Jak DOGADAĆ SIĘ z komornikiem? czy komornikowi można płacić w ratach?

Witam serdecznie, chcę zapytać jak dogadać się z komornikiem? od 5 lat zmagam się z długami, które zaciągnęłam prowadząc firmę. Po roku działalności firmy utraciłyśmy ze wspólniczką płynność finansową i zaczęło się zaciąganie kredytów i chwilówek. W pewnym momencie moje zadłużenie sięgało ok. 35 000 zł.

Na ten moment, chwilówki mam uregulowane, zostały mi: kwota ok. 1000 zł na kartach kredytowych Santander i mBank (obie karty kredytowe straciły ważności i są wycofane).

Oprócz tego mam duży kredyt w Santander Consumer Bank. Wzięłam ok. 9.000 zł i na ten moment zobowiązanie urosło do 15.000 zł. Kredyt przestałam spłacać od roku, kiedy straciłam płynność finansową.

Ze względu na rosnące roszczenia wszystkich wierzycieli, żeby długi uregulować w całości, natychmiast wyjechałam do Anglii. Po spłaceniu czterech chwilówek, które miały najwyższe odsetki (RRSO), jestem gotowa spłacać duży kredyt z banku.

Rok temu kontaktowałam się z komornikiem, który wykonuje egzekucje, poinformowałam go o depresji i problemach zdrowotnych, braku pracy i jakiegokolwiek majątku.

Proszę o poradę, jak dogadać się z komornikiem i zacząć spłacać swój największy kredyt i pozbyć się komornika. Czy zaciągnąć kredyt w Anglii i spłacić zobowiązanie i napisać wniosek o ugodę z wierzycielem i zapłacić za koszty egzekucyjne komornikowi? Dziękuję. Małgosia.


Jak dogadać się z komornikiem?

Decyzja o wyjeździe do Anglii w celach szybkiego zarobienia pieniędzy to był bardzo dobry i trzeźwy krok. Bardzo często doradzam takie wyjście z sytuacji, jeśli zarobki, które posiada dłużnik, są bardzo niskie lub, gdy nie ma ich wcale.

Jeśli chodzi o zaciąganie kredytu w Anglii, to nie będzie to raczej dobrym rozwiązaniem, bo znów władujesz się w kolejne zadłużenie, a nie daj Boże, stracisz pracę, lub przydarzy Ci się inne zdarzenie losowe, które uniemożliwi Ci spłatę kredytu.

Myślę, że w Twojej obecnej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem, będzie dogadanie się z komornikiem i zdeklarowanie się do spłaty zadłużenia w stałych kwotach co miesiąc.

Musisz wyliczyć co miesiąc taką kwotę, na którą będzie Cię stać, aby spłacać ją systematycznie komornikowi. Komornik z pewnością przystanie na Twoje warunki spłaty, bo tak naprawdę – nie ma innego wyjścia.

Jeśli nie posiadasz w Polsce nic, co komornik mógłby zająć i sprzedać na licytacji komorniczej, to na pewno ucieszy się z Twojego kontaktu. Komornicy na ogół bardzo lubią dłużników, którzy z własnej inicjatywy regulują swoje długi.

Wspomnę tylko, że tak ogólnie rzecz biorąc, to od wierzyciela zależy, z jakich składników majątku dłużnika będzie on chciał prowadzić egzekucję komorniczą, ponieważ jak mówi art. 797 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, we wniosku lub żądaniu przeprowadzenia egzekucji komorniczej, z urzędu należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione, a także sposób egzekucji należności.

Warto też znać art. 799 § 1 K.p.c.: czyli:

„Wierzyciel może w jednym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. Spośród kilku sposobów egzekucji wierzyciel powinien zastosować ten najmniej uciążliwy dla dłużnika”.

Ugoda z komornikiem

Mam nadzieję, że uda Ci się dogadać z komornikiem, odradzam Ci ponowne zadłużanie się, nie ma sensu generować dodatkowe koszty obsługi istniejącego długu i pogłębiać jeszcze bardziej swoje zadłużenie.

