Jak DOGADAĆ SIĘ z komornikiem? czy komornikowi można płacić w ratach? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Jak DOGADAĆ SIĘ z komornikiem? czy komornikowi można płacić w ratach?

Witam serdecznie, od 5 lat zmagam się z długami które zaciągnęłam prowadząc swoją firmę. Po roku działalności firmy utraciłyśmy ze wspólniczką płynność finansową i zaczęło się zaciąganie kredytów i chwilówek. W pewnym momencie moje zadłużenie sięgało ok 35 000 zł.

Na ten moment, chwilówki mam uregulowane, zostały mi: kwota ok 1000 zł na kartach kredytowych Santander i mBank (obie karty kredytowe straciły ważności i są wycofane).

Oprócz tego mam duży kredyt w Santander Consumer Bank. Wzięłam ok 9.000 zł, i na ten moment zobowiązanie urosło do 15.000 zł. Kredyt przestałam spłacać od roku, kiedy straciłam płynność finansową.

Ze względu na rosnące roszczenia wszystkich wierzycieli żeby długi uregulować w całości, natychmiast wyjechałam do Anglii. Po spłaceniu czterech chwilówek, które miały najwyższe odsetki (RRSO), jestem gotowa spłacać duży kredyt z banku.

Rok temu kontaktowałam się z komornikiem, który wykonuje egzekucje, poinformowałam go o depresji i problemach zdrowotnych, braku pracy i jakiegokolwiek majątku.

Proszę o poradę, jak dogadać się z komornikiem i zacząć spłacać swój największy kredyt i pozbyć się komornika. Czy zaciągnąć kredyt w Anglii i spłacić zobowiązanie i napisać wniosek o ugodę z wierzycielem i zapłacić za koszty egzekucyjne komornikowi? Dziękuję. Małgosia.


Decyzja o wyjeździe do Anglii w celach szybkiego zarobienia pieniędzy, to był bardzo dobry i trzeźwy krok. Bardzo często doradzam takie wyjście z sytuacji, jeśli zarobki które posiada dłużnik są bardzo niskie lub, gdy nie ma ich wcale.

Jeśli chodzi o zaciąganie kredytu w Anglii, to nie będzie to raczej dobrym rozwiązaniem, bo znów władujesz się w kolejne zadłużenie, a nie daj Boże stracisz pracę, lub przydarzy Ci się inne zdarzenie losowe, które uniemożliwi Ci spłatę kredytu.

Myślę, że w Twojej obecnej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem, będzie dogadanie się z komornikiem i zdeklarowanie się do spłaty zadłużenia w stałych kwotach co miesiąc.

Musisz wyliczyć co miesiąc taką kwotę, na którą będzie Cię stać, aby spłacać ją systematycznie komornikowi. Komornik z pewnością przystanie na Twoje warunki spłaty, bo tak naprawdę – nie ma innego wyjścia.

Jeśli nie posiadasz w Polsce nic, co komornik mógłby zająć i sprzedać na licytacji komorniczej, to na pewno ucieszy się z Twojego kontaktu. Komornicy na ogół bardzo lubią dłużników, którzy z własnej inicjatywy regulują swoje długi.
Wspomnę tylko, że tak generalnie, to od wierzyciela zależy, z jakich składników majątku dłużnika będzie on chciał prowadzić egzekucję, ponieważ jak głosi art. 797 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, we wniosku lub żądaniu przeprowadzenia egzekucji komorniczej, z urzędu należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione, a także sposób egzekucji należności.

Warto też znać art. 799 § 1 K.p.c.: czyli:

„Wierzyciel może w jednym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. Spośród kilku sposobów egzekucji wierzyciel powinien zastosować ten najmniej uciążliwy dla dłużnika”.

Mam nadzieję, że uda Ci się dogadać z komornikiem, odradzam Ci ponowne zadłużanie się, nie ma sensu generować dodatkowe koszty obsługi istniejącego długu i pogłębiać jeszcze bardziej swoje zadłużenie.

Zaproponuj komornikowi spłatę powiedzmy 500-700 zł/msc jeśli Cię stać na taką ratę i zacznij krok po kroku wychodzić z długów. Trzymam za Ciebie kciuki i wierzę, że uda Ci się pozbyć zadłużenia! i wrócisz do Polski z tzw. „czystym kontem”.

Możesz skorzystać z gotowego pisma do komornika o rozłożenie długu na raty <– wzór pisma pobierzesz tutaj.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...


