Kredyt po śmierci mamy – czy musze go spłacać?

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówKredyt po śmierci mamy – czy musze go spłacać?
Avatardwe90 zapytał 2 miesiące temu

Jeżeli po śmierci mamy został duży kredyt do spłacenia, to czy ja muszę go spłacić? Mama nie pozostawia żadnych dóbr materialnych. Jeżeli ja nie przyjęłabym spadku, to czy to dotyczy również polisy na życie?

Jak wygląda sprawa zasiłku pogrzebowego? Jak zrzec się spadku? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

jeśli mama nie pozostawiła żadnego majątku, warto rozważyć przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

W takim przypadku przyjmuje Pani spadek po mamie, jednak z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe do wysokości nabytego spadku.

Skoro mama nie zostawiła żadnych wartościowych rzeczy, to nie będzie Pani musiała spłacać nieuregulowanego kredytu, powołując się na spis inwentarza, który należy sporządzić po tym jak złoży Pani oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku najłatwiej złożyć przed notariuszem, który sporządzi właściwy akt i przekaże do sądu spadku. Koszt czynności notarialnej to około 100 zł.

W tym miejscu muszę napisać, że biorąc pod uwagę podane przez Panią okoliczności, odrzucenie spadku nie będzie najlepszym pomysłem. Jeśli odrzuci Pani spadek po mamie, to obciąży dalszych spadkobierców ustawowych, którzy wówczas wejdą do dziedziczenia.

Co do kolejnych Pani pytań to polisa na życie nie wchodzi w skład spadku. Może więc Pani odrzucić spadek, a mimo to pobrać pieniądze z polisy, które stanowią odrębne uposażenie osoby wskazanej przez ubezpieczonego.

Natomiast sam zasiłek pogrzebowy ma pokryć koszty związane z pochówkiem i również nie wchodzi w skład masy spadkowej. Jeśli jednak wydatki na pogrzeb przekroczą wysokość pobranego zasiłku, mogą zostać zaliczone do długów spadkowych, a następnie rozliczone pomiędzy spadkobiercami.

Podobne wątki:

Twoja odpowiedź