Jak umorzyć dług w ZUS-ie?

Forum prawneKategoria: DługiJak umorzyć dług w ZUS-ie?
malwina1986 zapytał 2 lata temu

Dzień dobry.

Mam zadłużenie w ZUS z 2008 roku, była to wtedy kwota około 20 tys. Niestety firma nie przynosiła zysków, zamknęłam ją i zostałam z długiem. Później otrzymałam pismo, że egzekucja jest wstrzymana z powodu braku pracy i braku majątku.

Wyjechałam za granicę, mam pracę, ale nie są to jakieś super zarobki. I moje pytanie, czy jest możliwość anulowania, chociaż jakieś części tej kwoty czy odsetek, albo umorzenia, myślę nad spłatą, ale i tak to jest duża kwota dla mnie.

Pozdrawiam

8 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry,

spłata starych długów z ZUS jest bez wątpienia dobrym pomysłem. Jednakże przed dokonaniem jakiejkolwiek wpłaty należy ustalić, czy zaległości w ZUS nie uległy przedawnieniu.

Jest taka szansa, jeśli ZUS nie wpisał się na hipotece, a podejrzewam, że tak właśnie jest, bowiem wspomina Pani, że nie ma żadnych nieruchomości na terenie Polski.

Mając powyższe na uwadze, uważam, że zasadnym będzie kontakt z ZUS przez telefoniczną infolinię celem ustalenia, w jakiej wysokości ma Pani zadłużenie i jaka jego część jest przedawniona.

W tym momencie muszę napisać, że przedawnione należności nie mogą być skutecznie dochodzone, co przekłada się na to, że ZUS nie ma szans ich ściągnięcia. W praktyce – o takich długach można swobodnie próbować zapomnieć.

Wracając jednak do sedna sprawy, jeśli ustali Pani, że część długów nie przedawniła się jeszcze, można próbować poczekać na ich przedawnienie (w tym przypadku nie wolno zawierać żadnych ugód z ZUS) lub podjąć się ich zapłaty, wnosząc o częściowe umorzenie należności, opłat i kosztów po dokonaniu zapłaty umówionej kwoty.

Warto przeczytać:

Malwina odpowiedział 2 lata temu

Czyli mogę np nie kontaktować się jeszcze z zusem a zrobić to za jakiś czas jak będę pewna przedawnienia. I co wtedy, jeśli zgłoszę się do nich ze chce to umozyc z powodu przedawnienia czy ta sprawa nie ruszy od nowa ze będą chcieli ściągnąć należności mimo ze nie maja z czego ? 

Michał M. odpowiedział 2 lata temu

Mąż ma 37 tys. niezapłaconych składek ZUS, prosiłabym o pomoc w napisaniu wniosku o umorzenie tej zaległości. Składamy na komorników, ja w tej chwili nie mam pracy, a chcemy stanąć na nogi i zacząć od nowa. Mamy trójkę dzieci na utrzymaniu, żadnego majątku, mieszkamy u teściów, jedynie mamy jedno auto Skoda Fabia o wartości 3 tys. zł.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

rzeczywiście Państwa sytuacja jest trudna i szansą na jej poprawę byłby korzystnie rozpoznany przez organ rentowy wniosek o umorzenie należności z tytułu składek.

Niestety nie przygotuje dla Państwa gotowego wniosku, jednak podpowiem, na co zwrócić uwagę przy jego przygotowaniu.

Przede wszystkim zachęcam do zapoznania się z informacjami, które znajdują się na oficjalnej stronie internetowej ZUS w zakładce pt. ”Jak uzyskać umorzenie należności”.

Warto również przeanalizować swoją sytuację pod kątem płynności finansowej. Jeśli wniosek męża ma opierać się na braku płynności finansowej, warto zadbać o dokładne skompletowania dokumentów min. PIT-ów z ostatnich lat, wyroków sądów dotyczących spraw o zapłatę, które trafiły do komorników, postanowienia o wszczęciu postępowań egzekucyjnych, zaświadczenie z PUP o statusie osoby bezrobotnej (dotyczy Pani), oświadczenie o stanie majątkowym i źródłach dochodów, zaświadczenia lub decyzję o pobieranych świadczeniach socjalnych.

Niemniej jednak z uwagi na istnienie innych długów proszę zastanowić się również nad wnioskiem upadłościowym oraz zasadnością dalszego prowadzenia działalności gospodarczej przez męża.

Proszę pamiętać, że nie wszystkie długi względem ZUS mogą zostać umorzone, dlatego korzystnie rozpoznany wniosek upadłościowy mógłby wiele zmienić, tymbardziej jeśli próbujecie Państwo zacząć wszystko od nowa…

Zachęcam, by przeczytać: Upadłość konsumencka – [PORADNIK od A do Z] + wzór wniosku

Wniosek o upadłość konsumencką

Ewelina B. odpowiedział 2 lata temu

Witam
Jak spłacić długi w ZUS ok. 20 000 tys., US ok. 7000 tys. zł. Posiadam wiele kredytów zaciągniętych w bankach i parabankach. Ponadto mam dwóch komorników i wiele innych długów i zobowiązań. Posiadam działalność jednoosobową. Moje problemy zaczęły się, gdy zostałam oszukana. A potem już wszystko się popsuło. Naprawiałam wszystko kredytami. Teraz ledwo wiąże koniec z końcem. Proszę o poradę.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

niestety nie znam złotego środka na wyjście z długów.

