Dziedziczenie długu za czynsz w lokalu

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówDziedziczenie długu za czynsz w lokalu
AvatarBeata S. zapytał 6 miesięcy temu

Dzień dobry, proszę o poradę prawną w następującej sprawie. Dziadek mieszkał w lokalu komunalnym w Warszawie. Miał wyrok eksmisyjny z klauzulą wykonalności.

Wyrok nie został wykonany, bo ciężko chorował na raka. Dziadek zmarł, pochował go mój ojciec. Dziadek nie miał żadnego majątku, a mój ojciec nie odrzucił spadku, wiedząc o tym, że ma długi.

Dziadek ma syna tzn. mojego ojca. W stosunku do mojego ojca, miasto Warszawa, czyli wierzyciel należności zwrócił się o zapłatę zaległego czynszu wraz z odsetkami.

Ojciec mój żyje i stawił się na sprawę. Kwota zadłużenia 50 000 zł.

Moje pytanie to: czy ja jako wnuczek będę dziedziczył długi po śmierci mojego ojca, który był synem mojego dziadka?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

dług po dziadku jest bardzo duży, nic więc dziwnego, że zastanawiasz się, czy obowiązek zapłaty nieuregulowanego czynszu może Cię dotknąć w przyszłości.

Niestety tak może się zdarzyć, tym bardziej że Miasto Warszawa podjęło już kroki prawne, by uzyskać tytuł wykonawczy na następców prawnych dłużnika, czyli precyzując na jego spadkobierców.

Jeśli wierzyciel będzie tytułować się wyrokiem sądu wraz z klauzulą wykonalności na Twojego tatę i ten za życia nie zdąży spłacić długu, wejdzie on w skład masy spadkowej, zwiększając tzw. pasywa.

Zatem oprócz majątku po tacie musisz zwrócić uwagę na zobowiązania, których ten nie zdążył uregulować, a które należeć będą do spadku.

Jednakże nauczony już na błędach taty, będziesz miał szansę uchronić się od obowiązku spłaty długów spadkowych, przyjmując spadek z tzw. ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe lub odrzucając spadek.

Jeśli prawo w tym zakresie nie ulegnie zmianie, na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku będziesz miał 6 miesięcy od daty śmierci ojca.

Na koniec odniosę się jeszcze do sytuacji Twojego taty – tu należy zwrócić uwagę na datę śmierci dziadka i podjęte przez ojca czynności.

Jeśli dziadek zmarł po 18 października 2015 roku to brak oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie 6 miesięcy, skutkuje przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co przekłada się na ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe do wartości czynnej masy spadku.

Jeśli więc ojciec nie złożył żadnego oświadczenia w ciągu owych 6 miesięcy, nie będzie odpowiadać za długi po dziadku, bowiem wartość majątku, który podlegał dziedziczeniu – wynosi 0.

Podsumowując – nawet jeśli sąd orzeknie obowiązek zapłaty, to ojciec będzie mógł się od niego uchylić, powołując się na przyjęcie spadku z tzw. ograniczeniem odpowiedzialności za długi.

Aby wyjaśnić tę kwestię, warto podjąć kontakt z prawnikiem.

Warto przeczytać:

AvatarBeata odpowiedział 6 miesięcy temu

Dzień dobry, poproszę jeszcze o kilka wyjaśnień. 
W dniu dIsiejszym dowiedziałem się kilku istotnych informacji do omawianej sprawy. Mianowicie:
1.dziadek zmarł 2 dni przed wejściem w życie ustawy z 2015 roku.
2. Okazało się że mój ojciec po kilkunastu latach życia z inną kobieta zawarł związek małżeński ok 2 lata  temu, z obecną żona nie ma rozdzielności malzenskiej
3. Mam przyrodniego nieletniego brata latv17
Moje pytania:
1. Czy odpowiadam za długi ojca w przypadku jego śmierci, czy obowiązek spocznie na jego obecnej zonie
2. Co w przypadku kiedy jego obecną żona która nie ma rozdzielności majątkowej odrzuci spadek za życia i czy może w ten sposób uniknąć odpowiedzialności za długi meza
3. Co w przypadku kiedy żona wystąpi o odrzucenie spadku ich małoletniego syna przed sądem rodzinnym
4. Co w przypadku kiedy ojciec weźmie rozwód z drugą żona, już po zapadnięciu wyroku o spłatę naleznosci
4. Rozumiem że w następnej kolejności będę ja jako drugi syn. Jak wówczas wygląda postępowanie w stosunku do mojej osoby czyli syna z pierwszego związku jeśli nie będę utrzymywał kontaktu i nie będę wiedział o śmierci ojca, czy będę powiadaminy w postępowaniu administracyjnym przez sad
5. Chciałem odrzucić spadek po ojcu za jego życia ale nie chce mi pomóc i nie pójdzie że mną do notariusza
Proszę o wyjaśnienia, jestem przerażony jego postępowaniem i nieudolnością. 
 

Twoja odpowiedź