Rezygnacja z wycieczki a zwrot zaliczki

Forum prawneKategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaRezygnacja z wycieczki a zwrot zaliczki
AvatarKasias zapytał 10 miesięcy temu

Chodzi o zwrot pieniędzy za wycieczkę.

Będąc na wakacjach w ubiegłym roku na Krecie, wynajęliśmy pana, który zorganizował nam wycieczkę na miejscu. Międzyczasie zaproponował nam, że w marcu jedzie na Sri Lankę i kosz to ok. 4 000 zł.

Oczywiście w związku z super atmosferą na wakacjach od razu się zgodziłyśmy i przelałyśmy mu zaliczkę za naszą szóstkę (wszystkie informacje mamy w wiadomościach). Po przyjechaniu do domu napisaliśmy do niego, że chcemy umowę na tą wycieczkę, bo nic nie podpisywałyśmy.

Pan zaczął kręcić, więc zaczęła się batalia, że my rezygnujemy i ma nam oddać kasę. Głupota niesamowita z naszej strony, ale cóż trzeba żyć dalej.

Czy na podstawie wiadomości w telefonie, jak i potwierdzeń przelewu mogę starać się o zwrot pieniędzy wpłaconych na wycieczkę?

3 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witaj,

niewątpliwie doszło do bezpodstawnego wzbogacenia i analizując sprawę jedynie pod tym kątem, możesz rzeczywiście żądać zwrotu wpłaconej zaliczki na wycieczkę.

Jeżeli jednak chodzi o samo żądanie zwrotu zaliczki, to aby rozpatrywać sprawę pod tym kątem, należałoby mieć więcej informacji na temat działalności wspomnianego Pana.

A przynajmniej znać okoliczność, czy działa on w zakresie prowadzonej firmy, która posiada regulamin, a w nim postanowienia co do roszczeń konsumentów m.in. w przedmiocie odstąpienia od umowy.

Czy jednak Pan działa jako wolny strzelec, szukając zainteresowanych jego usługą, nie posiadając żadnej firmy i nie pracując dla żadnego biura podróży.

Jeżeli oferta była prywatna, a Wy znacie dane personalne tego Pana, warto przesłać do niego wezwanie do zwrotu wpłaconej zaliczki pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego. W tym celu możesz użyć sprawdzonego wzoru pisma do zwrotu zaliczki:

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Po upływie wyznaczonego w wezwaniu terminu możecie składać pozew w postępowaniu upominawczym, załączając dowód przelewu i krótko opisując stan faktyczny sprawy.

Jeżeli oferta wycieczki miała być ofertą firmy, to tu należy zajrzeć do jej regulaminu. Nie każdy organizator wycieczki zwraca zaliczkę w przypadku nieuzasadnionej rezygnacji.

Na koniec dodam tylko, że dokumentem regulującym prawa klienta korzystającego z ofert biur podróży jest ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku o usługach turystycznych.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

AvatarLidia odpowiedział 10 miesięcy temu

Hotel nie chce oddać pieniędzy. 15.01.2020r. wpłaciłam zaliczkę w kwocie 1000 zł za pobyt w hotelu w dniach 14-16 02 2020 r. niestety z przyczyn losowych 20.01.2020 zrezygnowałam z wyjazdu informując właścicieli i prosząc o zwrot zaliczki, na to zaczęli się migać, odkładać wypłatę i mija miesiąc, a zaliczki nie mam, co mam zrobić żeby odzyskać pieniądze?

Avatarklient odpowiedział 9 miesięcy temu

Dzień dobry, wczoraj odwołałam wczasy, na które mieliśmy lecieć do Grecji w maju, niestety przepadła mi zaliczka. Wczoraj słyszałam, że można reklamować to, żeby zaliczka została zwrócona. Proszę o poradę jak napisać takie pismo do biura podróży o zwrot zaliczki? ponieważ, gdy składałam rezygnacje z wycieczki, pan w biurze podróży powiedział mi, że zaliczka przepada, pozdrawiam.

Twoja odpowiedź