Mogę jednak napisać, że jeśli Twoja działalność gospodarcza nie generuje zysków na takim poziomie, by móc wywiązać się z bieżących zobowiązań, warto rozważyć zasadność dalszego jej prowadzenia.

Uważam, że powinnaś przeanalizować wszystkie za i przeciw a przede wszystkim zrobić kalkulację zysków i strat.
Odnośnie zobowiązań w ZUS i US, to możesz starać się o ich rozłożenie na raty. Z umowy ratalnej należy jednak się wywiązać.

O umorzeniu długów na wniosek nawet nie ma mowy w sytuacji, kiedy dalej prowadzisz firmę. A co więcej, jeśli nadal nie regulujesz płatności zobowiązań w terminie, musisz liczyć się z konsekwencją sprawy karnej właśnie z wniosku ZUS lub US.

Odnosząc się do innych zobowiązań, to zdaje sobie sprawę, że wyczerpałaś wszelkie możliwe kredyty, w tym kredyty firmowe. Bez zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu z płatnościami nie ma mowy też o kredycie konsolidacyjnym. Dlatego na poważne rozważ ogłoszenie upadłości lub przekształcenie firmy.

Być może szansą będzie spółka, której prowadzenie nie wiąże się z koniecznością uiszczania wysokich składek ZUS. Kwestię tę należy jednak omówić z dobrą księgową.

Musisz jednak pamiętać,  że przekształcenie firmy nie zwolni Cię z długów i wierzyciele będą szukać sposobu, by odzyskać swoje pieniądze.

WD odpowiedział 10 miesięcy temu

Dzień dobry, tak, jak w tytule, mam zaległości w ZUS, ok. 35 tys.zł. Prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniam 2 pracowników, pomimo że dochód firmy ok. 16 tys.zł, to i tak nie jestem w stanie opłacać składki ZUS, mam na utrzymaniu żonę i 2 dzieci. Już mam zajęcie egzekucyjne konta. Bardzo chce spłacić zaległość wobec ZUS. Proszę o poradę, jak z tego wyjść? Jeśli składać wniosek o rozłożenie na raty, to jak mam go umotywować? Niestety nie posiadam żadnych dokumentów, potwierdzających ciężką sytuację finansową… Dziękuję!

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam serdecznie,

niestety umorzenie zaległości ZUS może nastąpić jedynie w uzasadnionych przypadkach. Jeśli więc nie jesteś w stanie wykazać, że Twoja rodzina zmaga się z problemami finansowymi lub istnieją inne ważne powody np. problemy ze zdrowiem, niepełnosprawność, albo miało miejsce zdarzenie losowe – nie możesz myśleć o uzyskaniu oddłużenia.

Niemniej ZUS może wykazać się wyrozumiałością, jeśli właściwie podejdziesz do tematu, dlatego najlepiej zrobisz, jeśli udasz się do urzędu i tam porozmawiasz z kompetentnym pracownikiem o możliwości rozłożenia płatności zaległości na raty.

Możesz również złożyć wniosek o umorzenie odsetek. Wcześniej jednak musisz wykazać się zaangażowaniem. Ważne, by bieżące składki były opłacane w terminie – będzie to argument na Twoją korzyść. Kolejne argumenty, to długość prowadzenia firmy – im więcej lat, tym lepiej oraz zatrudnienie dwóch osób- dajesz miejsca pracy.

Dodam również, że we wniosku o rozłożenie długu ZUS na raty wskazać musisz wysokość miesięcznych rat. Dobrze zrobisz, jeśli wcześniej przeanalizujesz swoją sytuację materialną i znajdziesz takie raty, z których bez problemu będziesz w stanie się wywiązać. Jest to ważne, ponieważ po otrzymaniu korzystnej decyzji dłużnik nie może zaniechać płatności rat, inaczej ugoda straci ważność.

Dodatkowo we wniosku o rozłożenie długu na raty możesz podać, że chcesz nadal prowadzić działalność gospodarczą, jednak bez otrzymania możliwości spłaty ratalnej nie będziesz mógł tego dalej robić. Dodaj, że nie stać Cię na jednorazową spłatę zobowiązania, że nie posiadasz żadnych oszczędności, a na utrzymaniu masz żonę i dzieci.

Pamiętaj, że im więcej konkretnych informacji podasz, tym większa szansa na uzyskanie przychylności ZUS.
Na potwierdzenie podnoszonych okoliczności do przedmiotowego wniosku załączyć możesz zestawienie kosztów, jakie ponosisz w związku z utrzymaniem firmy i rodziny, a jeśli posiadasz to również rachunki i faktury.
Życzę powodzenia!

Twoja odpowiedź

13 + 14 =