Gdzie zgłosić brak zwrotu zaliczki?

Forum prawneKategoria: DługiGdzie zgłosić brak zwrotu zaliczki?
AvatarTadeusz C. zapytał 7 miesięcy temu

Witam,

chodzi o zwrot zaliczki, jakieś 2 miesiące temu wysłałem wezwanie do zwrotu zaliczki zleceniobiorcy, który zlecenia nie wykonał i do dziś nie mam od niego żadnej wiadomości, ani zwrotu zaliczki, którą wpłaciłem.

Pismo o zwrot zaliczki wysłałem listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, więc mam potwierdzenie, że wezwanie zostało dostarczone.

Zastanawiam się co teraz? gdzie zgłosić brak zwrotu zaliczki? jak dalej mam postępować, by zaliczkę odzyskać?

Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc i instrukcję jak postępować w takiej sytuacji, gdzie jestem ignorowany przez zleceniobiorcę.

17 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witaj,

niestety, jeśli Twój przyszły i niedoszły zleceniobiorca nie wykonał usługi i nie zwrócił Ci wpłaconej zaliczki, aby odzyskać pieniądze, musisz wykazać się zaangażowaniem, bowiem nie pomoże Ci żadna instytucja, bo w Polsce oprócz UOKiK, nikt nie ściga nielojalnych kontrahentów.

Jeśli osoba, która wzięła od Ciebie zaliczkę i nie chcę jej oddać pomimo tego, że usługi nie wykonała, nadal pozostaje bierna, lekceważąc Cię oraz przesłane poprzednio wezwanie do zwrotu zaliczki, zasadne będzie podjęcie bardziej formalnych kroków.

W pierwszej kolejności prześlij swojemu dłużnikowi ostateczne przedsądowe wezwanie do zwrotu zaliczki, podnosząc, że w przypadku braku wpłaty całej kwoty w wyznaczonym terminie wniesiesz sprawę do sądu.

Posiadasz dowód potwierdzenia odbioru poprzedniego wezwania, zatem wiesz, że osoba, która jest Ci winna pieniądze, z premedytacją Cię lekceważy. Dlatego nie obawiaj się pozwu o zapłatę, w przypadku, kiedy i ostateczne wezwanie do zwrotu zaliczki nie przyniesie skutku.

Możesz złożyć pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym, w którym sąd orzeka na posiedzeniu niejawnym, bez udziału stron. Jeśli sąd przychyli się do Twojego pozwu, otrzymasz nakaz zapłaty, który wraz z klauzulą wykonalności da Ci szansę przymusowego dochodzenia zwrotu zaliczki – przez komornika.

Prawomocny nakaz zapłaty pozwoli Ci również umieścić dłużnika na giełdzie wierzytelności, a nawet sprzedać dług firmie, która zajmuje się windykacją długów.

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Artykuły, które warto przeczytać:

AvatarMateo odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam,

klient żąda zwrotu zaliczki, mimo że wykonałem część zlecenia, dokładnie sprawa wygląda tak: wykonałem stronę internetową dla klienta, niestety nie spodobała mu się, choć spełniłem wszystkiego wymagania, bo omówiliśmy projekt przed realizacją. Z klientem był w ogóle ciężki kontakt.

Kilka dni temu otrzymałem pismo o zwrot zaliczki, tylko że ja pracę wykonałem, po prostu klient jak by na przestrzeni miesiąca zmienił zdanie co do wyglądu strony i żąda zwrotu zaliczki teraz.

Jak postąpić? czy będę musiał oddać zaliczkę w kwocie kilkuset złotych, mimo wykonanej pracy?

AvatarKarol odpowiedział 7 miesięcy temu

Chcę zapytać o termin zwrotu zaliczki, miałem kupić mieszkanie przez agencję nieruchomości, z przyczyn losowych nie możemy kupić tego mieszkania i teraz w jakim terminie oddadzą nam zaliczkę która miała nam zagwarantować rezerwację mieszkania?

Gdzieś czytałem, że zaliczka powinna być zwrócona do 14 dni od daty rezygnacji, teraz sam nie wiem w jakim terminie tę zaliczkę odzyskamy? Pani z agencji nie powiedziała kiedy dokładnie zrobią zwrot, czy mamy wysłać agencji wezwanie do zwrotu wpłaconej zaliczki?

AvatarIgor45 odpowiedział 7 miesięcy temu

Czy możliwa jest odmowa zwrotu zaliczki? zarezerwowałem pobyt w hotelu dla całej rodziny, wpłaciłem zaliczkę w kwocie 1100 zł. Niestety na 3 dni przed wyjazdem dziecko mi się strasznie rozchorowało, zadzwoniłem do hotelu i powiedziałem, że rezygnuję z hotelu ze wzgl. na dziecko które jest chore.

