Przedawnienie składek ZUS – podpowiadam [jak LICZYĆ terminy]

przedawnienie-skladek-zus

Witam, interesuje mnie przedawnienie składek ZUS, jakiś czas temu otrzymałem informację, że ZUS wydał decyzję, że mam zaległe długi składkowe. To prawda, prowadziłem firmę dawno temu, ale interesy nie poszły, jak powinny. Minęły już 4 lata od zamknięcia firmy, jaki jest termin przedawnienia niezapłaconych składek ZUS? Co robić w sytuacji, gdy składki ZUS nie przedawniły się jeszcze? a w ogóle to jak sprawdzić zaległości w ZUS?


Witam, na szczęście dla niektórych dłużników ZUS-u, zaległości z tytułu nieuregulowanych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne, tak jak inne zobowiązania pieniężne ulegają przedawnieniu.

Aktualnie obowiązują przepisy, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku, na mocy ustawy z dnia 16 września 2011 roku o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców.

Przedawnienie składek ZUS

przedawnienie-skladek-zus

Jeśli chodzi o przedawnienie składek ZUS, to przepisy niniejszej ustawy wprowadziły 5-letni termin przedawnienia roszczeń m.in. z tytułu nieuregulowanych składek na ubezpieczenie społeczne – tak zapis art. 11.

Nowy termin przedawnienia roszczeń, skrócony z lat 10 do 5 objął składki, których bieg terminu przedawnienia rozpoczął się od 1 stycznia 2012 roku.

Skoro twoja firma została zamknięta w 2014 roku, to wychodzi na to, że przynajmniej część nieopłaconych przez ciebie składek ZUS ulegnie przedawnieniu z biegiem nowego, skróconego już 5-letniego terminu.

Niestety zobowiązania względem ZUS powstałe pomiędzy 1 stycznia 2003 roku, a 31 grudnia 2011 roku przedawniać będą się z upływem lat 10.

Zawieszenie biegu przedawnienia długu wobec ZUS

Niestety tak jak przy innych długach, tak i przy długach względem ZUS trudno jednoznacznie i z góry przyjąć, że dane zobowiązanie ulegnie przedawnieniu w konkretnej dacie.

Ustawodawca przewidział bowiem sytuacje, których zaistnienie skutkować będzie zawieszeniem biegu przedawnienia.

Zawieszenie biegu terminu przedawnienia wstrzymuje jego odliczanie i dopiero po zakończeniu okresu zawieszenia następuje kontynuacja biegu przedawnienia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do zawieszenia biegu terminu przedawnienia może dojść na skutek:

 • złożenia wniosku przez zobowiązanego o odroczenie płatności zaległych składek,
 • złożenie wniosku o rozłożenie zaległości na raty.

W sytuacji, kiedy dojdzie do zawarcia ugody pomiędzy zobowiązanym do zapłaty a organem rentowym, bieg przedawnienia nie rozpoczyna się, a ten, który już rozpoczął swój bieg, ulega zawieszeniu na czas ustalonych płatności, czyli do dnia uregulowania ostatniej raty.

Bieg terminu przedawnienia roszczeń z tytułu niezapłaconych składek ZUS ulega zawieszeniu również na skutek podjęcia przez organ rentowy kroków zmierzających do wyegzekwowania zobowiązania. Zawieszenie trwa do dnia zakończenia postępowania egzekucyjnego.

Zawieszenie terminu przedawnienia składek ZUS może nastąpić również wówczas, gdy do wydania odpowiedniej decyzji niezbędne jest rozstrzygnięcie innego organu np. sądu. Wówczas zawieszenie trwa przez czas prowadzonego postępowania – nie dłużej niż przez dwa lata.

Jak widzisz, przedawnienie składek ZUS nie jest takie pewne i oczywiste. Dlatego, jeżeli liczysz, że w przyszłości nie będziesz musiał spłacać zaległych składek ZUS – możesz się niestety przeliczyć.

Być może decyzja, o której piszesz, jest pierwszym krokiem podjętym przez ZUS w drodze do przymusowego wyegzekwowania należności.

Jeśli tak jest, radzę ci nie pozostawać biernym, lecz walczyć, chociażby o umorzenie odsetek. Prośby składaj jednak dopiero, kiedy będziesz miał pewność, że ZUS „zajął” się twoją sprawą, tak by samemu nie wpłynąć na bieg terminu przedawnienia.

Bowiem tak jak napisałam powyżej: dłużnik sam, przez swoje działanie m.in. przez złożeniu wniosku o rozłożenie płatności na raty może doprowadzić do zawieszenia biegu przedawnienia zobowiązania. Jednak czekanie w ukryciu, że dług się przedawni, też nie jest dobrym rozwiązaniem.

Jak sprawdzić zaległości w ZUS?

Pytałeś również, w jaki sposób możesz dowiedzieć się, ile obecnie wynosi twój dług w ZUS. Stan zadłużenia możesz sprawdzić w dwojaki sposób:

 1. bezpośrednio w wybranym oddziale ZUS
 2. korzystając z elektronicznej platformy EPU.

