Odziedziczenie spadku a niezgodność w księdze wieczystej

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówOdziedziczenie spadku a niezgodność w księdze wieczystej
AvatarAnna P. zapytał 1 miesiąc temu

Dzień dobry,

chodzi o to, że 5 października nabyliśmy spadek po tacie, zostało to zarejestrowane Aktem Poświadczenia Dziedziczenia sporządzonego u Notariusza i zarejestrowanego we wszystkich odpowiednich placówkach.

Dostałam list z sądu, że faktyczny stan zapisany w księgach wieczystych różni się od stanu zapisanego w księdze wieczystej, za co grozi odpowiedzialność karna.

Wraz z rodzeństwem i mamą chcemy sprzedać tę nieruchomość, zadzwoniłam więc do sądu oddziału V ksiąg wieczystych, żeby o tym poinformować, a pani, która ze mną rozmawiała, powiedziała, że musi być wystosowane odpowiednie pismo o przedłużenie wpisu.

Nie wiem co w takiej sytuacji zrobić.

Pozdrawiam Anna P.

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam serdecznie,

rozumiem, że wraz z przejęciem spadku po tacie doszło do zmiany prawa własności przedmiotowej nieruchomości.

Przyjęcie spadku skutkowało również powstaniem niezgodności między stanem prawnym a stanem ujawnionym w księdze wieczystej, w której nadal jako właściciel/współwłaściciel danej nieruchomości figuruje tata.

Sprawę można rozwiązać bardzo łatwo i nie należy obawiać się żadnej konsekwencji karnej. Odpowiedzialność, o której wspomniała Pani z sądu to grzywna przewidziana ustawą z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece, która w art. 36 ustęp 4 wskazuje, że:

“Sąd może wymierzyć opieszałemu właścicielowi grzywnę w wysokości od 500 do 10 000 zł w celu spowodowania ujawnienia prawa własności. W razie ujawnienia prawa własności nieruchomości, grzywny nieuiszczone mogą być umorzone w całości lub części”.

Proszę mi jednak wierzyć – znaczny odsetek ksiąg wieczystych należy “wyprostować”,  grzywny trafiają się jednak bardzo rzadko.

Niemniej jednak Pani zależy na ujawnieniu wpisu także ze względu na plany związane ze sprzedażą nieruchomości.

Dlatego należy udać się do właściwego sądu lub ze strony internetowej pobrać formularz wniosku o ujawnienie prawa własności i złożyć go do sądu. Dla ułatwienia napiszę, że potrzebuje Pani wniosku o nazwie KW-WPIS (Wpis do księgi wieczystej). Przedmiotowy wniosek podlega opłacie sądowej w wysokości 150 zł.

Jeśli zależy Pani na czasie, do wniosku można dołączyć prośbę o przyspieszenie wpisu, argumentując ją potrzebą szybkiej formalizacji transakcji sprzedaży nieruchomości objętej przedmiotową księgą wieczystą.

Dodam jeszcze, że musicie Państwo dopełnić formalności związanych z rozliczeniem podatku od spadków i darowizn. Zaświadczenie z US będzie bowiem potrzebne do sprzedaży nieruchomości.

AvatarAnna odpowiedział 1 miesiąc temu

Dziekuje rozliczenie podatkowe jest juz zlozone, nie bylismy do konca swiadomi ze trzeba sie tez ujawnic w organie ksiag wieczystych w sprawie nabycia Aktu Poswiadzczenia Dziedziczenia.
To w takim razie o czym mowila ta pani mowiac ze mozna zlozyc pismo o przedluzenie?

Twoja odpowiedź