Niespłacony kredyt hipoteczny – jesteśmy za granicą – co dalej?

Kategoria: DługiNiespłacony kredyt hipoteczny – jesteśmy za granicą – co dalej?
Grzegorz zapytał 5 miesięcy temu

Witam, nie spłacałem kredytu hipotecznego, przez co komornik zlicytuje mieszkanie. Mieszkam za granicą, nie wracam w najbliższym czasie do Polski (10/15 lat), moja rodzina jest ze mną. Na pewno pozostanie jakaś kwota długu.

Jak zabezpieczyć dzieci i rodzinę, aby komornik ich nie ścigał za moje długi? i czy przy przekraczaniu granicy coś mi grozi? Jakie są konsekwencje niespłacania takiego długu? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeśli postępowanie egzekucyjne jest w toku, warto zadbać o swoje interesy i chociażby zainteresować się jego przebiegiem. Okolicznością, która ma znaczenie, jest cena wywoławcza, bowiem jej określenie może pozwolić Ci faktycznie stwierdzić, jak duża należność zostanie nieuregulowana po sprzedaży domu.

Natomiast co do samej odpowiedzialności za Twoje długi, to dopóki żyjesz, nikt nie będzie „ścigał” Twoich bliskich. Ich ewentualna odpowiedzialność będzie wynikać z nabycia spadku. Niemniej jednak i w tym przypadku mogą zabezpieczyć się przed roszczeniami Twoich wierzycieli. W grę wchodzi:

  • zawarcie umowy o zrzeczenie się spadku – umowę musisz zawrzeć z żoną i dziećmi u notariusza
  • odrzucenie spadku – po Twojej śmierci
  • przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – odpowiedzialność za długi spadkowe do wysokości wartości nabytego spadku.

Pytasz również o możliwość zatrzymania Cię przez Policję. Tu muszę napisać, że co do zasady za długi bankowe nie idzie się do więzienia – chyba że doszło do wyłudzeń i zostałeś skazany przez sąd karny. Piszesz jednak o kredycie hipotecznym, dlatego uważam, że nic Ci nie grozi.

Dla potwierdzenia tej okoliczności możesz wykonać telefon na policję w Polsce i zapytać, czy nie jesteś poszukiwany – takie rozwiązanie jest najprostsze, najtańsze i w niczym Ci nie zagraża (Policjant zobowiązany jest udzielić Ci odpowiedzi). Jedyna odpowiedzialność to dochodzenie przez wierzyciela całkowitej spłaty należności.

Dlatego jeśli przedmiotowe postępowanie nie przyniesie pełnego zaspokojenia wierzyciel może w przyszłości próbować ściągnąć dług angażując zagraniczne organy egzekucyjne – komornika w kraju, w którym mieszkasz z rodziną.

Podobne tematy:

Twoja odpowiedź