Rezerwacja została anulowana i powiedziano mi, że zwrot zaliczki nie należy się. Wszyscy mówią, że zaliczka zawsze jest zwrotna i sam nie wiem co sądzić o tej sprawie. Jakiej podstawy prawnej użyć, aby wywalczyć zwrot zaliczki z hotelu?

AvatarKrzysiek odpowiedział 7 miesięcy temu

Tak, jest możliwa odmowa zwrotu zaliczki. Zwrot zaliczki może nie należeć się, jeśli sprzedawca jasno poinformował o tym fakcie konsumenta np. na swojej stronie internetowej lub w regulaminie. Hotele raczej taką informację podają. Więc bardzo wątpliwa wydaje się być możliwość uzyskania zwrotu zaliczki.

Jeśli jednak hotel nie podał takowych informacji, można powołać się w powództwie sądowym na artykuły 3851 kc i 3853 kc. Sprawy cywilne są jednak długotrwałe i kosztowne. Nie wspominając o utraconym czasie i stresie z nimi związanymi. Rozważyłbym więc jednak wspomnianą kwotę zaliczki jako nauczkę na przyszłość.

AvatarJacek/Poz odpowiedział 7 miesięcy temu

Dobry wieczór, także nie wiem gdzie zgłosić brak zwrotu zaliczki, sytuacja u mnie jest nieco inna, ale podobna do wyżej opisanych.

Problem z odzyskaniem zaliczki mam, gdyż zleciłem wykonanie logo dla firmy, wykonawca zażądał wpłaty zaliczki w wysokości 50% umowy zlecenia. A więc wpłaciłem 200 zł w formie zaliczki na konto zleceniobiorcy.

Po trzech dniach okazało się, że jako firma zostajemy przy starym logo i napisałem maila wykonawcy, że rezygnuję ze zlecenia i że chcę odzyskać wpłaconą zaliczkę.

Niestety jest bark zwrotu zaliczki, minęły już dwa miesiące od momentu poinformowania wykonawcy o rezygnacji ze zlecenia. Czy teraz kolejny krok to jest listowne (za potwierdzeniem odbioru) wysłanie prośby o zwrot zaliczki?
200 zł piechotą nie chodzi, więc wolałbym te pieniądze odzyskać.

Proszę instrukcje co dalej robić.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witaj Jacku,

w pierwszej kolejności należy wejść na drogę formalną, posługując się pismami, które ewentualnie w przyszłości będziesz mógł w sądzie udowodnić. Wysyłanie mail czy wydzwanianie do dłużnika nic tak naprawdę nie daje.

Dlatego prześlij zleceniobiorcy ostateczne przedsądowe wezwanie do zwrotu zaliczki, wspominając, że jeśli nie dokona on zwrotu zaliczki w wyznaczonym terminie, to wniesiesz sprawę do sądu.

Aby wysłać pełnoprawne i sprawdzone wezwanie do zwrotu zaliczki, pobierz poniższy formularz:

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Pozdrawiam!

AvatarDaria W. odpowiedział 7 miesięcy temu

brak zwrotu zaliczki jakie to przestępstwo?

AvatarKrystian43 odpowiedział 7 miesięcy temu

wydaje mi się, że odmowa zwrotu zaliczki to przestępstwo przywłaszczenia:

Art. 284. Przywłaszczenie

(Dz.U.2019.0.1950 t.j. – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny)

§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą,podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Ponieważ, zaliczka jest rzeczą powierzoną.

AvatarIgor odpowiedział 7 miesięcy temu

2 miesiące temu zwarłem umowę z przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą na remont mieszkania. Remont miał trwać miesiąc. Kwota za remont wynosiła 16 000 zł, zostałem poproszony o wpłacenie zaliczki w wysokości 5000 zł, co uczyniłem.

Mija drugi miesiąc, a remont nawet nie został zaczęty. Kontakt z firmą budowlaną jakiś jest, wciąż obiecują, że niebawem zaczną ten remont. Co zrobić, żeby odzyskać zaliczkę w kwocie 5000 zł i poszukać innej ekipy budowlanej? czy będę musiał złożyć pozew o zapłatę w sądzie? czy najpierw wysłać pismo o zwrot zaliczki?

AvatarOptykkon odpowiedział 7 miesięcy temu

Hej,

chodzi o żądanie zwrotu zaliczki za samochód, miałem kupić samochód i wpłaciłem zaliczkę, jednak międzyczasie znalazłem ten sam model auta za lepsze pieniądze, jak odzyskać zaliczkę za samochód?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Cześć Optykkon,
o tym jak odzyskać zadatek za samochód <– pisaliśmy w tym wątku na forum, zajrzyj tam proszę.

