Odwołanie od decyzji ZUS w sprawie renty WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaOdwołanie od decyzji ZUS w sprawie renty WZÓR
Teresa zapytał 1 rok temu

Zwracam się z prośbą o pomoc w napisaniu odwołania od decyzji ZUS w sprawie renty. Wczoraj była na komisji lekarskiej w sprawie przyznania renty. Jestem już po świadczeniu rehabilitacyjnym (wieloletnia praca fizyczna), ze względu na ból kończyn nie jestem w stanie wrócić do pracy.

Jestem też w trakcie leczenia hormonalnego – ogólnie chyba się sypię. Lekarz orzecznik powiedział, że jestem za młoda na rentę i że jej nie dostanę.

Na dniach pewnie przyjdzie pisemna decyzja o odmowie przyznania renty. Ja chcę się od tej decyzji odwołać i mam w związku z tym prośbę do was, jak napisać odwołanie od decyzji ZUS w sprawie renty?

2 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj! jak najbardziej, od niekorzystnej decyzji ZUS dotyczącej przyznania renty przysługuje Ci prawo do wniesienia odwołania na odmowę przyznania świadczenia. Oprócz samej decyzji ZUS – zakwestionować można również i wysokość przyznanego świadczenia!

Gotowy i sprawdzony już wiele razy wzór takiego odwołania zamieszczam poniżej:

Odwołanie od decyzji ZUS w sprawie renty wzór pisma

Odwolanie-od-decyzji-ZUS-w-sprawie-renty-wzor

Odwołanie od decyzji ZUS w sprawie renty WZÓR

Jaki jest termin na wniesienie odwołania do ZUS? odwołanie należy wnieść w ciągu 30 dni od daty doręczenia odpisu decyzji ZUS. Jeśli natomiast ZUS nie wydał decyzji w ogóle w ciągu 2 miesięcy, płatnikowi przysługuje odwołanie w dowolnym terminie, jednak dopiero po upływie tych 2 miesięcy.

Jak złożyć odwołanie od decyzji ZUS w sprawie renty? odwołanie wnosi się w formie pisemnej. Sporządzone już odwołanie można dostarczyć do lokalnego ZUS osobiście lub za pomocą Poczty Polskiej. Można również wnieść ustne odwołanie od decyzji ZUS (wtedy pracownik ZUS sporządza protokół), jednak nie jest zbyt popularna metoda składania odwołań do ZUS.

Jak napisać odwołanie do ZUS? należy pamiętać, że odwołanie powinno spełniać ogólne wymogi pisma procesowego, wymogi te jasno określa Kodeks postępowania cywilnego. Ponadto w treści odwołania powinno znaleźć się szereg informacji i elementów, które pozytywnie mogą wpłynąć na decyzję ZUS. Minimum informacji, jakie powinny znaleźć się w odwołaniu, to:

  • oznaczenie decyzji, której dotyczy odwołanie (tutaj podaje się numer decyzji, którą nadaje ZUS),
  • lista wniosków i zarzutów, z którymi się nie zgadzamy,
  • zwięzłe uzasadnienie przytoczonych wniosków,
  • własnoręczny podpis.

wniosek-o-przebadanie-przez-bieglego-lekarza-sadowego

Jak długo należy czekać na odpowiedź ZUS? Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien w ciągu 30 dni odpowiedzieć na Twoje odwołanie. ZUS może zmienić zaskarżoną decyzję lub uchylić ją całkowicie.

Jeśli natomiast ZUS uzna, że Twoje odwołanie jest niesłuszne, będzie musiał w ciągu 30 dni przekazać akta sprawy do sądu okręgowego, lub sądu pracy, by ten zbadał sprawę.

jak-odwolac-sie-od-decyzji-zus-w-sprawie-renty-emerytury

Mam nadzieję, że odwołanie do ZUS w sprawie renty, które przygotowaliśmy, znacznie ułatwi Ci dochodzenie swoich spraw! Powodzenia!

Podobne tematy:

Jacek W. odpowiedział 10 miesięcy temu

Chciałbym się dowiedzieć w jakim czasie mogę uzyskać pomoc w napisaniu odwołania od decyzji lekarza orzecznika w ZUS w sprawie przyznania prawa do renty chorobowej? mam problemy z sercem, jestem po zawale, mam cukrzyce 2 stopnia, lekarz kardiolog wydał orzeczenie, że nie mogę pracować fizycznie, a moje wykształcenie nie pozwala mi na inny rodzaj pracy, od 1989 roku po skończeniu przyuczenia pracowałem jako drukarz, ale aktualnie jestem bezrobotny na zasiłku mam 54 lata i 35-letni okres składkowy i nieskładkowy, po drukarni pozostały mi zniszczone barki od dźwigania papieru. Wraz z nabawieniem się cukrzycy pojawiły się na moich dłoniach i stopach pęknięcia i zniszczenia struktury skóry, łagodzę to trochę kremami i maściami na receptę. U lekarza orzecznika byłem 11.10 .21 a mam na złożenie 14 dni więc trochę czas mnie goni i najważniejsze ile by kosztowało napisanie odwołania od decyzji ZUS w sprawie renty?

Twoja odpowiedź

8 + 18 =