Aby skorzystać z platformy EPU ZUS, należy dokonać prawidłowej rejestracji, korzystając ze strony www.zus.pl/pue/rejestracja, a następnie potwierdzić swoją tożsamość wykorzystując bezpieczny certyfikowany podpis elektroniczny (jeśli taki posiadasz), korzystając z elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej lub po prostu potwierdzając swoją tożsamość w oddziale ZUS.

jak-sprawdzić-zaległości-zus
Przedawnienie składek ZUS

Wiem również, że dostęp do EPU oferuje też część banków, więc jeśli posiadasz odpowiednie konto internetowe, być może bez wychodzenia z domu uda ci się ustalić, jakie masz zaległości względem ZUS.

Reszta już zależy od ciebie i to ty musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepiej czekać, aż dług wobec ZUS-u się przedawni, czy może warto podjąć kroki, by dług w końcu uregulować.

Podsumowując i odpowiadając na Twoje pytanie, termin przedawnienia niezapłaconych składek ZUS wynosi 5 lat.

Podstawy prawne:

 • Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585; ost. zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 637)
 • Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 78, poz. 465; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 144, poz. 1181)

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
7 komentarzy w “Przedawnienie składek ZUS – podpowiadam [jak LICZYĆ terminy]”
 1. Avatar

  W takim razie okres przedawnienia składek zus wynosi 5 lat a nie 3 lata jak przeczytałam na jednym z forów. Moje długi w ZUS wynikają z tego, że prowadząc firmę i świadcząc usługi dla jednej z większych firm zostałam na lodzie, bo mi nie zapłacili i co zrobisz jak nic nie zrobisz? muszę coś z tym zrobić to wiem, jednak wspomnienia i marzenia związane z prowadzeniem własnej firmy wiele dla mnie znaczyły (praca na etacie mnie brzydzi). Myślałam, że będąc na swoim zawojuje świat, skończyło się na długach w ZUS-ie i na zamknięciu firmy. Pieniędzy które firma jest mi winna nie odzyskam bo splajtowali. Pozostaje mi tylko prosić ZUS o rozbicie zadłużenia na raty i pójście znów na etat…

 2. Avatar

  Moje długi w ZUS-ie zrobiła moja była żona, miała opiekować się firmą ale coś się zadziało, że nie dała rady. Przestała płacić składki ZUS gdy zaczęło się między nami psuć, tak mniej więcej kojarzę daty. Coś, firma była na mnie i to mi pozostało te ZUS-owskie długi spłacać… pozdrawiam.

 3. Avatar

  Witam. Prowadziłam działalność gospodarczą gdzie ja widniałam tylko na papierze. Zajmował się nią mój ojciec, przez którego zostałam zadłużona. W 2013 roku zawiesiłam działalność. Byłam zmuszona wziąć kredyt pod zastaw domu na działalność gospodarczą lecz nie udało się go spłacać i Bank zabrał nasz dom 3 lata temu, komornik sprzedał go i zostało 100.000 do spłaty oraz pozostały inne długi takie jak kredyt w innym banku oraz dług za telefony w kwocie 20.000 również 3 lata temu.

  Miałam też długi w ZUS to już w innej firmie, gdzie byłam pracownikiem ale pracodawca nie odprowadzał składek. W 2010 roku pobierałam urlop chorobowy oraz macierzyński.

  W 2013 roku przyszło pismo do zapłaty 80.000 zł z racji tego że pracodawca nie odprowadzał składek, a ja pobierałam wcześniej świadczenia. Chciałabym zapytać jak i gdzie mogę sprawdzić przedawnienia długów? czy po przedawnieniu długów mogę mieć np auto czy cokolwiek zarejestrowane na siebie i spać spokojnie ?

 4. Avatar

  W 2011, 2012 miałem firmę w PL i pojawiły się zaległe składki. Mieszkam w UK od 2005 roku. w 2016 ZUS przysłał przez angielski urząd do zapłaty zaległe składki ZUS. Revenue rozłożyło mi to na raty, płacę do dzisiaj. Teraz tj. 01.2019 ZUS przesłał ponownie tą samą drogą do zapłaty za to samo, tylko 2 razy więcej. Angielskie Revenue założyło nowa sprawę i chcą wyegzekwować kwotę od początku na nowe konto. Jak to rozwiązać? Kiedy się to skończy?

 5. Avatar

  Chciałbym zapytać o umorzenie składek ZUS. Mam niezapłacone składki w ZUS z lat 2004 2007 jak napisać pismo żeby nie urazić jakiegoś urzędnika w tej instytucji w sprawie rozpatrzenia zaległych składek pod kontem przedawnienia?

 6. Avatar

  Mam przedawniony dług za składki w ZUS z 2009 i 2010 r. W ubiegłym roku wznowiłem działalność gospodarczą i terminowo wpłacałem składkę zdrowotną, skorzystałem z ulgi na start. W rozliczeniu ZUS zaliczył te wpłaty na przedawnione składki i odsetki, nie oznaczałem wpłat. Czy mogę żądać zwrotu tych pieniędzy i zaliczenia ich na bieżące składki? Dziękuję

 7. Avatar

  Witam, na mój wniosek do ZUS dostałam rozliczenie konta na którym widnieje zaległość z lat 2012 marzec do października 2013, czy dług ten już ulega przedawnieniu? Firma moja została zamknięta w październiku 2013 roku. Ostatnie pismo z ZUS otrzymałam w 2015 w odpowiedzi na wniosek o rozłożenie zaległości na raty, pismo odmowne.

Comments are closed.