Kindergeld i 500+ pobierane razem

Forum prawneKategoria: RóżneKindergeld i 500+ pobierane razem
Ewcia zapytał 3 lata temu

Witam, urodziłam dziecko w Niemczech w grudniu 2016 i otrzymałam Kindergeld przyznany na dziecko do ukończenia 18 lat. W grudniu 2017 roku wróciliśmy na stałe z mężem do Polski. Pod koniec grudnia 2017 roku złożyliśmy pisma z rezygnacja z internetu, banku, telefonu oraz z Kindergeld, ponieważ wracaliśmy na stałe do Polski. Telefon i internet wysłał nam e-mail informacje o rozwiązaniu umowy, od Famillienkasse nie otrzymaliśmy żadnej informacji. 3 stycznia 2018 roku zarejestrowaliśmy się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne i poszukujące pracy. Nieprzyznano nam zasiłku dla bezrobotnych, ale Pani zasugerowała świadczenia 500+ na dziecko w Polsce.

Złożyliśmy wniosek o świadczenia 500+ i w ciągu tygodnia otrzymaliśmy pozytywną decyzję oraz pieniądze na konto. Następnie w Marcu 2018 roku zobaczyliśmy, że Famillienkasse nadal przelewa nam Kindergeld pomimo zgłaszanego powrotu do Polski. Pieniądze z Niemiec wypłacali nam do czerwca 2018 roku. Urząd Polski przyznając w tak szybkim czasie 500+ musiał się nie kontaktować z urzędem niemieckim. 22 października 2020 roku otrzymałam list (niepolecony) z numerem sprawy i wyszczególniona kwota do zwrotu 1451.50 euro do uiszczenia do dnia 30.10.2020.

Nie było nic napisane, czego ta kwota dotyczy i za co jest ten zwrot. Był podany e-mail do kontaktu i napisałam od razu e-mail z zapytaniem czego dotyczy ta kwota i za co mam zapłacić. Otrzymałam odpowiedź automatyczną od urzędu niemieckiego, że jest Covid i urzędy nie pracują i skontaktują się w jak najbliższym czasie. Kolejny list (niepolecony) otrzymałam dopiero 12.01.2021 po prawie 3 miesiącach z kwotą do zapłaty 1164euro i znowu podany numer sprawy bez uzasadnienia czego dotyczy.

Odpisałam ponownie email z prośbą ponowna o wyjaśnienie co to są za pieniądze do zwrotu, za co i dlaczego. Znowu otrzymałam email z automatyczną informacją, że odpiszą w jak najszybszym terminie. Minęły 2 miesiące i 17.03.2021 otrzymałam 3 list w końcu z uwzględnieniem, za co mam zapłacić i czego dotyczy sprawa. Przysłali mi wyszczególniony otrzymywany w 2018 roku Kindergeld za 6 miesięcy plus naliczone odsetki za ten okres w łącznej kwocie do zapłaty 1509.00 euro

Pytanie teraz co mam z tym zrobić, ponieważ tak jak pisałam, to zgłaszałam do urzędu, że wyjeżdżam a pomimo tego otrzymywałam kindergeld. Uważam, że zawinił tutaj urząd polski, ponieważ nie zwrócił się do urzędu niemieckiego, żeby wyjaśnić, czy otrzymuje pieniądze. Proszę o pomoc

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

z informacji, jakie Pani podaje, wynika że doszło do pobrania nienależnego świadczenia na dzieci z Niemiec w postaci tzw. Kindergeld. Przy czym jednoznacznie należy wskazać, że wyjaśnienia, jakie Pani przedstawia, w moim mniemaniu nie pomogą uchylić się od obowiązku zwrotu pobranych świadczeń.

Zaznaczyć bowiem trzeba, że bez wątpienia urząd wypłacił Pani nienależne pieniądze, a w Pani obowiązku było dochowanie formalności związanych z zatrzymaniem ich wypłaty zaraz po tym jak zwróciliście Państwo do Polski. Sam fakt, że dokonała Pani zgłoszenia, nie ma tu żadnego znaczenia, w kolejnym czasie miała Pani bowiem świadomość, że na jej konto wpływają nienależne świadczenia.

Dziś można starać się o umorzenie naliczonych odsetek i kosztów dodatkowych lub składać uznaniowy wniosek o umorzenie nienależnie pobranych świadczeń powołując się na wykorzystanie środków na bieżące wydatki oraz ewentualne trudności finansowe. Niemniej jednak musicie Państwo mieć świadomość, że będzie to decyzja uznaniowa niemieckiego urzędu, który może przychylić się do wniosku lub utrzymać w mocy obowiązek zwrotu.

Odnosząc się natomiast do zarzutów kierowanych w stronę polskich urzędów, to trzeba zaznaczyć, że przepisy o koordynacji świadczeń powinny zostać wdrożone, gdyby organ został poinformowany, że w Niemczech pobierała Pani świadczenie na dzieci. Jeśli taka okoliczność nie została zgłoszona, zarzut nie będzie trafiony. Niemniej jednak tak jak już podałam na wstępie, nie będzie miał on również znaczenia w kwestii obowiązku zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.

Dla podsumowania napiszę, że dziś może Pani złożyć prośbę do niemieckiego urzędu, starając się o umorzenie nienależnie pobranych świadczeń na dzieci podnosząc okoliczność, że pieniądze te zostały w pełni wykorzystanie na utrzymanie dzieci. Może Pani również opisać trudności, z jakimi się zmaga np. te związane z pandemią koronawirusa, czy bezrobociem, jeśli takowe ma miejsce w Państwa rodzinie.

Podobne wątki: Przyznany Kindergeld, a zwrot 500+

EWA odpowiedział 3 lata temu

Który w takim razie wniosek mam wypełnić żebym mogła wysłać pismo do Familienkasse z prośbą o umorzenie nienależnie pobranych świadczeń?
Czy ten wniosek wypełnić w języku niemieckim i wysłać email czy listownie?