Gdzie zgłosić brak zwrotu zaliczki?

Forum prawneKategoria: DługiGdzie zgłosić brak zwrotu zaliczki?
Tadeusz C. zapytał 3 lata temu

Witam,

chodzi o zwrot zaliczki, jakieś 2 miesiące temu wysłałem wezwanie do zwrotu zaliczki zleceniobiorcy, który zlecenia nie wykonał i do dziś nie mam od niego żadnej wiadomości, ani zwrotu zaliczki, którą wpłaciłem.

Pismo o zwrot zaliczki wysłałem listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, więc mam potwierdzenie, że wezwanie zostało dostarczone.

Zastanawiam się co teraz? gdzie zgłosić brak zwrotu zaliczki? jak dalej mam postępować, by zaliczkę odzyskać?

Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc i instrukcję jak postępować w takiej sytuacji, gdzie jestem ignorowany przez zleceniobiorcę.

21 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj,

niestety, jeśli Twój przyszły i niedoszły zleceniobiorca nie wykonał usługi i nie zwrócił Ci wpłaconej zaliczki, aby odzyskać pieniądze, musisz wykazać się zaangażowaniem, bowiem nie pomoże Ci żadna instytucja, bo w Polsce oprócz UOKiK, nikt nie ściga nielojalnych kontrahentów.

Jeśli osoba, która wzięła od Ciebie zaliczkę i nie chcę jej oddać pomimo tego, że usługi nie wykonała, nadal pozostaje bierna, lekceważąc Cię oraz przesłane poprzednio wezwanie do zwrotu zaliczki, zasadne będzie podjęcie bardziej formalnych kroków.

W pierwszej kolejności prześlij swojemu dłużnikowi ostateczne przedsądowe wezwanie do zwrotu zaliczki, podnosząc, że w przypadku braku wpłaty całej kwoty w wyznaczonym terminie wniesiesz sprawę do sądu.

Posiadasz dowód potwierdzenia odbioru poprzedniego wezwania, zatem wiesz, że osoba, która jest Ci winna pieniądze, z premedytacją Cię lekceważy. Dlatego nie obawiaj się pozwu o zapłatę, w przypadku, kiedy i ostateczne wezwanie do zwrotu zaliczki nie przyniesie skutku.

Możesz złożyć pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym, w którym sąd orzeka na posiedzeniu niejawnym, bez udziału stron. Jeśli sąd przychyli się do Twojego pozwu, otrzymasz nakaz zapłaty, który wraz z klauzulą wykonalności da Ci szansę przymusowego dochodzenia zwrotu zaliczki – przez komornika.

Prawomocny nakaz zapłaty pozwoli Ci również umieścić dłużnika na giełdzie wierzytelności, a nawet sprzedać dług firmie, która zajmuje się windykacją długów.

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Artykuły, które warto przeczytać:

Mateo odpowiedział 3 lata temu

Witam,

klient żąda zwrotu zaliczki, mimo że wykonałem część zlecenia, dokładnie sprawa wygląda tak: wykonałem stronę internetową dla klienta, niestety nie spodobała mu się, choć spełniłem wszystkiego wymagania, bo omówiliśmy projekt przed realizacją. Z klientem był w ogóle ciężki kontakt.

Kilka dni temu otrzymałem pismo o zwrot zaliczki, tylko że ja pracę wykonałem, po prostu klient jak by na przestrzeni miesiąca zmienił zdanie co do wyglądu strony i żąda zwrotu zaliczki teraz.

Jak postąpić? czy będę musiał oddać zaliczkę w kwocie kilkuset złotych, mimo wykonanej pracy?

Karol odpowiedział 3 lata temu

Chcę zapytać o termin zwrotu zaliczki, miałem kupić mieszkanie przez agencję nieruchomości, z przyczyn losowych nie możemy kupić tego mieszkania i teraz w jakim terminie oddadzą nam zaliczkę która miała nam zagwarantować rezerwację mieszkania?

Gdzieś czytałem, że zaliczka powinna być zwrócona do 14 dni od daty rezygnacji, teraz sam nie wiem w jakim terminie tę zaliczkę odzyskamy? Pani z agencji nie powiedziała kiedy dokładnie zrobią zwrot, czy mamy wysłać agencji wezwanie do zwrotu wpłaconej zaliczki?

