Dług w ZUS – co robić? jak spłacić zaległości? [PORADNIK]

Witam serdecznie. Mój problem tyczy się długów w ZUS na wysokość powyżej 5 tysięcy złotych. Będąc w trzeciej ciąży, wciąż pracowałam, ale nie na tyle, abym mogła nadążyć z płatnościami do ZUS. Przed porodem wystąpiłam do ZUS z prośbą o rozłożenie mojego długu na raty, ponieważ wtedy wypadłam z ubezpieczeń, a potrzebowałam wszystkiego do porodu, a później do zasiłku.

Jednak nie dostarczyłam do ZUS-u potrzebnych dokumentów odnośnie rozłożenia długu na raty i nie otrzymałam już takiej możliwości. Po złożeniu wniosku o macierzyński również dostałam odmowę, gdyż dług w ZUS nadal się utrzymywał.

Teraz nie stać mnie na spłatę tego zadłużenia w całości, ponieważ nie pracuję, byłam zmuszona zawiesić działalność gospodarczą, ponieważ zostałam sama z trójką dzieci, i nie otrzymuje zasiłku macierzyńskiego. Proszę o poradę, martwię się, co mi grozi za dług w ZUS. Ewentualnie interesuje mnie jeszcze przedawnienie składek ZUS.


Dług w ZUS – co robić?

Witaj, rozumiem, że przez zaległości w opłacie należnych z uwagi na prowadzoną działalność gospodarczą składek ZUS nie otrzymałaś prawa do zasiłku chorobowego w czasie ciąży, a następnie zasiłku macierzyńskiego.

Zaufaj mi, nie jesteś jedyną matką, która znalazła się w podobnej sytuacji, bo niestety w razie choroby, czy ciąży o wiele korzystniej jest pracować na etacie niż prowadzić własny interes.

Chociaż plusów jest znacznie więcej, począwszy od płatnego urlopu, po stały i pewny miesięczny dochód.

Jednakże wracając do rzeczy – twoja zaległość względem organu rentowego nie jest wcale wysoka. Odzywali się do nas dłużnicy, których nieuregulowane należności sięgały nawet kilkuset tysięcy złotych, a mimo to chcieli swoje zadłużenie spłacić.

Zatem głowa do góry. Z pewnością uda ci się rozwiązać i ten problem, a ja postaram się przedstawić ci możliwości, z których masz prawo skorzystać.

Umorzenie długów ZUS

Piszesz, że obecnie twoja sytuacja życiowa nie jest łatwa – sama wychowujesz trójkę dzieci, nie posiadasz żadnego dochodu, działalność gospodarczą zawiesiłaś, a ZUS odmówił ci wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

Być może uda ci się wykazać, że spełniasz jedną z przesłanek umorzenia zaległych składek, o których mówią przypisy ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art . 28 niniejszej ustawy należności z tytułu składek mogą być umarzane w całości lub w części przez Zakład w przypadku ich całkowitej nieściągalności oraz w wyjątkowych przypadkach pomimo braku ich całkowitej nieściągalności.

Całkowita nieściągalność składek to m.in. sytuacje, kiedy naczelnik urzędu skarbowego lub komornik sądowy stwierdził brak majątku, z którego można prowadzić egzekucję, zatem w sytuacji, kiedy doszło już do wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

Myślę jednak, że ty nie chcesz czekać na taki rozwój sprawy, lecz już teraz zamierzasz wziąć sprawy w swoje ręce.

Wniosek o umorzenie długu względem ZUS – przesłanki

W takim razie zasadnym może okazać się wniosek o umorzenie niezapłaconych składek z uwagi na trudną sytuację finansową i rodzinną.

Domniemywam, że obecnie twoja rodzina utrzymuje się jedynie ze świadczeń na dzieci. Tak więc zwrócić uwagę należy, że zarówno alimenty na dzieci, jak i inne świadczenia wypłacane przez ograny pomocy społecznej (zasiłek 500 plus, zasiłek rodzinny), a także macierzyńskie z MOPS-u, które przysługuje matce przez pierwsze 12 miesięcy od urodzenia dziecka w przypadku, kiedy nie posiada ona prawa do zasiłku z innego źródła, nie podlegają zajęciu w toku egzekucji.

Tak, więc jeżeli we wniosku o umorzenie należności względem ZUS wykażesz, że:

  1. twoja sytuacja finansowa jest trudna
  2. po uregulowaniu zaległych składek nie byłabyś w stanie zapewnić niezbędnych potrzeb życiowych swym dzieciom
  3. aktualnie nie jesteś w stanie podjąć zatrudnienia i uzyskać dodatkowego dochodu z uwagi na sprawowanie osobistej opieki nad dziećmi

…masz szansę na pozytywne rozpoznanie umorzenia długów w ZUS.

Wiedz jednak, że samo złożenie wniosku nie gwarantuje ci, że zaległe składki zostaną umorzone, dlatego w toku prowadzonego postępowania powinnaś brać czynny udział, przede wszystkim składając wnioski o przeprowadzenie dowodów z przesłuchania świadków i innych dokumentów.

Podnosząc jednocześnie wszelkie okoliczności, które mogą mieć znaczenie w sprawie – choroby i inne rodzinne problemy.

Rozłożenie na raty zaległości ZUS

W przypadku, kiedy ZUS wyda nieprzychylną dla ciebie decyzję, masz prawo do jej zaskarżenia. Wówczas sprawa trafi do sądu.

Ale nawet jeśli i tu sprawa nie rozstrzygnie się tak, jakbyś tego chciała, masz możliwość złożenia kolejnego wniosku, tym razem prośby o rozłożenie zaległych należności na raty.

Wniosek do ZUS o rozłożenie długu na raty może skutkować zawarciem ugody i spłaty zadłużenia w ustalonych miesięcznych kwotach. Co więcej, ugoda wstrzyma przymusową egzekucję.

Dług w ZUS, co mi grozi?

Zaległości w ZUS, to przede wszystkim konsekwencje finansowe: odsetki karne oraz koszty upomnień.

Ale także możliwość egzekucji skutkującej zajęciem rachunku bankowego oraz innych składników majątkowych.

O kolejnej konsekwencji, czyli utracie prawa do zasiłku chorobowego oraz zasiłku macierzyńskiego przekonałaś się już na własnej skórze.

Przedawnienie długu w ZUS

Obecnie okres przedawnienia zaległych składek ZUS wynosi 5 lat. Jednak należy mieć na uwadze, że bieg terminu przedawnienia może ulec zawieszeniu np. w sytuacji złożenia wniosku o umorzenie, czy rozłożenie płatności na raty.

Dlatego uważam, że pozostawienie sprawy samej sobie i liczenie na przedawnienie roszczenia z pewnością nie jest dla ludzi, którzy chcą żyć spokojnie,, nie bojąc się, że do ich drzwi przyjdzie wierzyciel, czy listonosz przyniesie kolejne wezwanie do zapłaty.

Podsumowując:

Jeśli chcesz uregulować swoje długi w ZUS, to nie licz na przedawnienie roszczenia. Zacznij od wniosku o umorzenie należności – być może będziesz miała szczęście i już na tym etapie cała sprawa zakończy się dla ciebie pomyślnie.

Jeśli nawet się nie uda, nie poddawaj się, tylko próbuj dalej z możliwością rozłożenie zaległych składek na raty. Życzę powodzenia i trzymam kciuki!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

5 komentarzy w “Dług w ZUS – co robić? jak spłacić zaległości? [PORADNIK]”
  1. Witam. Mam zaległości w US i ZUS . ZUS z emerytury potrąca mi z 25% tj. od 1500,-zł 450,-zł w Bank Spółdzielczy z tytułu zaległości podatku od pracowników i mojej. Na moją prośbę została rozłożone na raty po 100,-zł m-c zaległość od pracowników Z tytułu mojej zaległości pisałem prośbę o umorzenie ale odp. była negatywna też na odwołanie do Dyrekcji.

    Po zamknięciu działalności gosp. w 09/2017. prowadzoną od 2001 podjąłem prace w ochronie na umowę zlecenie, którą mi zajęto w 1 m-c 50% 2 m-c 50% w 3 m-c 100% zwolniłem się, gdyż nie miałem na dojazdy do pracy około 200,-zł m-c .

    Podjąłem prace w firmie produkcyjnej na umowę o prace tymczasową od dnia 3/12. Czy teraz potrą mi kwotę wolną od zajęcia tj.75%. z powodu dużej zaległości

  2. Witam. W 2010 i 2011 roku prowadziłam najpierw spółkę cywilną. Mój wspólnik zniknął, nasze wspólne konto zajął komornik (wspólnik miał długi, nie płacił kredytu za mieszkanie). Przez rok ciągnęłam ten biznes na własnej już działalności gospodarczej, ale nie udało mi się wyjść z tych długów. Zamknęłam firmę i wyjechałam do Anglii.W Polsce mam około 30 tys zł zaległości w ZUSie. Bardzo rzadko bywam w Polsce i nie zamierzam tam wrócić. Do mojego rodzinnego domu (gdzie jestem zameldowana) cały czas przysyłają listy (mama ich nie odbiera), a dziś była nawet policja z nakazem ustalenia mojego pobytu, od komornika. Mama nie wie gdzie jestem i powiedziała im to.Moje pytanie brzmi: czy komornik ma prawo zająć cokolwiek z domu mojej mamy albo nawet sam dom? Tam nie ma nic mojego, od 7 lat tam nie mieszkam ale mama się trochę boi, bo jestem tam wciąż zameldowana. Powinnam się wymeldować? Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam. Ewa W.

  3. mam dług w ZUS za lata 2009-2011. Dług wynika z wrogiej interpretacji przepisów przez urzędnika skarbowego. W 2014 roku podpisałem ugodę ale raty i tak były dla mnie za wysokie, więc dług spłacałem tylko częściowo. W 2015 wyjechałem za granicę a od 2016 roku przestałem płacić, uznałem, że niczego od nich nie pożyczałem. Kiedy w tej sytuacji mogę liczyć na przedawnienie długu w ZUS-ie?

  4. Prowadziłem działalność gospodarczą, bo szef mnie o to prosił, nie płaciłem składek ZUS i teraz mam spłacić, a nie mam z czego. A na działalności nic nie zarabiałem. Czy istnieje możliwość umorzenia tego przez ZUS? Ogólnie szef miał płacić to, a nie robił tego. Jak mam wyjść z zadłużenia? Dziękuję i pozdrawiam

  5. Miałem własną działalność gospodarczą i nie płaciłem składek, bo uległem wypadkowi i działalność ponosiła straty i gdy żona zanosiła zwolnienie do ZUS, pani powiedziała w ZUS-ie, że nic mi się nie będzie należeć a teraz mam długi i nie mogę podjąć pracy, bo mam problem z kręgosłupem i nie starcza nam na opłaty a mamy 5 dzieci i osobę niepełnosprawną umysłowo, ja się tą osobą zajmuję. Co mogę zrobić, jeśli mam długi w ZUS?

Comments are closed.