AvatarEryk odpowiedział 7 miesięcy temu

Miesiąc temu dokonałem rezerwacji hotelu, pobyt w hotelu zakupiłem przez stronę internetową booking. com. Niestety okazało się, że nie możemy jechać na te wczasy (ważna operacja członka rodziny).

Niestety podczas bookowania hotelu musiałem wpłacić zaliczkę. Rezerwację hotelową zakupiłem na stronie internetowej pośrednika wycieczek, a nie w samym hotelu, czy mogę żądać zwrotu zaliczki? skoro nie możemy jechać na wczasy?

Na jakie przepisy powołać się, aby otrzymać zwrot wpłaconej zaliczki? wpłaciłem 400 zł. Do wyjazdu jest jeszcze miesiąc, więc hotel spokojnie powinien znaleźć.

Czy zaliczka za nocleg podlega zwrotowi?

Avatarbuzka276 odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam, mam problem z odzyskaniem zaliczki za przyjęcie komunijne, które miało się odbyć w bawialni Hula parku tego roku w maju. Dziś pojechałam, aby zrezygnować i odebrać zaliczkę niestety pani mnie wyśmiała i powiedziała, że zaliczka mi przepadnie.

Niestety wina mojej rezygnacji leży po stronie tej pani, gdyż jej wymóg to to, że goście muszą być boso, nawet na sali gdzie będzie obiad i cała uroczystość, nie pozwala na założenie nowego obuwia tzw. ciapów.

Niestety większość moich gości jest zniechęcona taką sytuacją i mam obawę, że nie przyjdą, co mam zrobić żeby odzyskać zaliczkę?

AvatarCies. odpowiedział 5 miesięcy temu

Dzień dobry,

Ponad 3 lata temu przekazałam stolarzowi kwotę 7 tys. zł na poczet drzwi, które zgodził się wykonać do mojego domu. Trudno mi nazwać czy to zaliczka, czy zadatek, bo umowa była tylko ustna ze stolarzem, a pieniądze przekazaliśmy z mężem w gotówce w obecności dwóch świadków.

Pod koniec ubiegłego roku stolarz oznajmił mi, że nie da rady wykonać tych drzwi i abyśmy zlecili komu innemu to zamówienie. Niestety, nie zwrócił do chwili obecnej wspomnianej zaliczki. Chcę odzyskać swoje pieniądze oraz zadośćuczynienie jednak nie wiem, od czego mam zacząć.

Dodam jeszcze, że cały czas obiecuje, że dokończy rozpoczęte prace tj. stół do salonu i łózko do sypialni. Wciąż przesuwa terminy z powodu różnych przypadków losowych typu choroba, śmierć, wypadek itp.

Proszę o podpowiedź jak skutecznie wyegzekwować swoje własne pieniądze, aby zakończyć jak najszybciej tę farsę, w którą się wplątałam w swojej nadmiernej ufności do ludzi. Pozdrawiam serdecznie

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witaj,

jeśli kontrahent ignoruje Cię i raczej nie zamierza zwrócić zaliczki, to musisz podjąć bardziej formalne kroki, aby ją odzyskać. W pierwszej kolejności należy wysłać pismo o zwrot zaliczki za niewykonaną usługę. W tym celu należy pobrać poniższy wzór pisma, wydrukować je, wypełnić i wysłać do kontrahenta.

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Jeśli takie pismo nie przyniesie rezultatów (a zwykle przynosi), to konieczne będzie złożenie do sądu pozwu w postępowaniu upominawczym. Wtedy zlecasz odzyskanie zaliczki komornikowi.

Mając w ręku prawomocny nakaz zapłaty wydane przez sąd, będzie mogła również wpisać dłużnika na listę dłużników, a nawet będziesz mogła sprzedać dług jakiejś firmie windykacyjnej.

Zacznij jednak od próby polubownego załatwienia sprawy i wysłania dłużnikowi pisma o zwrot wpłaconej kiedyś zaliczki, trzymam kciuki!

AvatarMarcin odpowiedział 3 miesiące temu

Mam pytanie.

Do jakiego sądu i z siedzibą gdzie należy złożyć wniosek w trybie nakazowym o zwrot zaliczki. Wpłacający zaliczkę, czyli ja mieszkam w Piasecznie (siedziba sądu) natomiast zwracający zaliczkę mieszka w okolicy Częstochowy.

Będę wdzięczny za informację

Twoja odpowiedź