Kto dziedziczy spadek po bezdzietnym bracie?

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówKto dziedziczy spadek po bezdzietnym bracie?
AvatarKarolina P. zapytał 4 miesiące temu

Witam! chcę zapytać kto dziedziczy spadek po bezdzietnym bracie? jestem siostrą, brat zmarł niedawno i zastanawiamy się w rodzinie, kto dziedziczy po nim spadek, skoro nie miał dzieci.

Miał natomiast żonę, czy to żona dziedziczy wszystko? czy fakt, że nie mieli dzieci coś zmienia?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam serdecznie,

jeśli zmarły brat nie pozostawił testamentu, to ma miejsce dziedziczenie ustawowe. Zgodnie z prawem spadkowym po bezdzietnym małżonku spadek nabywa jego żona w ½ części.

Drugą połowę dziedziczy natomiast rodzina zmarłego. W pierwszej kolejności będą to rodzice zmarłego. Ich udział w spadku wynosi po ¼ części.

Jeśli któreś z rodziców nie dożyło otwarcia spadku po dziecku, w jego miejsce wchodzą kolejni spadkobiercy ustawowi, czyli rodzeństwo zmarłego lub dzieci rodzeństwa. Dopiero w braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.

Zatem w omawianej sytuacji, żona zmarłego brata będzie miała prawo do połowy pozostawionego po nim spadku. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie cały majątek brata będzie podlegał dziedziczeniu.

Zapewne część majątku będzie wchodzić do tzw. wspólności majątkowej małżeńskiej, a co za tym idzie, podziałowi spadkowemu podlegać będzie jedynie majątek odrębny brata, czyli te składniki majątku, które nabył przed małżeństwem, odziedziczył lub został obdarowany te, które zostały wyłączone spod wspólności majątkowej małżeńskiej na podstawie odpowiedniej umowy małżeńskiej i połowa majątku wspólnego.

Podobne wątki:

Twoja odpowiedź