Igor45 odpowiedział 3 lata temu

Czy możliwa jest odmowa zwrotu zaliczki? zarezerwowałem pobyt w hotelu dla całej rodziny, wpłaciłem zaliczkę w kwocie 1100 zł. Niestety na 3 dni przed wyjazdem dziecko mi się strasznie rozchorowało, zadzwoniłem do hotelu i powiedziałem, że rezygnuję z hotelu ze wzgl. na dziecko które jest chore.

Rezerwacja została anulowana i powiedziano mi, że zwrot zaliczki nie należy się. Wszyscy mówią, że zaliczka zawsze jest zwrotna i sam nie wiem co sądzić o tej sprawie. Jakiej podstawy prawnej użyć, aby wywalczyć zwrot zaliczki z hotelu?

Krzysiek odpowiedział 3 lata temu

Tak, jest możliwa odmowa zwrotu zaliczki. Zwrot zaliczki może nie należeć się, jeśli sprzedawca jasno poinformował o tym fakcie konsumenta np. na swojej stronie internetowej lub w regulaminie. Hotele raczej taką informację podają. Więc bardzo wątpliwa wydaje się być możliwość uzyskania zwrotu zaliczki.

Jeśli jednak hotel nie podał takowych informacji, można powołać się w powództwie sądowym na artykuły 3851 kc i 3853 kc. Sprawy cywilne są jednak długotrwałe i kosztowne. Nie wspominając o utraconym czasie i stresie z nimi związanymi. Rozważyłbym więc jednak wspomnianą kwotę zaliczki jako nauczkę na przyszłość.

Jacek/Poz odpowiedział 3 lata temu

Dobry wieczór, także nie wiem gdzie zgłosić brak zwrotu zaliczki, sytuacja u mnie jest nieco inna, ale podobna do wyżej opisanych.

Problem z odzyskaniem zaliczki mam, gdyż zleciłem wykonanie logo dla firmy, wykonawca zażądał wpłaty zaliczki w wysokości 50% umowy zlecenia. A więc wpłaciłem 200 zł w formie zaliczki na konto zleceniobiorcy.

Po trzech dniach okazało się, że jako firma zostajemy przy starym logo i napisałem maila wykonawcy, że rezygnuję ze zlecenia i że chcę odzyskać wpłaconą zaliczkę.

Niestety jest bark zwrotu zaliczki, minęły już dwa miesiące od momentu poinformowania wykonawcy o rezygnacji ze zlecenia. Czy teraz kolejny krok to jest listowne (za potwierdzeniem odbioru) wysłanie prośby o zwrot zaliczki?
200 zł piechotą nie chodzi, więc wolałbym te pieniądze odzyskać.

Proszę instrukcje co dalej robić.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj Jacku,

w pierwszej kolejności należy wejść na drogę formalną, posługując się pismami, które ewentualnie w przyszłości będziesz mógł w sądzie udowodnić. Wysyłanie mail czy wydzwanianie do dłużnika nic tak naprawdę nie daje.

Dlatego prześlij zleceniobiorcy ostateczne przedsądowe wezwanie do zwrotu zaliczki, wspominając, że jeśli nie dokona on zwrotu zaliczki w wyznaczonym terminie, to wniesiesz sprawę do sądu.

Aby wysłać pełnoprawne i sprawdzone wezwanie do zwrotu zaliczki, pobierz poniższy formularz:

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Pozdrawiam!

Daria W. odpowiedział 3 lata temu

brak zwrotu zaliczki jakie to przestępstwo?

Krystian43 odpowiedział 3 lata temu

wydaje mi się, że odmowa zwrotu zaliczki to przestępstwo przywłaszczenia:

Art. 284. Przywłaszczenie

(Dz.U.2019.0.1950 t.j. – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny)

§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą,podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Ponieważ, zaliczka jest rzeczą powierzoną.

Igor odpowiedział 3 lata temu

2 miesiące temu zwarłem umowę z przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą na remont mieszkania. Remont miał trwać miesiąc. Kwota za remont wynosiła 16 000 zł, zostałem poproszony o wpłacenie zaliczki w wysokości 5000 zł, co uczyniłem.

