Niewykonanie usługi i brak zwrotu zaliczki – co robić?

Forum prawneKategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaNiewykonanie usługi i brak zwrotu zaliczki – co robić?
AvatarIzaak zapytał 10 miesięcy temu

Około trzech lat temu wpłaciłem na konto przedsiębiorcy 15000 zł jako zaliczkę na wybudowanie grilla. Do tej pory grill nie został wybudowany, a pieniądze nie zostały oddane.

Mam umowę, którą przesłał mi przedsiębiorca, w której zobowiązuje się na wykonanie usługi, wraz z danymi – zdjęcie dowodu. Firma nadal świadczy usługi, gdyż posiada stronę internetową.

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witaj,

kwota, która podajesz, to dość spora suma, jak na zaliczkę na wykonanie usługi. Dziwi mnie więc, że czekałeś prawie trzy lata, by zająć się sprawą.

Czas działa bowiem na Twoją niekorzyść. Myślę, tutaj o biegu terminu przedawnienia roszczenia. Musisz wiedzieć, że roszczenia o zwrot zaliczki ulega przedawnieniu. I jeśli mamy do czynienia z zaliczką daną przedsiębiorcy, to termin przedawnienia roszczenia wynosi trzy lata.

Radzę więc, jak najszybciej wystosować do zleceniobiorcy przedsądowe wezwanie do zwrotu pobranej zaliczki, wyznaczając mu krótki termin do zwrotu pieniążków np. 3 dni od daty otrzymania wezwania.

Pobierz poniższy wzór pisma:

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

A jeśli wyznaczony termin upłynie i kontrahent nie odezwie się do Ciebie, doradzam złożenia pozwu o zapłatę w postępowaniu upominawczym.

Niemniej jednak, skoro kwota wpłaconej zaliczki jest znaczna i mamy do czynienia z upływem blisko trzech lat od zawarcia umowy, radzę Ci również kontakt z prawnikiem, który wypowie się w sprawie, przeglądając min. łączącą Was umowę.

Jest to o tyle istotne, iż należy wykluczyć, że nie mamy do czynienia z umową o dzieło, z której roszczenia przedawniają się już po dwóch latach. Tak czy inaczej, nie zwlekaj dłużej, tylko podejmij kontakt ze swoim dłużnikiem, tak byś nie przegapił upływu terminu przedawnienia roszczenia.

Po upływie terminu przedawnienia roszczenia, będziesz bowiem na straconej pozycji – przegrasz ewentualny spór sądowy, a osoba której wypłaciłeś zaliczkę, będzie mogła skutecznie uchylić się od obowiązku jej zwrotu.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

AvatarG.B. odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam – chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób mogę wyegzekwować resztę pieniędzy za wykonaną usługę. Dług do wyegzekwowania to 600 zł . Wykonałem usługę filmowania uroczystości i otrzymałem tylko część pieniędzy, resztę obiecano mi w styczniu z powodu problemów finansowych. Posiadam dowód w postaci rozmów SMS oraz z komunikatora. Posiadam również nagrany film. W styczniu wysłałem wezwanie do zapłaty lecz osoba nie odbiera listu oraz nie odbiera telefonu. Czy jest szansa na wyegzekwowanie długu ? Pozdrawiam

Twoja odpowiedź