Zaproponuj komornikowi spłatę, powiedzmy 500-700 zł/Msc, jeśli Cię stać na taką ratę i zacznij krok po kroku wychodzić z długów. Trzymam za Ciebie kciuki i wierzę, że uda Ci się pozbyć zadłużenia! i wrócisz do Polski z tzw. czystym kontem.

Możesz skorzystać z gotowego pisma do komornika o rozłożenie długu na raty <— wzór pisma pobierzesz tutaj.

Wniosek do komornika o rozłożenie długu na raty

Wniosek o rozłożenie długu na raty

Wniosek do komornika o rozłożenie długu na raty

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

17 komentarzy w “Jak DOGADAĆ SIĘ z komornikiem? czy komornikowi można płacić w ratach?”
 1. Od moich “młodych lat” narobiłem dużo głupot i długów zarazem, mam paru komorników i parę kont bankowych zablokowanych. Do tej pory chowałem się przed tym i nie przeszkadzało mi to, lecz sytuacja się zmieniła, bo urodziła mi się córka i mam żonę. Chciałbym zmienić swoje życie i spłacić dawne długi, lecz nie wiem od czego i jak zacząć.

  Druga sprawa to taka, że mam pracę, na razie pracuje na czarno, bo nie mogę sobie pozwolić na umowę o pracę ze względu na komorników.

  Chciałbym to zmienić, ale najpierw muszę dogadać się z komornikami na spłatę zobowiązań w określonej kwocie co miesiąc, aby nie zabierali mi całej wypłaty do tej kwoty minimalnej, która muszą zostawić, ponieważ w obecnej sytuacji nie pozwoli to na przeżycie mi i mojej rodzinie ponieważ żona nie pracuje.

  Zarabiam między 3.3 a 3.8tys na rękę, na umowie o pracę zarobki będą przedstawiały się tak samo, chciałbym dogadać się z komornikami na spłatę 500 600 zł miesięcznie, abym mógł normalnie żyć i w końcu przestać się ukrywać i zacząć spłacać długi.

  Niestety nie wiem czy to w ogóle możliwe i jak to zrobić, od czego zacząć i skąd się dowiedzieć ilu i których komorników mam i jakie należności wobec nich. Z góry Dziękuję za odpowiedź i pomoc.

 2. Jestem osobą młodą, mam 26 lat. Z głupoty nabrałam kredytów i chwilówek, na ten moment nie mam nawet pojęcia ile dokładnie tego jest – mniemam, że ok 20 000 zł, Na koncie mam komornika, ale zbyt małe przychody, żeby cokolwiek komornik zabierał. We wrześniu dostałam pracę, chce spłacić długi, tylko nie wiem jak się za to zabrać kompletnie.

  Czy komornik dowie się o nowej pracy? czy sama muszę go poinformować? Jak najlepiej dogadać się z komornikiem i wierzycielami? Dostałam ostatnio pismo z sądu od komornika, nie było mnie w mieście i nie mogłam go odebrać. Co w takie sytuacji? bardzo proszę o pomoc.

 3. Witam, 3 lata temu wzięłam laptopa na raty przez Alior Bank. Jak to czasem bywa w życiu noga się nam powinęła i zaczęliśmy popadać w długi. Skutek tego taki, iż mam teraz komornika na plecach, jestem już po rozmowie z nim i ustaliliśmy kwotę miesięcznych rat.

  …i nie byłoby problemu, gdyby nie fakt że jestem współwłaścicielem konta bankowego u siostry i mamy. Komornik zablokował im pieniądze do czasu spłaty moich długów.

  Dogadałam się z komornikiem, że jeżeli wpłacę 1/3 flugu w jednej racie (3tys) to jest gotów odblokować zablokowane konta bankowe. Moje pytanie brzmi: czy mogę komornikowi zaufać? czy to nie jest jakaś sztuczka komornicza na odzyskanie szybciej pieniędzy?

  Jest to dla mnie ważne, gdyż żeby wpłacić tą kwotę, muszę sprzedać auto. Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.

