Jak złożyć pozew o alimenty będąc mężatką?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak złożyć pozew o alimenty będąc mężatką?
AvatarMkaliowska6 zapytał 3 miesiące temu

Jak złożyć pozew o alimenty będąc mężatką? Jestem obecnie w związku małżeńskim, który trwa ponad 11 lat, mamy 2 synów, od paru lat się nam nie układało, w trakcie małżeństwa poznałam mężczyznę, obecnie mam z nim 3 dziecko.

W tej chwili z nim mieszkam, wyprowadziłam się od męża na stancje, złożyłam wniosek o rozwód i alimenty, ale Sędzia nie mogla ustalić alimentów, gdyż 3 dziecko zostało poczęte w trakcie małżeństwa.

Tak Sędzia zadecydował, muszę najpierw złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa, ale jak już wspomniałam, chcę od męża uzyskać alimenty – jak to zrobić bez rozwodu? proszę o pomoc.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam serdecznie,

sam fakt pozostawania w związku małżeńskim nie jest przeszkodą do żądania od Sądu ustalenia obowiązku alimentacyjnego na dzieci.

Niemniej jednak sprawa rozwodowa jest w toku – złożyła Pani pozew rozwodowy, dlatego straciła Pani też szansę na rozpoznanie sprawy alimentacyjnej przez Sąd Rejonowy w osobnym powództwie alimentacyjnym.

W tym momencie nie pozostaje nic innego niż złożenie wniosku uzupełniającego do pozwu rozwodowego – wniosek o zabezpieczenie świadczeń alimentacyjnych na dzieci do czasu prawomocnego zakończenia sprawy rozwodowej.

Wniosek o zabezpieczenie alimentów wzór

wniosek-o-zabezpieczenie-alimentow-wzor
Wniosek o zabezpieczenie alimentów wzór

Oczywiście skoro Pani mąż jest ojcem dwóch starszych synów, to roszczenie alimentacyjne powinno obejmować tylko te dzieci.

Może jednak Pani domagać się alimentów i na trzecie dziecko od swojego męża, dopóki nie zostanie uregulowana kwestia zaprzeczenia ojcostwa. Nie będzie to jednak zgodne z zasadami współżycia społecznego kiedy mieszka Pani z ojcem dziecka i planuje z nim wspólną przyszłość.

Dlatego tak jak napisałam na wstępie, w tym momencie zasadnym będzie wniosek do Sądu Okręgowego, który prowadzi sprawę rozwodową o wydanie zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych w stosunku do dzieci pozwanego. Po złożeniu wniosku Sąd w krótkim czasie wyda orzeczenie, nakładając na ojca dzieci obowiązek alimentacyjny. Dlatego sprawy nie warto odwlekać.

Powodzenia!

Twoja odpowiedź