14 komentarzy

 1. Avatar

  Patryk

  Od moich „młodych lat” narobiłem dużo głupot i długów zarazem, mam paru komorników i parę kont bankowych zablokowanych. Do tej pory chowałem się przed tym i nie przeszkadzało mi to, lecz sytuacja się zmieniła, bo urodziła mi się córka i mam żonę. Chciałbym zmienić swoje życie i spłacić dawne długi, lecz nie wiem od czego i jak zacząć.

  Druga sprawa to taka, że mam pracę, na razie pracuje na czarno, bo nie mogę sobie pozwolić na umowę o pracę ze względu na komorników.

  Chciałbym to zmienić, ale najpierw muszę dogadać się z komornikami na spłatę zobowiązań w określonej kwocie co miesiąc, aby nie zabierali mi całej wypłaty do tej kwoty minimalnej, która muszą zostawić, ponieważ w obecnej sytuacji nie pozwoli to na przeżycie mi i mojej rodzinie ponieważ żona nie pracuje.

  Zarabiam między 3.3 a 3.8tys na rękę, na umowie o pracę zarobki będą przedstawiały się tak samo, chciałbym dogadać się z komornikami na spłatę 500 600 zł miesięcznie, abym mógł normalnie żyć i w końcu przestać się ukrywać i zacząć spłacać długi.

  Niestety nie wiem czy to w ogóle możliwe i jak to zrobić, od czego zacząć i skąd się dowiedzieć ilu i których komorników mam i jakie należności wobec nich. Z góry Dziękuję za odpowiedź i pomoc.

 2. Avatar

  gość

  Jestem osobą młodą, mam 26 lat. Z głupoty nabrałam kredytów i chwilówek, na ten moment nie mam nawet pojęcia ile dokładnie tego jest – mniemam, że ok 20 000 zł, Na koncie mam komornika, ale zbyt małe przychody, żeby cokolwiek komornik zabierał. We wrześniu dostałam pracę, chce spłacić długi, tylko nie wiem jak się za to zabrać kompletnie.

  Czy komornik dowie się o nowej pracy? czy sama muszę go poinformować? Jak najlepiej dogadać się z komornikiem i wierzycielami? Dostałam ostatnio pismo z sądu od komornika, nie było mnie w mieście i nie mogłam go odebrać. Co w takie sytuacji? bardzo proszę o pomoc.

 3. Avatar

  Kasia

  Witam, 3 lata temu wzięłam laptopa na raty przez Alior Bank. Jak to czasem bywa w życiu noga się nam powinęła i zaczęliśmy popadać w długi. Skutek tego taki, iż mam teraz komornika na plecach, jestem już po rozmowie z nim i ustaliliśmy kwotę miesięcznych rat.

  …i nie byłoby problemu, gdyby nie fakt że jestem współwłaścicielem konta bankowego u siostry i mamy. Komornik zablokował im pieniądze do czasu spłaty moich długów.

  Dogadałam się z komornikiem, że jeżeli wpłacę 1/3 flugu w jednej racie (3tys) to jest gotów odblokować zablokowane konta bankowe. Moje pytanie brzmi: czy mogę komornikowi zaufać? czy to nie jest jakaś sztuczka komornicza na odzyskanie szybciej pieniędzy?

  Jest to dla mnie ważne, gdyż żeby wpłacić tą kwotę, muszę sprzedać auto. Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.

 4. Avatar

  Barbara

  Parę dni temu telefonicznie poinformowano mnie, że mam niecałe 300 zł. długu u komornika. Byłam bardzo zdziwiona i spytałam od kiedy i u kogo. Dowiedziałam się, że dług jest z roku 2008 i w firmie telefonicznej. Niestety nie przypominam sobie takiego długu. Chcę spytać czy faktycznie muszę ten dług spłacić? czy jeśli faktycznie tak było, to czy nie przedawnił się? Dziękuję za odpowiedź.

