Nie mogę stawić się na rozprawę w wyznaczonym terminie – mieszkam za granicą

Forum prawneKategoria: RóżneNie mogę stawić się na rozprawę w wyznaczonym terminie – mieszkam za granicą
Magdalena G. zapytał 1 rok temu

Witam! Mój mąż zrzekł się spadku po wujku w czerwcu tego roku. Z racji tego ze mamy dzieci, notariusz kazała nam złożyć w sądzie wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich. I to zrobiliśmy. Dostaliśmy pismo z sądu, żeby uzupełnić informacje, to też zrobiliśmy, a kilka dni temu dostaliśmy z mężem wezwanie na rozprawę i wyznaczona data i godzina.

Oboje z dziećmi mieszkamy na stale w Szwecji. Nie jesteśmy w stanie stawić się w Polsce na rozprawie we wrześniu, z powodów zawodowych, ja pracuje jako nauczyciel w szkole i nie jestem w stanie brać wolnego, po drugie COVID i problemy z podróżowaniem, dzieci mają obowiązek szkolny i kolejny powód, że nie mamy w Szwecji żadnej rodziny, więc nie mamy z kim zostawić dzieci i wyjechać do Polski na rozprawę sądową.

Co możemy zrobić w naszej sytuacji. Pisać pismo do sądu o odroczenie rozprawy na termin w okolicach Nowego Roku, bo wtedy dopiero możemy być w Polsce czy prosić sąd o rozprawę Online. Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam. Magdalena G.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

jeśli macie Państwo problem z dojechaniem na wyznaczony przez sąd termin rozprawy w przedmiocie uzyskania zgody na odrzucenia spadku w imieniu małoletnich dzieci, należy rozważyć ustanowienie do sprawy pełnomocnika.

Możecie Państwo wybrać profesjonalnego pełnomocnika w osobie radcy prawnego lub adwokata, który będzie w stanie rzetelnie zająć się sprawą, aż do jej prawomocnego zakończenia.

Najlepiej jeśli będzie to prawnik z miejscowości, w której znajduje się sąd, tak by bez podnoszenia kosztów dojazdu (które w konsekwencji Państwa obciążą) mógł udać się na termin sprawy.

Dodam również, że pełnomocnikiem w sprawie cywilnej może być najbliższy członek rodziny. Dlatego, jeśli posiadacie Państwo w Polsce rodzeństwo lub rodziców, wybrany członek rodziny, może zostać wyznaczony na pełnomocnika w sprawie.

Natomiast jeżeli chcecie Państwo osobiście zająć się sprawą, zasadnym wydaje się wniosek o odroczenie terminu rozprawy sądowej, wzór takiego wniosku pobierzecie poniżej:

Wniosek o odroczenie rozprawy wzór

Jeśli w treści wniosku wskażecie Państwo, że nie mieszacie na stałe w Polsce i planujecie odwiedzić kraj dopiero w styczniu, jestem przekonana, że sąd wyznaczy posiedzenie zgodnie z wnioskiem. Należy jednak wskazać konkretne daty.