Kredyt po śmierci mamy – czy musze go spłacać?

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówKredyt po śmierci mamy – czy musze go spłacać?
dwe90 zapytał 4 lata temu

Jeżeli po śmierci mamy został duży kredyt do spłacenia, to czy ja muszę go spłacić? Mama nie pozostawia żadnych dóbr materialnych. Jeżeli ja nie przyjęłabym spadku, to czy to dotyczy również polisy na życie?

Jak wygląda sprawa zasiłku pogrzebowego? Jak zrzec się spadku? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

4 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli mama nie pozostawiła żadnego majątku, warto rozważyć przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

W takim przypadku przyjmuje Pani spadek po mamie, jednak z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe do wysokości nabytego spadku.

Skoro mama nie zostawiła żadnych wartościowych rzeczy, to nie będzie Pani musiała spłacać nieuregulowanego kredytu, powołując się na spis inwentarza, który należy sporządzić po tym jak złoży Pani oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku najłatwiej złożyć przed notariuszem, który sporządzi właściwy akt i przekaże do sądu spadku. Koszt czynności notarialnej to około 100 zł.

W tym miejscu muszę napisać, że biorąc pod uwagę podane przez Panią okoliczności, odrzucenie spadku nie będzie najlepszym pomysłem. Jeśli odrzuci Pani spadek po mamie, to obciąży dalszych spadkobierców ustawowych, którzy wówczas wejdą do dziedziczenia.

Co do kolejnych Pani pytań to polisa na życie nie wchodzi w skład spadku. Może więc Pani odrzucić spadek, a mimo to pobrać pieniądze z polisy, które stanowią odrębne uposażenie osoby wskazanej przez ubezpieczonego.

Natomiast sam zasiłek pogrzebowy ma pokryć koszty związane z pochówkiem i również nie wchodzi w skład masy spadkowej. Jeśli jednak wydatki na pogrzeb przekroczą wysokość pobranego zasiłku, mogą zostać zaliczone do długów spadkowych, a następnie rozliczone pomiędzy spadkobiercami.

Podobne wątki:

dc32 odpowiedział 2 lata temu

Dług po śmierci mamy. Mam pytanie odnośnie zajęcia komorniczego, w marcu 2021 roku zmarła moja mama. Po jej śmierci znalazłem umowę kredytową. 23.06.2021 sporządziłem akt dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza niestety nie sporządziłem od razu spisu inwentarza dlatego komornik w oparciu o ten akt dziedziczenia zablokował moje konto na kwotę 45.000 zł.

Komornik nie ma wobec mojej osoby klauzuli wykonalności. W momencie dostania pisma złożyłem skargę na działania komornika, ponieważ w piśmie do mnie nigdzie nie pisze, że jest to dług mojej mamy tylko jakoby był to dług taty w oparciu o akt dziedziczenia po mojej mamie. 25.01 sporządziłem u innego komornika spis inwentarza, w którym aktywa mamy to 5.000 zł jej ostatnia wypłata, która została zdeponowana w sądzie. Za życia mama podarowała mi połowę domu.

Do końca życia spłacała swój dług, nie uchylając się od niego. Znalazłem kwitki wpłat. Komornik nawet po sporządzeniu inwentarza nie chce odblokować mi konta, ponieważ mówi, że czeka na decyzję odnośnie skargi, którą złożyłem.

Co teraz mam robić? Czekać na decyzję sądu? Jakie ruchy jeszcze mogę wykonać ? Kontaktowałem się też z firmą pożyczkową, prosząc o umorzenie egzekucji. Niestety oni mówią, że czekają na decyzję komornika.

Z komornikiem nie ma się nawet jak dogadać, bo jest ironiczny i cyniczny wobec mojej osoby w szczególności, iż złożyłem na niego skargę. Co mogę zrobić dalej? Komornik działa w oparciu o klauzulę wykonalności z 2016 i 2017 roku i mój akt dziedziczenia. Nie widzę opcji wysłania załączników, bo bym państwu je przesłał. Pozdrawiam

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

w opisanej sprawie zostały podjęte właściwe kroki prawne. Niemniej wydaje mi się, że postępowanie egzekucyjne nie dotyczy długów mamy lub przedstawia się inaczej, niż to opisujesz.

Niniejszy wniosek wysnułem na podstawie tego, że zarzucasz komornikowi, iż prowadzi egzekucję bez tytułu wykonawczego. Taka sytuacja jest niedopuszczalna i nie może mieć miejsce.

Zgodnie z obowiązującym prawem dla wszczęcia egzekucji wierzyciel musi przedłożyć komornikowi tytuł wykonawczy, inaczej jego wniosek nie zostanie przyjęty.

Z uwagi na powyższe radzę jeszcze raz przeanalizować postanowienie komornika o wszczęciu egzekucji oraz inne przesłane przez komornika dokumenty.

Jeśli jest taka możliwość, proszę o treść przedmiotowego postanowienia. Tylko wówczas będę mogła szerzej odnieść się do sprawy i ewentualnie podpowiedzieć, co można dalej zrobić.

Natomiast jeśli nie chcesz dzielić się szczegółami postępowania, należy czekać na decyzję komornika lub sądu w sprawie skargi – skarga była bowiem właściwym krokiem i na chwilę obecną oprócz dogadania się z wierzycielem nic innego zrobić się nie da.

michał odpowiedział 2 lata temu

Wysłałem postanowienie plus skargę na państwa maila. Liczę na państwa pomoc