Kiedy komornik dowie sie o umowie zlecenie?

Forum prawneKategoria: KomornikKiedy komornik dowie sie o umowie zlecenie?
AvatarIza33 zapytał 1 rok temu

Witam serdecznie, mam pytanie, kiedy komornik dowie się o umowie zlecenie? jest to jedyne moje źródło dochodu. Nie mam konta w banku. Wynagrodzenie wpływa mi na konto innej osoby.

Chodzi mi tylko jaki czas może mieć komornik na „znalezienie mnie” jako osoby zatrudnionej na umowie zlecenie. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

10 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj, aby komornik podjął działania zmierzające do ustalenie majątku dłużnika, musi posiadać wniosek wierzyciela.

Dopiero na podstawie wniosku o wszczęcie egzekucji wraz z tytułem wykonawczym, komornik wszczyna postępowanie egzekucyjne i procedury zmierzające do wyegzekwowania należności.

Jeżeli w Twojej sprawie działa już komornik, a Ty dopiero teraz podjęłaś pracę, to o tym fakcie komornik może nie dowiedzieć się do czasu, kiedy będzie chciał zakończyć postępowanie egzekucyjne z uwagi na jego bezskuteczność.

Przed wydaniem postanowienia o umorzeniu postępowania komornik może zobowiązać Cię jednak do złożenia wyjaśnień w przedmiocie majątku i osiąganych dochodów – pod odpowiedzialnością karną.

Jeżeli sprawa przedstawia się inaczej, a mianowicie masz nieuregulowane zobowiązania i obawiasz się, że w niedługim czasie któryś z wierzycieli wystąpi do komornika o ściągnięcie długu, to fakt uzyskania dochodów może wyjść na jaw bardzo szybko.

Jedną z pierwszych czynności komornika jest wysłanie zapytań do ZUS i US. Jeśli Twój zleceniodawca odprowadza składki społeczne i zdrowotne, to nie możesz liczyć, że komornik nie zajmie dochodu z umowy zlecenia.

Pamiętaj jednak, że w sytuacji, kiedy dochód z pracy zleconej jest jedynym stałym źródłem utrzymania, obowiązuje kwota wolna od zajęcia – minimalna pensja przy długach innych niż alimentacyjne. Natomiast przy egzekucji świadczeń alimentacyjnych komornik może potrącić do 60% miesięcznego wynagrodzenia.

Bardzo często niestety zdarza się, że komornicy zajmują wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia, mimo nawet, że jest to jedyne i powtarzalne źródło dochodu dłużnika, w takim wypadku należy złożyć do komornika poniższy wniosek:

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu - wzór
Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z tytułu umowy zlecenia należy pobrać, wydrukować, wypełnić i wysłać do komornika, lub dostarczyć pismo osobiście.

 

AvatarNatalia odpowiedział 1 rok temu

Dzień Dobry, z tej strony Natalia. Mam pytanie i pilnie potrzebuję fachowej porady z pewnego źródła. Mianowicie, jaka jest gwarancja, że komornik zostawi mi część wynagrodzenia z tytułu wynagrodzenia za pracę z umowy zlecenia powtarzalnego co miesiąc? Być może oleje mój wniosek i zabierze całość, w tym momencie zostaję bez środków do życia…

AvatarDariaDada odpowiedział 1 rok temu

Natalia, komornik nie oleje Twojego oświadczenia, bo prawo jasno wypowiada się na temat zajmowania powtarzalnego i jedynego wynagrodzenia z umowy zlecenia, ja wysłałam oświadczenie i komornik cofnął zajęcie pensji :) – a tu masz przepis, podstawę prawną:

Art. 833. Ograniczenie egzekucji z innych świadczeń pieniężnych

§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do uposażeń posłów i senatorów, należności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ich domowników z tytułu pracy w spółdzielni, wynagrodzeń członków spółdzielni pracy oraz wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Jeśli komornik zajął całą pensję z umowy zlecenia, a wysłane oświadczenie, że jest to jedyne i powtarzane źródło dochodu jest przez komornika ignorowane, to należy złożyć na niego skargę. Skargę na komornika składa się pisemnie, skargę możesz złożyć, posługując się poniższym wzorem:

Skarga-na-czynności-komornika
Skarga na czynności komornika – wzór

Dodatkowo załączam publikacje, w których pisaliśmy o podobnych do Twojej sytuacjach, koniecznie przeczytaj je:

AvatarJola49 odpowiedział 1 rok temu

Witam.

Pracowałam na dwudniowym zleceniu za ok. 230 zł. Mam zajęcie na koncie bankowym, ale nie przekroczyłam jeszcze kwoty wolnej, czyli 1670 zł. Czy komornik może zabrać mi to jednorazowe wynagrodzenie? I jak się o tym dowiem?

Mam też dodatkową pracę na umowę zlecenie od niecałego miesiąca – płatne co 2 tyg – pierwszy przelew normalnie przeszedł.

AvatarAnia odpowiedział 12 miesięcy temu

kiedy komornik dowie się o umowie zlecenie jeśli toczące się przeciwko mnie postępowanie egzekucyjne zostało umorzone ze względu na bezskuteczność? czy jeśli komornik dowie się, że pracuję na umowę zlecenie, to egzekucja zostanie ponownie wszczęta? jak to jest?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Witaj Ania,

po umorzeniu egzekucji ze względu na bezskuteczność komornik nie ma prawa dalej zajmować się egzekwowaniem Twojego zadłużenia. Komornik po umorzeniu egzekucji nie będzie więc sprawdzał, czy znalazłaś nową pracę, a więc Twoje pytanie: kiedy komornik dowie się o umowie zlecenie – nie jest na miejscu.

Komornik może na nowo sprawdzić, czy jesteś zatrudniona dopiero po wszczęciu przez wierzyciela nowego postępowania egzekucyjnego.

Z pewnością jeśli wierzyciel dowiedziałby się, że masz pracę, to błyskawicznie wszcząłby egzekucję, jednak wierzyciel nie ma jak się o tym dowiedzieć, bo nie ma takich narzędzi.

Podsumowując: dopóki egzekucja została umorzona, nie masz czym się martwić.

AvatarOliwa odpowiedział 12 miesięcy temu

Ja od trzech miesięcy pracuję na umowę zlecenie i komornik na razie nic mi nie zajął.

AvatarJoanna odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam, jak mogę napisać podanie o wstrzymanie wypłaty do komornika z umowy zlecenia, pracuje na umowę zlecenie, jestem osobą jedyną utrzymania źródła dochodu, komornik chce wziąć mi całą wypłatę, czy mogę spisać podanie przez e-mail, czy ręcznie przesyłając im pisemnie? proszę mi pomóc, bo święta idą, a ja zostanę bez grosza, tym bardziej że jestem matką 2 dzieci, dziękuję i pozdrawiam liczę na odpowiedź

AvatarKaro odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam
Pracowałam w zakładzie gdzie miałam potracenia komornicze, zwolniłam się i zmieniłam miejsce pracy. Teraz chciałabym wrócić do pierwszego miejsca zatrudnienia, dodatkowo na zlecenie. Czy pracodawca powiadomi komornika, że znowu u niego pracuję? czy będzie czekał na ewentualne pismo o zajęciu?

Twoja odpowiedź