Nie płacę alimentów i mieszkam za granicą – jak to wyprostować?

Forum prawneKategoria: AlimentyNie płacę alimentów i mieszkam za granicą – jak to wyprostować?
Avatarwed3223 zapytał 1 rok temu

Dzień dobry. Nie płace alimentów na dziecko. Mieszkam za granicą i wiem, że alimenty są zasądzone od 10 lat. Nie jestem w 100% pewien, że dziecko jest moje. Z tamtą dziewczyną byłem przez krótki okres.

Obecnie mieszkam razem z moją partnerką i mamy razem 2 dzieci. Nie posiadam dokumentu tożsamości, bo paszport się przedawnił, a ja cały ten czas pracuję na czarno. Jakieś 2 lata temu chciałem złożyć wniosek o paszport w ambasadzie, ale powiedzieli, ze mam jakieś problemy i nie mogą go przyjąć.

Chciałbym spróbować powoli to wszystko odkręcić, ale nie wiem, od czego tak naprawdę zacząć. Proszę o odpowiedź.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

prawdopodobnie nie otrzymałeś paszportu, ponieważ ambasada posiadała informację na temat Twoich problemów z prawem – brak alimentacji.

W tym momencie zasadnym będzie ustalenie, czy nie jesteś poszukiwany listem gończym. Jest to o tyle istotne, że zyskasz wiedzę, czy grozi Ci aresztowanie, także w państwie, w którym obecnie przebywasz.

Kolejnym krokiem powinno być nawiązanie kontaktu z wierzycielem alimentacyjnym – dzieckiem i jego matką. Być może to właśnie z nim uda Ci się dojść do porozumienia. Zapewne bez wpłaty konkretnej sumy na poczet spłaty zaległych alimentów, nie będzie to jednak możliwe.

Jeśli matka dziecka pobiera alimenty zastępcze z tzw. Funduszu Alimentacyjnego, to Twoim wierzycielem będzie właściwa Gmina, z którą również należy podjąć kontakt.

Jesteś poza Polską, a nie wszystkie sprawy da się załatwić telefonicznie, dlatego warto rozważyć zatrudnienie profesjonalnego pełnomocnika w osobie adwokata lub radcy prawnego.

Kompetentny prawnik będąc w posiadaniu odpowiedniego upoważnienia, będzie miał szansę porozumieć się prokuratorem, jeśli sprawa będzie tego wymagać. Anulowanie listu gończego za alimenty jest możliwe, ale potrzebna jest współpraca z Prokuratorem.

Co więcej, dopiero kiedy zostaną wyjaśnione sprawy ewentualnego ścigania, będziesz miał szansę uzyskać paszport i bezpiecznie, bez obawy przed aresztowaniem przyjechać do Polski.

Odnośnie ojcostwa, to wydaje mi się, że usprawiedliwianie się, że dziecko może nie być Twoje, jest nie na miejscu. Prawdopodobnie uznałeś ojcostwo, a miałeś możliwość zażądania przeprowadzenia testów genetycznych.

Dziś powątpiewanie, w to czy dziecko jest Twoje, niewiele daje, także pod kątem prawnym.

Jednakże jeśli Twoje obawy są uzasadnione, to jestem zobowiązana napisać, że istnieje jedyna możliwość, by „przestać być ojcem”. W przypadku uzyskania informacji, że dziecko nie pochodzi od Ciebie, w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy należy złożyć do sądu rodzinnego wniosek o zaprzeczenie ojcostwa.

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa – wzór

Pozew-o-zaprzeczenie-ojcostwa-wzor
Pozew o zaprzeczenie ojcostwa – WZÓR

Postępowanie sądowe nie jest może skomplikowane, wymaga jednak przeprowadzenia postępowania dowodowego – przesłuchanie świadków, zlecenie badań DNA.

Możesz oczywiście dążyć do wszczęcia przedmiotowego postępowania, jednakże wcześniej musisz wyprostować sprawy, tak by bez przeszkód wrócić do Polski. Następnie zasadnym byłby kontakt z matką dziecka i próba wydobycia z niej informacji na temat tego, czy na pewno jesteś ojcem.

Samo „podejrzenie” nie może być przesłanką wszczęcia postępowania o zaprzeczenie ojcostwa. Sprawa może być zainicjowana po zaistnieniu pewnej sytuacji, którą badać będzie sąd przed podjęciem postępowania dowodowego co do istoty sprawy.

Przed sądem należy wykazać, że w dacie potwierdzenia ojcostwa w urzędzie stanu cywilnego byłeś pewny ojcostwa, natomiast obawa, że stan faktyczny jest inny, powstała na skutek informacji, które do Ciebie dotarły, nie dalej niż 6 miesięcy przed złożeniem pozwu.

Jednakże tak, jak już napisałam, aby móc zająć się kwestią ewentualnego zaprzeczenia ojcostwa, musisz wyprostować sprawę związaną z brakiem alimentacji, najłatwiej zatrudniając pełnomocnika w kraju.

Warto przeczytać:

 

 

AvatarDominik odpowiedział 1 rok temu

Dziękuję za odpowiedź.

Jedna kwestia – ja nigdy nie uznałem tego dziecka, ona wyjechała z Hiszpanii, zaraz po tym jak powiedziała, że jest w ciaży.

Twoja odpowiedź