 4. Parę dni temu telefonicznie poinformowano mnie, że mam niecałe 300 zł. długu u komornika. Byłam bardzo zdziwiona i spytałam od kiedy i u kogo. Dowiedziałam się, że dług jest z roku 2008 i w firmie telefonicznej. Niestety nie przypominam sobie takiego długu. Chcę spytać czy faktycznie muszę ten dług spłacić? czy jeśli faktycznie tak było, to czy nie przedawnił się? Dziękuję za odpowiedź.

 5. Dogadałam się z komornikiem na spłatę długu w ratach. Komornik nie poinformował banku o spłatach zadłużenia i nieumyślnie przekroczyłam kwotę wolną od zajęć… z czego bank zablokował mi wszystkie środki na koncie i jestem na minusie ponad 4000 tys i zajęte mam świadczenia rodzinne na córkę. Co robić w takiej sytuacji?

  1. Janina Gołębiecka

   Owszem, można dogadać się z komornikiem, ale pamiętaj, że to wierzyciel tutaj rządzi i jeśli wierzyciel zleci komornikowi zajęcie konta bankowego dłużnika, to komornik nie ma nic do gadania i musi poprowadzić postępowanie egzekucyjne zgodnie z wolą i wytycznymi wierzyciela. Skoro komornik zajął mi Ci konto bankowe (egzekucja z rachunku bankowego), to znaczy że zażyczył sobie tego wierzyciel we wniosku o wszczęcie przeciwko Tobie egzekucji. Komornik nie ma prawa, aby robić debet na koncie dłużnika <-- przeczytaj ten wpis.

 6. Dzień dobry! właśnie zastanawiam się czy można spłacać komornika w ratach? mam zadłużenia na 6 tys zł. Wypłatę mam niewielką bo jest to 2100 czyli minimalna krajowa i z tego co wiem komornik nie ma prawa zajmować minimalnej krajowej. Ale chcę się długu pozbyć i spłacić go, jedyna opcja to spłata w ratach po 300-400 zł co miesiąc, czy mogę dogadać się z komornikiem na dobrowolną spłatę zadłużenia?

 7. Pytasz czy komornikowi można płacić w ratach? oczywiście że tak :-) komornik (skoro masz minimalną krajową i tak nie może Ci niż z niej zająć) więc jeśli zapytasz komornik czy możesz spłacać dług dobrowolnie w ratach jakie tam chcesz, komornik będzie skakał z radości. Więc tak! z komornikiem można dogadać się na dobrowolną spłatę długu w ratach – uszczęśliwisz go bardzo mocno ;P

 8. Jeśli nie wiecie jak dogadać się z komornikiem, to powiedzcie mu na czym faktycznie stoicie i razem spróbujcie dojść do porozumienia. Jeśli jest jedna pensja i stałe wydatki, to wiadomo ile co miesiąc można spłacić na poczet długu, to czysta matematyka. Warto przy tym pamiętać, że im szybciej spłacicie swoje długi tym lepiej dla Was, bo poniesiecie mniej kosztów odsetkowych i komorniczych. To Wam samym powinno zależeć na jak najszybszej spłacie zadłużenia. Pozdrawiam.

 9. Witam serdecznie, zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w jaki sposób napisać pismo do komornika o rozłożeniu długu za nie płacenie za alimenty na raty? osoba podjęła od grudnia dopiero pracę na umowę zlecenie i chce uniknąć potrącenia przez pracodawcę całkowitej kwoty wynagrodzenia. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

 10. Witam, mam ustalone raty u komornika, ale nadal mam zajęte konto i poinformowano mnie, że muszę napisać pismo o zwolnieniu konta z tytułu wyznaczonych wcześniej rat, gdyż już jedna rata wpłynęła o czasie i potrzebuje pomocy, jak te pismo napisać poprawnie jak zacząć żeby było wszystko ok?

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj, tak, chodzi o pismo zatytułowane: wniosek o wyłączenie konta bankowego spod zajęcia, wniosek znajdziesz w dziale wzory pism.

