Podział majątku brak spłaty – jakie konsekwencje?

Forum prawneKategoria: DługiPodział majątku brak spłaty – jakie konsekwencje?
Paweł S. zapytał 4 lata temu

Witam,

chodzi o podział majątku i brak spłaty. Około 15. może 17 lat temu matka założyła sprawę w sądzie związaną z podziałem majątku. Chciała pozbawić ojca praw własności domu, gdyż on nie włożył tak zwanej przysłowiowej złotówki w jego budowę.

Poza tym zostawił rodzinę, wyjeżdżając z kraju. Nie utrzymywał kontaktu, jak też nie łożył na dzieci. Matka przez wiele lat pobierała pieniądze z funduszu alimentacyjnego. W ten sposób ojciec stał się sporym dłużnikiem alimentacyjnym.

Przy podziale majątku sąd przyznał go w całości matce, z tym że musi spłacić połowę należącą do ojca na rzecz jego zadłużenia. Sąd rozłożył jej na raty, mimo to matka nie była w stanie ich spłacać. Nie pracowała, była zarejestrowana w urzędzie pracy bez prawa do zasiłku. Do tej pory nie została wpłacona ani jedna rata.

Czy da się uniknąć konsekwencji? co robić?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

wydaje mi się, że jeśli sąd orzekł o podziale majątku wspólnego, przekazując go mamie z jednoczesnym nałożeniem na nią obowiązku spłaty ojca jakieś 15, czy nawet 17 lat temu, to roszczenie o spłatę uległo przedawnieniu.

Oczywiście samo roszczenie o podział majątku wspólnego nie ulega przedawnieniu i podziału można żądać nawet wiele lat po rozwodzie.

Natomiast jeśli sprawa podziałowa miała miejsce i sąd wydał orzeczenie nakazujące zapłatę, to termin przedawnienia biorąc pod uwagę wcześniej obowiązujące regulacje (te sprzed 2018 roku), wynosi 10 lat i rozpoczyna swój bieg od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Przez dzień wymagalności roszczenia należy rozumieć dzień, w którym dłużnik powinien spełnić świadczenie w sposób zgodny z treścią zobowiązania, a jeśli obowiązek zapłaty wynika z orzeczenia sądowego, termin przedawnienia biegnie od dnia uprawomocnienia się tego orzeczenia.

Zatem tak jak napisałem, jeśli przez ostatnie lata ojciec pozostawał bierny i nie założył sprawy egzekucyjnej mamie, to mogło dojść do przedawnienia roszczenia. Mama więc może skutecznie uchylić się od obowiązku spłaty zarówno ojca, jak i jego spadkobierców, czy wierzycieli.

Co więcej, tak naprawdę tylko ojciec i mama wiedzą, czy do spłaty w ogóle doszło. Więc dopóki ojciec żyje, nikt inny nie może domagać się spłaty od mamy. Natomiast po śmierci ojca wątpię, by ktoś z zewnątrz np. Fundusz Alimentacyjny dotarł do mamy, żądając od niej, by spłaciła długi męża.

Ale przyjmując nawet, że tak by się stało, to po pierwsze mama może podtrzymywać, że ojca spłaciła, jednocześnie podnosząc zarzut przedawnienia roszczenia.

Nie martw się więc na zapas, a gdyby coś wynikło, napisz do nas.

Pozdrawiam!

Greg odpowiedział 3 lata temu

Chcę zapytać o przedawnienie spłaty po podziale majątku – ile wynosi termin?