Mija drugi miesiąc, a remont nawet nie został zaczęty. Kontakt z firmą budowlaną jakiś jest, wciąż obiecują, że niebawem zaczną ten remont. Co zrobić, żeby odzyskać zaliczkę w kwocie 5000 zł i poszukać innej ekipy budowlanej? czy będę musiał złożyć pozew o zapłatę w sądzie? czy najpierw wysłać pismo o zwrot zaliczki?

Optykkon odpowiedział 3 lata temu

Hej,

chodzi o żądanie zwrotu zaliczki za samochód, miałem kupić samochód i wpłaciłem zaliczkę, jednak międzyczasie znalazłem ten sam model auta za lepsze pieniądze, jak odzyskać zaliczkę za samochód?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Cześć Optykkon,
o tym jak odzyskać zadatek za samochód <– pisaliśmy w tym wątku na forum, zajrzyj tam proszę.

Eryk odpowiedział 3 lata temu

Miesiąc temu dokonałem rezerwacji hotelu, pobyt w hotelu zakupiłem przez stronę internetową booking. com. Niestety okazało się, że nie możemy jechać na te wczasy (ważna operacja członka rodziny).

Niestety podczas bookowania hotelu musiałem wpłacić zaliczkę. Rezerwację hotelową zakupiłem na stronie internetowej pośrednika wycieczek, a nie w samym hotelu, czy mogę żądać zwrotu zaliczki? skoro nie możemy jechać na wczasy?

Na jakie przepisy powołać się, aby otrzymać zwrot wpłaconej zaliczki? wpłaciłem 400 zł. Do wyjazdu jest jeszcze miesiąc, więc hotel spokojnie powinien znaleźć.

Czy zaliczka za nocleg podlega zwrotowi?

buzka276 odpowiedział 3 lata temu

Witam, mam problem z odzyskaniem zaliczki za przyjęcie komunijne, które miało się odbyć w bawialni Hula parku tego roku w maju. Dziś pojechałam, aby zrezygnować i odebrać zaliczkę niestety pani mnie wyśmiała i powiedziała, że zaliczka mi przepadnie.

Niestety wina mojej rezygnacji leży po stronie tej pani, gdyż jej wymóg to to, że goście muszą być boso, nawet na sali gdzie będzie obiad i cała uroczystość, nie pozwala na założenie nowego obuwia tzw. ciapów.

Niestety większość moich gości jest zniechęcona taką sytuacją i mam obawę, że nie przyjdą, co mam zrobić żeby odzyskać zaliczkę?

Cies. odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry,

Ponad 3 lata temu przekazałam stolarzowi kwotę 7 tys. zł na poczet drzwi, które zgodził się wykonać do mojego domu. Trudno mi nazwać czy to zaliczka, czy zadatek, bo umowa była tylko ustna ze stolarzem, a pieniądze przekazaliśmy z mężem w gotówce w obecności dwóch świadków.

Pod koniec ubiegłego roku stolarz oznajmił mi, że nie da rady wykonać tych drzwi i abyśmy zlecili komu innemu to zamówienie. Niestety, nie zwrócił do chwili obecnej wspomnianej zaliczki. Chcę odzyskać swoje pieniądze oraz zadośćuczynienie jednak nie wiem, od czego mam zacząć.

Dodam jeszcze, że cały czas obiecuje, że dokończy rozpoczęte prace tj. stół do salonu i łózko do sypialni. Wciąż przesuwa terminy z powodu różnych przypadków losowych typu choroba, śmierć, wypadek itp.

Proszę o podpowiedź jak skutecznie wyegzekwować swoje własne pieniądze, aby zakończyć jak najszybciej tę farsę, w którą się wplątałam w swojej nadmiernej ufności do ludzi. Pozdrawiam serdecznie

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj,

jeśli kontrahent ignoruje Cię i raczej nie zamierza zwrócić zaliczki, to musisz podjąć bardziej formalne kroki, aby ją odzyskać. W pierwszej kolejności należy wysłać pismo o zwrot zaliczki za niewykonaną usługę. W tym celu należy pobrać poniższy wzór pisma, wydrukować je, wypełnić i wysłać do kontrahenta.

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Jeśli takie pismo nie przyniesie rezultatów (a zwykle przynosi), to konieczne będzie złożenie do sądu pozwu w postępowaniu upominawczym. Wtedy zlecasz odzyskanie zaliczki komornikowi.

