Pismo o zwrot zaliczki na mieszkanie

Kategoria: DługiPismo o zwrot zaliczki na mieszkanie
Olek i Ola zapytał 2 lata temu

Kupiliśmy mieszkanie, aby je zarezerwować, wpłaciliśmy zaliczkę, mamy potwierdzenie wpłaty zaliczki. Niestety bank zrobił nam taką kalkulację, że kredyt na mieszkanie wyjdzie drożej, niż zakładaliśmy i nie chcemy na ten kredyt się decydować.

Czy sprzedający oddadzą nam zaliczkę na mieszkanie? którą wpłaciliśmy? ewentualnie kiedy przepada zaliczka na mieszkanie?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

zaliczka jest rodzajem przedpłaty ustalonej ceny za daną nieruchomości – w Waszym przypadku wspomnianego mieszkania.

Natomiast celem zaliczki jest uzyskanie gwarancji, że umowa przyrzeczona kupna-sprzedaży dojdzie do skutku. Jeżeli jednak stanie się inaczej, i do transakcji nie dojdzie, bez względu na to, z jakiego powodu, czy z winy lub wyboru kupującego, czy właściciela, zaliczka podlega zwrotowi w pełnej wysokości.

Jeśli więc jesteście w posiadaniu umowy, z której wynika, że wpłacona kwota stanowiła zaliczkę, bądź w potwierdzeniu wpłaty tytułem przelewu jest zaliczka, możecie żądać od sprzedających zwrotu wpłaconej kwoty.

W tym celu, zasadny jest kontakt z właścicielami mieszkania i prośba o zwrot zaliczki. Jeśli druga strona odmów, wówczas należy przesłać wezwanie do zwrotu pieniędzy pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

W tym celu należy pobrać poniższe pismo:

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Zachęcam jednak do podjęcia starań w celu odszukania bardziej korzystnej oferty kredytowej. Dziś na rynku mamy wiele komercyjnych banków, których oferty mogą znacznie różnić się od siebie.

Pośrednicy kredytowi współpracują często z większą liczbą banków, dlatego rozważcie możliwość skorzystania z usług wybranej, sprawdzonej firmy, która będzie w stanie odszukać dla Wasz kredyt na zakup mieszkania na korzystnych warunkach.

Pytasz, kiedy zaliczka za mieszkanie przepada. Otóż tak jak napisałam, jeśli wpłacona kwota traktowana jest jako zaliczka, a nie zadatek, to nie ulega ona przepadkowi.

Natomiast samo roszczenie o zwrot zaliczki, zgodnie z regulacją art. 118 kc przedawni się z upływem lat 6 lat w ostatnim dniu roku kalendarzowego, od dnia kiedy roszczenie o jej zwrot stało się zasadnym.

Czyli od dnia, kiedy strony wypowiedziały umowę przedwstępną lub doszło do ustaleń, że do zawarcia umowy przyrzeczonej nie dojdzie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

marzena odpowiedział 1 rok temu

Witam,

wpłaciłam zaliczkę na rezerwację działki z powodu przedstawionych przez agencje wiadomości, że są nią zainteresowane osoby i już ją oglądały celem rezerwacji. Wpłaciłam zaliczkę za działkę 2000 zł, celem obejrzenia i możliwości pierwokupu.

Mam dokument wpłaty i umowę na rezerwację działki. Oferta bardzo atrakcyjnie opisana w ogłoszeniu, gdzie widniała informacja o istnieniu drogi dojazdowej, w jednym ogłoszeniu było, że jest to droga asfaltowa, w drugim, że utwardzona.

W rzeczywistości droga jest polna nieutwardzona, wjazd przy pogodzie obecnej możliwy tylko ciągnikiem, bo teren nad jeziorem bardzo podmokły na tę chwilę. Z powodu braku drogi dojazdowej nie takiej jak w ogłoszeni, wprowadzono mnie w błąd narażono na koszty zaliczki, paliwa i czasu.

Jak mogę odzyskać zaliczkę w jakiej formie napisać pismo? Dziękuję za informację.

Twoja odpowiedź