Jak zaskarżyć licytację komorniczą nieruchomości?

Forum prawneKategoria: KomornikJak zaskarżyć licytację komorniczą nieruchomości?
Ke3 zapytał 10 miesięcy temu

Witam serdecznie, czy jesteśmy w stanie zaskarżyć licytację komorniczą nieruchomości, która odbyła się kilka dni temu? Operat szacunkowy ponoć był z 2010 roku i wprowadził sporo osób w błąd podczas licytacji, a już na pewno mnie.

2 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Dzień dobry,

jeżeli przyjęta przez komornika wartość nieruchomości była w Państwa odczuciu zaniżona z uwagi na przyjęcie nieaktualnych cen jeszcze przed wyznaczeniem terminu licytacji z nieruchomości należało złożyć skargę na opis i oszacowanie.

Przedmiotowa skarga powinna zostać złożona w terminie dwóch tygodni od daty zakończenia czynności przez komornika.

Niemniej teraz kiedy licytacja z nieruchomości miała już miejsce można próbować zaskarżyć postanowienie o przybiciu wskazując na okoliczności sprawy – użycie starego operatu szacunkowego. Wcześniej radzę jednak ustalić, czy faktycznie doszło do złamania reguł postępowania egzekucyjnego, biorąc pod uwagę regulacje art. 948 kodeksu postępowania cywilnego.

Zgodnie z wyżej powołanym przepisem jeżeli wniosek o wszczęcie nowej egzekucji złożono w terminie trzech lat od daty umorzenia postępowania, w którym dokonano opisu i oszacowania nieruchomości, komornik dokona nowego opisu i oszacowania tylko na wniosek wierzyciela lub dłużnika.

Tu wyjaśnić należy, że termin trzyletni liczony jest od daty umorzenia postępowania, a nie sporządzenia operatu. Trzeba jednak dodać, że każdy operat powinien zostać aktualizowany jeśli od jego wykonania upłynęło więcej niż 12 miesięcy – tak przepisy ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami.

Podsumowując: jeśli operator nie był aktualizowany, jest to zarzut do unieważnienia licytacji.

Podobne:

Maciek odpowiedział 10 miesięcy temu

Dziękuję, a czy zaskarżyć postanowienie o przybiciu  może w tym przypadku tylko dłużnik, czy licytant również ? Oraz jaki jest czas na złożeniu zaskarżenia?