 11. A więc tak, jest problem w tym, że mam na głowie 4 komorników – od marca zaczęłam dopiero prace na pełen etat, gdzie z jednym komornikiem tam gdzie mam największy dług dogadałam się, ale tylko telefonicznie, że będę spłacać po 100 zł miesięcznie i mam pytanie: czy nie napisać jeszcze dodatkowo pisma o prośbę o zgodę j.w i ze proszę o pisemną zgodę na rozłożenie długu na raty? bo chce mieć to na piśmie.

  Drugie pytanie mam takie: że jeśli dobrowolnie będę spłacać tego właśnie pierwszego komornika, czy na pensje może mi wtedy wejść drugi komornik? bo z tego co wyczytałam to raczej nie ma takiego prawa, dopóki nie spłacę pierwszego.

  Prosiłabym bardzo o radę i odpowiedź, będę czekać z niecierpliwością, ponieważ bardzo mi zależy na tym jak to wszystko wygląda w tej sprawie, z góry dziękuję i pozdrawiam.

 12. Dzień dobry, jak rozmawiać z komornikiem, że to pomyłka? moje kłopoty z komornikiem wyglądają następująco:Komornik zablokował mi wspólne konto które mam z małżonkiem w celu ściągnięcia spłaty jednej trzeciej za mieszkanie, które otrzymaliśmy w spadku. Ja jednak już spłaciłem brata, a spłaty dokonałem w 2017 roku u mnie w domu spisując dokładną deklarację: jaką kwotę ode mnie otrzymał, serie i numery dowodów oraz datę. Jak wyjść z takiej sytuacji i jak rozmawiać z komornikiem, że to pomyłka? Za parę dni mam wizytę u komornika na przedstawienie sytuacji, że brat został spłacony. Dodam, że drugi brat tak samo go spłacił w ten sam sposób i jemu też komornik zablokował konto. Proszę o pomoc.

 13. Dzień dobry, mam takie pytanie, dostałem wezwanie od komornika ponieważ miałem zadłużenie w Providencie w wysokości 2700 zł, od komornika dostałem z odsetkami 4600 zł, dogadałem się z komornikiem i spłacam dług i zostało mi zaledwie 1300 zł do spłacenia i mam takie pytanie: jest możliwość szybszego wydostania się z KRD? Jest taka możliwość?

 14. Witam, mam taką sprawę. Ojciec płaci już 12 lat komornikowi alimenty, które matka pobierała przez 5 lat z funduszu alimentacyjnego i komornik pobierał do dzisiaj 440 zł z renty Ojcu, ponieważ ojciec ma rentę wypadkową, w pracy miał wypadek, ma ją na kręgosłup, miał też niezdolność związaną z glejakiem mózgu, ale mu ZUS już zabrał i tylko zostaje mu częściową niezdolność do pracy i renta na kręgosłup.

  Ojciec dostał pismo, że komornik siada mu też w pracy na wypłatę, gdzie wcześniej przez 12 lat pobierał połowę renty, jest to związane z tym, że ojciec był u niego, jak dostał pismo od komornika, że komornik zajmuje mu konto. To jest związane z długiem za mieszkanie, ponieważ ojciec z matką nie mogli się dogadać w sprawie tego mieszkania i powiedział mu, że nie chce już długów i żeby wziął mieszkanie na poczet tego długu. Tam zostało 15 tys. (alimentacyjnego) i 24 tys. długu za mieszkanie które jest warte 120 tys.

  Ojciec poinformował matkę o tym i się dogadali, żeby ojcu odblokowali to konto, poszli do notariusza, ojciec się zrzekł mieszkania, a długi za to mieszkanie przejęła matka i komornik po złości teraz, że ojciec nie dał mu tego mieszkania, siadł mu na tą wypłatę, oprócz tego, co brał z renty, czy można coś z tym zrobić?

  Ojciec chciał wziąć pożyczkę, żeby komornika spłacić i żeby mieć spokój, a z tego, co mu komornik brał z renty to płacić ratę i 4 lata i by miał z głowy, ale się okazało, że nie może wziąć kredytu, bo ma zajęcie komornicze co w takiej sytuacji zrobić? bardzo proszę o pomoc.

Comments are closed.