Dziedziczenie długów po ciotce – jak się uchronić?

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówDziedziczenie długów po ciotce – jak się uchronić?
AvatarMariola M. zapytał 11 miesięcy temu

12 lat temu zmarła ciotka, zostawiła po sobie dług w banku Skok. Nie miała ciotka dzieci ani męża, bo także zmarł. Teraz długi przeszyły na bratanków oraz bratanice po 8 latach od ciotki śmierci.

Dowiedzieliśmy się, że zostały długi, a my jesteśmy spadkobiercami. Sprawa w sądzie trwała chyba 3 lub cztery lata, nie wiem, co tam było na tych sprawach, ponieważ jestem za granicą 14 lat.

Nigdy nie uczestniczyłam w rozprawach. Ale podobno moje nazwisko jest ujęte jako spadkobierca. Proszę o podpowiedź, co mogę zrobić w tej sprawie, by nie dziedziczyć długów po cioci. Nie chcę spłacać długów ciotki.

To teraz ogromna kwota, ponieważ także rosną odsetki. Rodzina nie bardzo mnie w tej sprawie informuje, bo nie jesteśmy bliskich kontaktów.

Dziękuję za odpowiedz.
Pozdrawiam

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witaj, jeżeli rzeczywiście nie brałaś udziału w sprawie, a pozostali spadkobiercy nie poinformowali sądu o fakcie, że przebywasz za granicą, możesz starać się o przywrócenie terminu do złożenia oświadczenia w przedmiocie odrzucenia spadku z długami po zmarłej ciotce.

Jeśli prawidłowo uargumentujesz wniosek, powołując się na sprawy sądowe, o których nie wiedziałaś, być może sąd się do niego przychyli.

Aby jednak tak się stało, musisz wykazać, że nie wiedziałaś o tym, iż ciotka pozostawiła po sobie długi, bowiem od lat przebywasz poza Polską, a z rodziną nie masz bliskich relacji.

Przed złożeniem wniosku do sądu, warto ustalić, co działo się we wcześniejszych sprawach sądowych. Podajesz, że trwały one latami. Wydaje mi się więc, że nie były to jedynie sprawy o stwierdzenie nabycia spadku po ciotce, lecz kontynuacja spadkobrania, czyli podział spadku.

Ważne jest ustalenie, jaki Twój adres został podany we wnioskach do sądu. Jeśli było tak, jak napisałam na wstępie, że podano nieaktualny adres w Polsce, masz duże szanse na przychylność sądu.

Jeśli nie podejmiesz starań, by odzyskać możliwość złożenia z opóźnieniem oświadczenia o odrzuceniu spadku po ciotce, faktycznie poniesiesz odpowiedzialność za jej długu.

W starym stanie prawnym bowiem, jeśli spadkobierca nie odrzucił spadku w terminie sześciu miesięcy od dnia powołania do dziedziczenia, nabywał spadek wprost, czyli za długi zmarłego odpowiadał całym swoim majątkiem.

Powyższe nie wróży dobrze dla Ciebie i Twoich finansów, jeśli rzeczywiści ciotka zostawiła nieuregulowanie należności.

Zajmij się więc kwestią wyjaśniania spraw spadkowych. Dobrze zrobisz jeśli rozeznanie się we wcześniejszych sprawach zlecisz adwokatowi na miejscu, który posiada kancelarię w mieście, gdzie siedzibę ma sąd spadku. Profesjonalny pełnomocnik będzie mieć szansę zajrzeć do akt sprawy i rozeznać się w okolicznościach istotnych dla Ciebie.

Powodzenia!

Zobacz: jak sporządzić pełnomocnictwo

AvatarMariola odpowiedział 11 miesięcy temu

Hallo. Wracając do tematu. Nawet jeśli mieszkam w UK na stale, także muszę spłacać ciotki dług? W Polsce jestem wymeldowana czasowo. Ja nie wiedząc o długach ciotki, teraz muszę za nie płacić? Rodzina na mnie teraz woła, ze mam się dołożyć do długu spadkowego. Więc pytam, czy to jest możliwe. Bo jestem rodzeństwem. Lub kuzynostwem. Proszę o wyjaśnienie – dziękuje.

Twoja odpowiedź