Jak się pozbyć komornika za alimenty? [DEPOZYT]

Forum prawneKategoria: AlimentyJak się pozbyć komornika za alimenty? [DEPOZYT]
tomek26022 zapytał 1 rok temu

Witam.

Jak się pozbyć komornika za alimenty, wpłacając pieniądze do depozytu? Posłuchałem waszych rad i zrobiłem jak napisane na czacie. Wpłaciłem do depozytu sądowego alimenty za 6 miesięcy z góry. Dałem upoważnienie komornikowi. Postanowienie o zawieszenie zostało odrzucone i muszę dalej płacić u komornika. Co mogę dalej zrobić? jest jakieś wyjście? ciągle nie zalegam z alimentami.

4 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam Pana serdecznie,

na jakiej podstawie komornik oddalił Pana wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego – czyżby matka dziecka nie wyraziła zgody na zawieszenie postępowania egzekucyjnego?

Jeśli tak to jakich argumentów użyła? Czy w uzasadnieniu postanowienia komornik wskazał na stanowisko zajęte przez przedstawicielkę ustawową dzieci, czy ograniczył się jedynie do zacytowania stosownego artykułu?

Powyższe ma znaczenie, bowiem powinno skłonić Pana do złożenia zażalenia. W tym momencie przysługuje Panu skarga na czynność komornika (wzór skargi pobierzesz poniżej):

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Jeśli komornik nie uwzględni skargi, trafi ona do Sądu Rejonowego w rewirze którego działa komornik prowadzący postępowanie egzekucyjne. Jeśli i sąd I instancji nie spojrzy na Pana sprawę przychylnie, należy złożyć zażalenie do sądu okręgowego.

Zdaje sobie Pan sprawę, że gra jest warta świeczki, dlatego proszę nie rezygnować. W skardze na czynność komornika należy odeprzeć podniesione w postanowieniu komornika zarzuty, a następnie na swoją korzyść podać fakt:

  • złożenia odpowiedniej kwoty do depozytu
  • uregulowania całego zadłużenia
  • regulowania na bieżąco wymaganych rat
  • posiadania stałego źródła dochodu i majątku, który może zostać zajęty w razie kolejnej egzekucji.

Proszę czuć się mocnym w „batalii” z komornikiem i nadal żądać zawieszenia postępowania egzekucyjnego. Ewentualnie proszę pisać do nas, podając więcej szczegółów sprawy, a ja postaram się Panu pomóc.

Podobne tematy:

Artur odpowiedział 1 rok temu

Witam. Tak, matka dziecka nie wyraża zgody na zawieszenie egzekucji i komornik na to przystał. A sąd rejonowy odpowiedział z k.p.c art. 883 punkt 2 że jeśli nie mam zajęcia wynagrodzenia, nie mogę żądać zawieszenia egzekucji. I jakbym złożył zażalenie, to mi sprawę odrzucą.

Proszę mi podpowiedzieć, bo złożyłem wniosek o uzasadnienie i oczywiście dostałem, ale teraz jest już po terminie.
I jaki krok wykonać, aby pismo nie zostało odrzucone.

we34 odpowiedział 11 miesięcy temu

Dzień dobry, mam komornika i dług alimentacyjny w wysokości około 50 tysięcy, od 6 lat regularnie wpłacam alimenty do komornika, który ma obowiązek wysłać je matce dziecka. Chciałbym jakoś rozwiązać tę sytuację. Dług nie maleje. Czytałem, że mogę wpłacić depozyt do sądu, żeby nie mieć komornika i zacząć normalnie żyć. Czy faktycznie tak jest ? Czy najpierw muszę spłacić dług alimentacyjny a później mogę wpłacić pieniądze do depozyty sądowego? Proszę o pomoc, może są inne sposoby, żebym mógł wyjść z tego długu  pozbyć się komornika za alimenty. Dogadanie się z matką dziecka nie wchodzi w grę.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam serdecznie,

aby móc mówić o możliwości umorzenia postępowania egzekucyjnego na podstawie wpłaty depozytowej, należy w pierwszej kolejności sięgnąć do regulacji art. 883 kodeksu postępowania cywilnego.

Zgodnie z zapisem §2 wyżej powołanego przepisu:

“(…) dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.”

Jak widzisz, Twoja wpłata sześciokrotności rat alimentacyjnych nie będzie skuteczna, jeśli nie uregulujesz wcześniej całego zadłużenia.

Dług alimentacyjny jest bardzo wysoki, dlatego domyślam się, że nie masz takiej możliwości. Z uwagi na powyższe nie pozostaje Ci nic innego jak znalezienie porozumienia z matką dziecka. Niemniej domyślam się, że może nie udać Ci się przekonać jej do wycofania egzekucji.

Jednakże jeśli przez pewien czas pobierała ona pieniądze na dziecko w postaci tzw. zaliczek alimentacyjnych i jesteś również dłużnikiem Funduszu Alimentacyjnego, to być może na podstawie przepisów ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów masz szansę na częściowe umorzenie długu (tylko tego względem FA).

Twoja odpowiedź

9 + 7 =