Jak usunąć wpis w KRD za przedawniony dług?

Kategoria: RóżneJak usunąć wpis w KRD za przedawniony dług?
wed98 zapytał 6 miesięcy temu

Witam. Jestem wpisany w Krajowym Rejestrze Długów (KRD) kwota do spłaty to ponad 3000 zł z roku 2002, z tego co się dowiedziałem, to jest to już przedawniony dług. Co mogę zrobić, aby wpis z KRD został usunięty, bo żadna instytucja bankowa nie udzieli mi kredytu. Czy jest to w ogóle możliwe? bo z miłą chęcią bym wziął kredyt, aby to spłacić. Dziękuję za informację.

4 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

niestety jeśli dług nie jest spłacony, to dane z KRD nie zostaną usunięte, nawet na Twój wniosek. Jedyne czego możesz się domagać to umieszczenie w rejestrze informacji, że należność jest przedawniona. Niemniej jednak kwota zadłużenia nie jest duża, a Ty myślisz o spłacie, dlatego zachęcam Cię do podjęcia kontaktu z wierzycielem.

Zwróć uwagę na okoliczność, że zobowiązania przedawnionego nie można ściągnąć w drodze przymusu. Wierzyciel nie może więc zaangażować komornika, by ten przeprowadził postępowanie egzekucyjne. Powyższe przekłada się na to, że wierzycielowi pozostaje jedynie czekać, licząc, że albo sprzeda wierzytelność innej firmie windykacyjnej, albo spłacisz swój dług.

Niemniej jednak skoro należność liczy sobie blisko 20 lat, to raczej szanse na odzyskanie pieniędzy są znikome, a na pewno uzależnione od Twojej dobrej woli. I nawet jeśli doszłoby do cesji wierzytelności, to kwota uzyskana ze sprzedaży długu nie przekroczyłaby kilku procent jego wartości.

Z uwagi na powyższe radzę Ci podjąć kontakt z wierzycielem i zaproponować mu zawarcie ugody. Wyjdź z propozycją spłaty określonej części zobowiązania w ratach pod warunkiem umorzenia pozostałej. Dodatkowo poproś o zawarcie ugody na piśmie.

Pamiętaj, że ugoda z wierzycielem będzie dla Ciebie znacznie korzystniejsza od pożyczki bankowej na spłatę długu.

Natomiast wpis, który widnieje w KRD, powinien zostać usunięty po wywiązaniu się z warunków ugody.

Życzę powodzenia!

Podobne wątki:

Ewelina odpowiedział 3 miesiące temu

Witam. Jak wyjść z KRD, chcę zapłacić zaległość i nie wiem gdzie się zgłosić? w 2019 r. rozwiązano sądownie moją umową z T-Mobile, chciałam zapłacić moje zobowiązanie, pisałam w tej sprawie pismo, ale nie otrzymałam odpowiedzi. Później zapomniałam. Teraz kiedy wystąpiłam do banku o kredyt, odmówiono mi kredytu z powodu wpisu do KRD. Co mam zrobić, proszę o pomoc. Dziękuje

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam serdecznie,
wpisanie nierzetelnego kontrahenta do rejestru dłużników może faktycznie zmobilizować go do uregulowania zadłużenia. Jeśli wybierzesz jeden z ogólnodostępnych rejestrów, może on mieć problem ze znalezieniem partnerów biznesowych, zaciągnięciem zobowiązań bankowych, a nawet zawarciem umowy leasingowej.
Odnośnie samej procedury wpisania dłużnika do rejestru to zazwyczaj wygląda ona podobnie. Niemniej o szczegóły należy pytać w kontakcie z wybranym rejestrem.
W pierwszej kolejności musisz więc wybrać rejestr i poprosić o kontakt wypełniając formularz zgłoszeniowy lub nawiązując rozmowę na czacie z konsultantem.
Muszę jednak Cię uprzedzić, pisząc, że najpopularniejsze rejestry m.in. BIG wymagają od przedsiębiorców nie tylko rejestracji, ale także wykupienia umowy abonamentowej. Co więcej, aby dłużnik został wpisany na ogólnodostępną listę dłużników spełnione, muszą zostać pewne warunki tj. upływ terminu płatności, odpowiednia wysokość zobowiązania, przesłanie do dłużnika wezwania do zapłaty.
Z informacji jakie podajesz, wynika, że w Twojej sprawie spełnione zostały warunki, by wpisać dłużnika do BIG InfoMonitor. Jednakże tak jak napisałam wyżej, o szczegóły „współpracy” należy pytać w kontakcie z wybranym rejestrem.

Karol odpowiedział 3 miesiące temu

Ta odpowiedź to jakiś żart , 35 zł za takie wiadomości, już ja Wam zrobię odpowiednią reklamę !
Żądam zwrotu pieniędzy !!! 

Twoja odpowiedź