Mając w ręku prawomocny nakaz zapłaty wydane przez sąd, będzie mogła również wpisać dłużnika na listę dłużników, a nawet będziesz mogła sprzedać dług jakiejś firmie windykacyjnej.

Zacznij jednak od próby polubownego załatwienia sprawy i wysłania dłużnikowi pisma o zwrot wpłaconej kiedyś zaliczki, trzymam kciuki!

Marcin odpowiedział 2 lata temu

Mam pytanie.

Do jakiego sądu i z siedzibą gdzie należy złożyć wniosek w trybie nakazowym o zwrot zaliczki. Wpłacający zaliczkę, czyli ja mieszkam w Piasecznie (siedziba sądu) natomiast zwracający zaliczkę mieszka w okolicy Częstochowy.

Będę wdzięczny za informację

Magdalena odpowiedział 2 lata temu

Witam,

dałam zaliczka w wysokości 500 zł na przyjęcie komunijne, od jakiegoś czasu był problem, żeby się skontaktować w sprawie sali, żeby przełożyć termin, bo pandemia była gdy się w końcu udało z kimś porozmawiać problem z odpowiedzią czy sala będzie na 20 września.

Gdy w końcu napisałam, że chce zwrot zaliczki, okazało się, że jednak jest wolny termin 20 września. I wczoraj dostałam wiadomość, żeby się spotkać, podpisać umowę na tego 20 września i że mają nową ofertę, tamta już nie obowiązuje.

Po zapoznaniu się z nową ofertą stwierdziłam, że wszystko bardzo drogie A jedzenia tyle, co nic. Więc napisałam, że chce zwrot zaliczki i okazuje się, że wcześniej tę salę miała inna osoba i to ona pobierała zaliczki, a oni jako nowi właściciele sali nic o tym nie wiedzą. Gdzie mam się udać, żeby zgłosić takie przestępstwo, bo to chyba jest wyłudzenie.

Beata odpowiedział 2 lata temu

Witam. Wpłaciłam w sierpniu zaliczkę na wykonanie domku narzędziowego 1050zl. Ogłoszenie znalezione na serwisie ogłoszeniowym Lento. Po ustaleniu szczegółów korespondencyjnie poprzez serwis  otrzymałam na emaila  skan podpisanej umowy z numerem konta do przelewu zaliczki i  z terminem wykonania usługi na 18 października. Oczywiscie wykonawca nie wywiązał się z umowy pisząc ze domek nie dojedzie. I ze zwróci do 5listopada zaliczke. Niestety zwrotu nie otrzymałam. Telefonów nie odbiera i nie odpisuje. Wysłałam mu wezwanie listem poleconym ale nie odebrał. Po przeszukaniu internetu okazało się ze nie jestem pierwsza poszkodowana. Pan pobiera zaliczki i nie wykonuje usług. Mam cała korespondencje wydrukowana, potwierdzenie przelewu. Co powinnam zrobić w tym przypadku. Pan dalej wystawia ogłoszenia i naciąga kolejnych ludzi. 

Stelma84 odpowiedział 1 rok temu

Mam problem ze zwrotem zaliczki wpłaconej za pobyt. Mąż przelał zaliczkę za wakacje, wszystko super, pojechaliśmy na miejsce, warunki straszne no i doszło do wymiany zdań, pracownicy wyprosili nas z posesji, czego nie zrobiliśmy – wezwali policję pod pretekstem, że jesteśmy pijani, a my jedynie chcieliśmy zwrotu zaliczki. Policja przyjechała, sprawdziła nas, porozmawiała i odjechali, a my mieliśmy opuścić posesje, dodam, że nie dostaliśmy kluczy, czekaliśmy w deszczu parę godzin na policję, właściciel powiedział, że jeżeli opuścimy posesje przed przyjazdem policji to może zwróci zaliczkę – to jawne oszustwo co robić? jak odzyskać zaliczkę za wakacje?

Andrzej odpowiedział 5 miesięcy temu

Dzień dobry wpłaciłem zaliczkę 5000 zł na zakup działki rod – okazało się, że po tygodniu musiałem zrezygnować z kupna działki Sprzedający nie chce oddać pieniędzy mówi, że to moja wina kto ma rację