Mieszkam za granicą, mam dług za alimenty – wysłano list gończy

Forum prawneKategoria: AlimentyMieszkam za granicą, mam dług za alimenty – wysłano list gończy
Avatarwaldeks73 zapytał 1 miesiąc temu

Dzień dobry. Mieszkam na stałe za granicą, mam zaległe alimenty i chciałbym spłacić je w całości. Myślałem, że alimenty płace na bieżąco, ale kiedy chciałem zrobić nowy paszport, okazało się, że nie płaciłem wcale alimentów i wstrzymano mi wydanie paszportu, wysłano list gończy.

Chcę spłacić całość zadłużenia, ale nigdzie nie mogę dowiedzieć się dokładnie jak to zrobić, żeby nie zaskoczył mnie jakiś kluczyk prawny. Może jest możliwość umorzenia odsetek od alimentów, bo komornik powiedział mi, że kwota do zapłaty to około 90 000 zł więc bez odsetek byłoby trochę mniej do zapłaty.

Dzwoniłem do komornika do opieki społecznej i do prokuratury. Nigdzie nikt nie powiedział dokładnie jak doprowadzić sprawę do końca. Jak odblokować wydanie paszportu czy zlikwidowanie listu gończego.

Wydaje mi się, że pomimo uregulowania długu alimentacyjnego w naszym pięknym polskim prawie znajdzie się coś, co przeszkodzi mi w doprowadzeniu sprawy do końca. Proszę o pomoc w mojej sprawie i jeszcze jedno pytanie, czy w ogóle jest możliwe, że o własnych siłach dzwoniąc zza granicy do urzędów, jestem w stanie samemu wybrnąć z tej sytuacji?

Z góry dziękuję za pomoc

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam Pana,

kwota, na którą opiewa zadłużenie alimentacyjne jest ogromna, dlatego warto na poważnie zająć się sprawą. Przede wszystkim należy ustalić:

  • kto jest Pana wierzycielem alimentacyjnym – dziecko, czy FA, a jeśli zarówno dziecko, jak i FA to, w jakiej części
  • na rzecz którego wierzyciela komornik prowadzi obecnie postępowania egzekucyjne
  • co działo się z dokonywanymi przez Pana wpłatami – podnosi Pan, że był przekonany, iż realizuje swój obowiązek alimentacyjny na bieżąco
  • czy ciąży na Panu prawomocny wyrok sądu karnego za uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego
  • dlaczego został wydany list gończy – czy w celu przeprowadzenia postępowania przygotowawczego (przesłuchanie), czy celem doprowadzenia do odbycia kary pozbawienia wolności.

Jak Pan widzi, kwestii dla Pana istotnych jest wiele i na odległość będzie Panu trudno zająć się sprawą. Dlatego pomysł z zaangażowaniem profesjonalnego pełnomocnika w osobie radcy prawnego lub adwokata wydaje się zasadnym.

Musi mieć Pan osobę, która będzie umocowana do „zaciągnięcia” języka w różnych urzędach. Dopiero po ustaleniu, co dzieje się w postępowaniach karnych będzie można podjąć starania w przedmiocie odblokowania dostępu do paszportu i bezpiecznego przyjazdu do Polski.

Odnośnie możliwości umorzenia części zadłużenia, to będzie miał Pan taką możliwość, jeśli dziecko pobierało zaliczki alimentacyjne z tzw. FA. Dokonując jednorazowej spłaty części zadłużenia, może Pan wnosić o umorzenie pozostałej. Zachęcam do przeczytania moich wpisów na temat umorzenia długów alimentacyjnych z FA.

W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu.

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź