Konto Skarbonka dla dziecka a komornik

Forum prawneKategoria: KomornikKonto Skarbonka dla dziecka a komornik
AvatarJustyna zapytał 5 miesięcy temu

Mam konto bankowe, na które wpływa świadczenie 2×500+ W banku tym otworzyłam tzw. skarbonki, na które przelewam dzieciom pieniądze z tych świadczeń.

W obecnej chwili mam komornika, którego spłacam. Moje pytanie jest takie: Czy komornik może zająć środki ze skarbonek w banku? Jeżeli są one na niepełnoletnie dzieci?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam serdecznie,

zakładanie dodatkowych kont oszczędnościowych, mając komornika na głowie, to duże ryzyko. Należy bowiem pamiętać, że wpływy ze świadczeń socjalnych co do zasady są wolne od zajęcia, kiedy wpływają na rachunek rozliczeniowy.

Jednak kiedy zostaną przekazane na konto oszczędnościowe, jako wpłata na konto lub przelew, czyli jako środki, które zostały już przez dłużnika podjęte z ROR, mogą zostać w całości zajęte przez komornika.

Sięgając po dodatkową usługę, należy albo dokładnie wczytać się w umowę konta, albo zapytać w banku.

Ważną kwestią jest również wyłączenie dłużnika z praw do rachunku. Dłużnik nie może być ani posiadaczem, ani współposiadaczem konta. Jeśli więc „skarbonka” została założona rzeczywiście na Twoje dzieci, nie musisz obawiać się komornika.

Warto jednak wspomnieć, że w Polsce posiadaczem rachunku może być dziecko dopiero po ukończeniu 13 roku życia i to ono zakłada konto i podpisuje umowę. Dzieci poniżej 13 roku życia mogą być przypisane do rachunków swoich rodziców.

W takiej sytuacji nadal posiadaczem rachunku pozostaje rodzic. Jeśli jest on dłużnikiem, musi liczyć się z możliwością zajęcia środków przez komornika.

Podobne tematy:

Twoja odpowiedź