Jak wyeksmitować męża z domu?

Forum prawneKategoria: RóżneJak wyeksmitować męża z domu?
We3 zapytał 2 lata temu

Dzień dobry,

mam pytanie, jak wyeksmitować męża z domu i jak wymeldować go? chodzi o to, że chciałabym przeprowadzić eksmisję na moim małżonku, ponieważ jest rozpad małżeństwa i nie chciałabym brać rozwodu tylko po prostu wziąć go wyeksmitować z mieszkania, mieszkanie jest wynajmowane na moją mamę, mama wynajmuje w je ZGM, a mój mąż jest zameldowany tutaj razem ze mną i po prostu bym się chciała tylko spytać, co trzeba zrobić, aby go wymeldować i eksmisje przeprowadzić na nim, czy trzeba składać wniosek o separację, czy nie trzeba?

4 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

na wstępie wyjaśnię, że przeprowadzenie postępowania o eksmisję nie jest łatwe. Dlatego w pierwszej kolejności należy zbadać, czy występują przesłanki do eksmisji.

Głównym powodem wniosku o eksmisję małżonka, czy konkubenta jest przemoc domowa. Jest to okoliczność, która znacznie ułatwia „pozbycie się” z domu niemiłego współlokatora.

Natomiast jeśli rozpad małżeństwa wynika z innych powodów niż przemoc domowa (znęcanie się psychiczne lub fizyczne) należy zastanowić się na znalezieniem porozumienia. Być może Twój mąż zechce dobrowolnie opuścić mieszkanie, które jest wynajmowane przez mamę.

Jeśli jednak z jakichś powód nie będzie chciał tego zrobić, a mieszkanie jest jego jedynym miejsce zamieszkania, sąd może nie orzec eksmisji lub pomimo jej orzeczenia lokator nie wyprowadzi się, bo nie będzie mieć gdzie.

Wyjaśnię, że ustanie małżeństwa, nie jest przesłanką do eksmisji. Dlatego wniosek o eksmisję może zostać złożony w każdym czasie – nawet w trakcie trwania małżeństwa.

Niemniej o opuszczenie domu przez zięcia starać się może Twoja mama, jeśli nie dokłada się on do rachunków lub w sytuacji, kiedy jako główny najemca nie chce ona, by zięć mieszkał razem z nią.

Wyjaśnię dokładnie – Twoja mama, jako główny najemca może mieć roszczenie do zięcia o opuszczenie mieszkania. W takiej sytuacji powinna wręczyć mu wezwanie do opuszczenia mieszkania, by opuścił je jak najszybciej. Wzór takiego wezwania zamieszczam poniżej:

Wezwanie do opuszczenia lokalu wzór

Kiedy to zrobi, należy udać się urzędu, by wymeldować go z mieszkania. Natomiast dopóki mieszka on razem z Wami, wymeldowanie nie jest możliwe. Meldunek potwierdza bowiem stały lub czasowy pobyt pod danym adresem.

Ewelina odpowiedział 2 lata temu

mam pytanie czy państwo zajeli by tą sprawą się i czy państwo zrobili sądową eksmisję a ile by to kosztowało proszę o odpowiedź jak najszybciej 

Ewelina odpowiedział 2 lata temu

ponieważ mąż nie będzie chciał się wyprowadzić po dobrowolnie 

Ewelina odpowiedział 2 lata temu

a oto dlaczego sprawa jest tak pilna i potrzebna ponieważ mój mąż zachowuje się jak wariat i oskarża mnie  o zdradę i już od kilku tygodni zbiera na mnie jakieś dowody nagrania z dyktafonu i inne także nagrywa bez zezwolenia mojej oraz domowników a udaje się gdyby nic się nie stało a zachowuje się jak jakiś psychicznie chory zaczyna kogoś agresją i od dłuższego czasu z nim mieszkać się nie da zachowuje się tak jak chory fizycznie facet i mi dzisiaj przyznał się że jest o mnie zazdrosny chory psychicznie i sprawdzam nie mnie i sprawdzę na każdym kroku i że na tym i przestanie dalej będzie robił swoje a na ten wezwanie o opuszczenie mieszkania w ogóle nie przyjrzyj się ich boję się że dojdzie do rękoczynów on jest już do zniesienia nie da się więcej z nimi mieszkać też się spytam ile czasu by zajęło jego wyegzekwowanie z mieszkania a co jeszcze bym prosiła podanie czasu oraz instrukcja stołu w takim przypadku robić czy po prostu można też wziąć separacja bez orzekania o winie z eksmisją ile by to wszystko kosztowało jak wyglądał proszę o szybką odpowiedź muszę to zrobić jak najszybciej dla ciekawości powiem że powiedział mi ostatnio dzisiaj jakieś dwie trzy godziny temu zanim poszedł do pracy że podejrzewa o to że nie a niby se z nim wziąć rozwód a to jest nieprawda i syn mi pomaga w ukryciu przednim eksmitować go z mieszkania a ą nie się spytał czy ja go zdradzam z synem który ma 21 lat a czy my się kochamy i czy uprawiamy ze sobą seksu on jest jakiś dziwny zdolny do wszystkiego nienormalny psychicznie dlatego proszę o pomo