania do wciskania dłużnikowi kredytów i pożyczek konsolidacyjnych. Jest to również dość znany model działania.

Jak wyjść z długów samodzielnie?

Problem z długami, który opisujesz, polega przede wszystkim na tym, że masz komornika, który zgarnia dużą część Twojego wynagrodzenia, i nie starcza Ci wtedy środków na utrzymanie rodziny.

Skoro toczy się wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne, to ciężko Ci będzie odwołać komornika od zajęcia konta bankowego i wynagrodzenia.

ale czy komornik działa zgodnie z prawem?

Piszesz, że komornik najpierw zajął Twoje konto bankowe, a chwilę później piszesz, że komornik zajął całe Twoje wynagrodzenie. Żadne z powyższych nie jest zgodne z prawem dlaczego?

Bo jeśli komornik zajął Twoje konto bankowe, na które trafia Twoje wynagrodzenie, to komornik wtedy nie ma prawa zajmować Ci wynagrodzenia. Komornik może zająć albo wynagrodzenie, albo konto bankowe.

Przeczytaj wpis: Komornik zajmuje mi wynagrodzenie, a potem jeszcze konto bankowe, czy to zgodne z prawem?

Jeśli faktycznie tak się stało, to jak najprędzej powinieneś złożyć u komornika wniosek o zwolnienie konta bankowego spod zajęcia.

Wzór wniosku o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego dłużnika

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Komornik nie ma prawa zajmować Ci jednocześnie wynagrodzenia oraz rachunku bankowego, na który to wynagrodzenie wpływa, bo Twoje środki podlegają wtedy dwukrotnemu zajęciu – to jest niezgodne z prawem!

Komornik zajął mi całą wypłatę?

Piszesz również, że komornik zajął Ci całe wynagrodzenie, to także jest niezgodne z prawem, komornik musi trzymać się kwoty wolnej od zajęcia komorniczego pensji <— przejdź do tego artykułu i sprawdź, ile komornik powinien zostawić Ci z wypłaty.

Wyjątkiem, kiedy komornik może zająć Ci całe wynagrodzenie, jest umowa zlecenie, chyba że umowa zlecenie, którą masz, jest Twoim jedynym źródłem dochodu i jest pensją powtarzalną, a więc co miesiąc, czy co tydzień otrzymujesz wynagrodzenie.

Wtedy, jeśli komornik zajmie Ci całą pensję z tytułu umowy zlecenia, musisz u komornika złożyć oświadczenie, że umowa zlecenie to Twoje  jedyne i powtarzalne źródło dochodu.

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu

Po otrzymaniu takiego pisma komornik powinien dla Twojej umowy zlecenie zastosować kwoty wolne od zajęcia, jak dla tradycyjnych umów o pracę.

Ugoda z wierzycielem

Możesz też spróbować zwrócić się do każdego z wierzycieli i spróbować dogadać się z nimi na dobrowolną spłatę zadłużenia, do tego celu przyda Ci się umowa ugody dłużnik – wierzyciel której wzór zamieszczam poniżej:

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

E-book Pani Iwony Wendel

Sam problem zadłużenia to często problem błędnego postrzegania długu, w tym momencie pragnę polecić Ci bardzo ciekawy e-book Pani Iwony Wendel, e-book nosi nazwę: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem. Ta obowiązkowa lektura dla każdego dłużnika zbiera bardzo fajne recenzje – naprawdę polecam Ci przeczytanie wszystkich 92 stron poradnika!

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , , , , ,

O autorze