Jak złożyć depozyt w banku o umorzenie postępowania komorniczego?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak złożyć depozyt w banku o umorzenie postępowania komorniczego?
K.L. zapytał 1 rok temu

Jak złożyć depozyt w banku o umorzenie postępowania komorniczego? Od ponad 2 lat płacę terminowo alimenty na dwójkę swoich dzieci. Od października 2020 r. jednorazowo zwlekałem z ich zapłatą. Matka moich dzieci udała się do komornika. Od października komornik pobiera z mojego rachunku bankowego pieniądze na rzecz alimentów. Oprócz tego sam przelewam na konto matki moich dzieci pieniądze, dzięki temu co miesiąc mam miesięczną nadpłatę alimentów.

Mimo to komornik zwrócił się do mojego pracodawcy o udzielenie informacji jakie wynagrodzenie otrzymuję oraz wystąpił, żeby moje wynagrodzenie było przelewane przez pracodawcę bezpośrednio na konto komornika. Czy to jest zgodne z prawem?

Proszę o informację czemu ma służyć takie pismo jeżeli terminowo płacę alimenty? Oprócz tego chciałbym się dowiedzieć o kolejnej rzeczy. Dowiedziałem się o możliwości “uwolnienia się od zobowiązań” poprzez wpłacenie pieniędzy na depozyt sądowy. Proszę o informację jaki wniosek należy złożyć do sądu oraz jaki wniosek do komornika? Co powinienem przygotować?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

niestety komornik prowadzący postępowanie egzekucyjne może „wybrać” majątek dłużnika, który ma zostać zajęty w toku egzekucji. Niemniej jednak jeśli egzekucja z wynagrodzenia za pracę będzie skuteczna, komornik powinien zdjąć blokadę z rachunku bankowego, w przeciwnym razie może dojść do podwójnego zajęcia, a w takim przypadku Tobie przysługiwać będzie skarga na czynność komornika.

Pytasz również, w jaki sposób zamknąć przedmiotowe postępowanie. Uważam, że najłatwiejszą drogą będzie znalezienie porozumienia z matką dzieci. Podajesz jednak, że już jedno opóźnienie w zapłacie raty alimentacyjnej skłoniło ją do złożenia wniosku egzekucyjnego, dlatego domniemywam, że nie będzie ona skora pójść Ci na rękę. W takim razie faktycznie pozostaje Ci złożenie zabezpieczenia w depozycie sądowym.

To, co należy zrobić to zebrać kwotę odpowiadającą równowartości sześciu rat alimentacyjnych, a następnie wpłacić ją na konto depozytowe Sądu Rejonowego. Po uiszczeniu odpowiedniej kwoty należy do jej podjęcia upoważnić komornika, który prowadzi postępowanie egzekucyjne. Następnie z potwierdzeniem wpłaty, należy udać się do komornika i złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego załączając zaświadczenie z sądu o wpłacie depozytowej.

Wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej

wniosek-o-umorzenie-egzekucji-w-sprawie-alimentacyjnej-wzor-pdf-doc

Wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej wzór

Podobne tematy:

Twoja odpowiedź

9 + 6 =