 5. Avatar

  Wioleta

  Dogadałam się z komornikiem na spłatę długu w ratach. Komornik nie poinformował banku o spłatach zadłużenia i nieumyślnie przekroczyłam kwotę wolną od zajęć… z czego bank zablokował mi wszystkie środki na koncie i jestem na minusie ponad 4000 tys i zajęte mam świadczenia rodzinne na córkę. Co robić w takiej sytuacji?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Owszem, można dogadać się z komornikiem, ale pamiętaj, że to wierzyciel tutaj rządzi i jeśli wierzyciel zleci komornikowi zajęcie konta bankowego dłużnika, to komornik nie ma nic do gadania i musi poprowadzić postępowanie egzekucyjne zgodnie z wolą i wytycznymi wierzyciela. Skoro komornik zajął mi Ci konto bankowe (egzekucja z rachunku bankowego), to znaczy że zażyczył sobie tego wierzyciel we wniosku o wszczęcie przeciwko Tobie egzekucji. Komornik nie ma prawa, aby robić debet na koncie dłużnika <-- przeczytaj ten wpis.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Świadczenia rodzinne nie podlegają egzekucji, dlatego w tej sytuacji zachęca Cię do zaczerpnięcia garści wiedzy z artykułu i wskazówek które znajdziesz tutaj –> Czy komornik ma prawo zająć świadczenie rodzinne?. Mam nadzieję, że szybko wyprostujesz sprawy z komornikiem. Pozdrawiam!

 6. Avatar

  Ulka

  Dzień dobry! właśnie zastanawiam się czy można spłacać komornika w ratach? mam zadłużenia na 6 tys zł. Wypłatę mam niewielką bo jest to 2100 czyli minimalna krajowa i z tego co wiem komornik nie ma prawa zajmować minimalnej krajowej. Ale chcę się długu pozbyć i spłacić go, jedyna opcja to spłata w ratach po 300-400 zł co miesiąc, czy mogę dogadać się z komornikiem na dobrowolną spłatę zadłużenia?

 7. Avatar

  Ryta

  Pytasz czy komornikowi można płacić w ratach? oczywiście że tak :-) komornik (skoro masz minimalną krajową i tak nie może Ci niż z niej zająć) więc jeśli zapytasz komornik czy możesz spłacać dług dobrowolnie w ratach jakie tam chcesz, komornik będzie skakał z radości. Więc tak! z komornikiem można dogadać się na dobrowolną spłatę długu w ratach – uszczęśliwisz go bardzo mocno ;P

 8. Avatar

  Cyerek

  Jeśli nie wiecie jak dogadać się z komornikiem, to powiedzcie mu na czym faktycznie stoicie i razem spróbujcie dojść do porozumienia. Jeśli jest jedna pensja i stałe wydatki, to wiadomo ile co miesiąc można spłacić na poczet długu, to czysta matematyka. Warto przy tym pamiętać, że im szybciej spłacicie swoje długi tym lepiej dla Was, bo poniesiecie mniej kosztów odsetkowych i komorniczych. To Wam samym powinno zależeć na jak najszybszej spłacie zadłużenia. Pozdrawiam.

 9. Avatar

  Katarzyna

  Witam serdecznie, zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w jaki sposób napisać pismo do komornika o rozłożeniu długu za nie płacenie za alimenty na raty? osoba podjęła od grudnia dopiero pracę na umowę zlecenie i chce uniknąć potrącenia przez pracodawcę całkowitej kwoty wynagrodzenia. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

 10. Avatar

  Grzegorz

  Witam, mam ustalone raty u komornika, ale nadal mam zajęte konto i poinformowano mnie, że muszę napisać pismo o zwolnieniu konta z tytułu wyznaczonych wcześniej rat, gdyż już jedna rata wpłynęła o czasie i potrzebuje pomocy, jak te pismo napisać poprawnie jak zacząć żeby było wszystko ok?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj, tak, chodzi o pismo zatytułowane: wniosek o wyłączenie konta bankowego spod zajęcia, wniosek znajdziesz w dziale wzory pism.

 11. Avatar

  Joanna

  A więc tak, jest problem w tym, że mam na głowie 4 komorników – od marca zaczęłam dopiero prace na pełen etat, gdzie z jednym komornikiem tam gdzie mam największy dług dogadałam się, ale tylko telefonicznie, że będę spłacać po 100 zł miesięcznie i mam pytanie: czy nie napisać jeszcze dodatkowo pisma o prośbę o zgodę j.w i ze proszę o pisemną zgodę na rozłożenie długu na raty? bo chce mieć to na piśmie.

  Drugie pytanie mam takie: że jeśli dobrowolnie będę spłacać tego właśnie pierwszego komornika, czy na pensje może mi wtedy wejść drugi komornik? bo z tego co wyczytałam to raczej nie ma takiego prawa, dopóki nie spłacę pierwszego.

  Prosiłabym bardzo o radę i odpowiedź, będę czekać z niecierpliwością, ponieważ bardzo mi zależy na tym jak to wszystko wygląda w tej sprawie, z góry dziękuję i pozdrawiam.

NAPISZ KOMENTARZ