Konto 500+ bez komornika

Forum prawneKategoria: KomornikKonto 500+ bez komornika
Adrianna M. zapytał 4 lata temu

Witam. Chciałam zapytać, w jakim banku mogę założyć konto 500+ bez komornika, ponieważ mam zajęcie komornicze, a biorę na troje dzieci pieniądze 3 x po 500 zł = 1500 zł, biorę też świadczenie rodzicielskie w kwocie 1000 zł oraz zasiłek rodzinny w kwocie 409 zł.

W sumie jest 2909 zł i boje się że jeśli podam zwykłe konto, to komornik zabierze mi pieniądze na dzieci z tego konta. Dlatego chciałam otrzymać poradę, gdzie założyć konto na 500+ i inne świadczenia, żeby komornik nie zajął?

pozdrawiam Adrianna M.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj Ado,

Twoje obawy nie są słuszne. Pieniądze, które otrzymujesz na dzieci, są wolne od zajęcia. Pamiętaj, że komornik bezwzględnie nie ma prawa zająć:

  • świadczenia wychowawczego 500 plus
  • zasiłku rodzinnego
  • świadczenia rodzicielskiego, czyli tzw. kosiniakowego

oraz innych świadczeń na dzieci i środków wypłacanych przez Organy Opieki Społecznej m.in. zasiłków stałych i celowych. Wolne od zajęcia są również alimenty na dzieci, także te wypłacane w formie zaliczki alimentacyjnej przez Fundusz Alimentacyjny.

Powyższe przekłada się na to, że jeśli komornik dokona zajęcia Twojego rachunku bankowego, bank nie będzie mógł realizować zajęcia, ponieważ rachunek zasilają jedynie środki wolne od zajęcia z mocy ustawy.

Radzę więc, zamiast szukać konta wolnego od komornika nawiązać z komornikiem kontakt i zwrócić jego uwagę, na okoliczność, że egzekucja z rachunku bankowego nie może być prowadzona.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wniosek do komornika o zwolnienie rachunku bankowego z uwagi na fakt, że saldo na rachunku tworzą środki wolne od zajęcia. Jako załącznik do przedmiotowego wniosku dołączyć należy wydruk z konta potwierdzający wpływy.

Dodatkowo warto złożyć komornikowi oświadczenie o stanie majątkowym, tak by zatrzymać jego dalsze działania zmierzające do odszukania, a następnie zajęcia majątku podlegającemu egzekucji.

Jeśli wykażesz, że nie posiadasz majątku, który komornik mógłby zająć, być może niedługo dojdzie do umorzenia postępowania egzekucyjnego z uwagi na jego bezskuteczność. Dlatego nie unikaj komornika, lecz nawet w jednym liście prześlij mu wniosek o zwolnienie rachunku bankowego spod zajęcia oraz oświadczenie o stanie majątkowym, źródłach dochodu i utrzymania.

A odnośnie kont socjalnych, czy inaczej rachunków rodzinnych, jak precyzyjnie określa je ustawa prawo bankowe, to jest to propozycja wielu banków. Mogę podać Ci niektóre z nich:

  • PKO
  • ING
  • mBank
  • Alior Bank
  • Idea Bank
  • Deutsche Bank.

Większość banków proponuje konta wolne od opłat (0 zł za prowadzenie rachunku bankowego oraz 0 zł za kartę do bankomatu), dlatego myślę, że jeśli zdecydujesz się na rachunek socjalny, będziesz mogła wybrać taki bank, który ma oddział niedaleko Twojego miejsca zamieszkania lub proponuje darmowe wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju.

Przydatne wzory pism:

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-swiadczenia-swiadczen-nieobjetych-egzekucja

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczenia świadczeń nieobjętych egzekucją

Koniecznie przeczytaj: