Podział majątku po rozwodzie a komornik [PORADNIK]

Witam. Chodzi o polubowny podział majątku po rozwodzie. Jestem już po rozwodzie i po podziale majątku, gdzie muszę ex spłacić 140 tys. Jestem już dawno po terminie. Nie dam rady wziąć kredytu na taką kwotę.

Próbowałam przez 3 lata sprzedać dom, ale niestety nie wyszło. Dostałam awizo i wiem, że dotyczy to sądu i komornika. Pismo odbiorę z poczty dopiero w poniedziałek. Nie wiem co robić…


Podział majątku dorobkowego – obowiązek spłaty ex małżonka

Kiedy dochodzi do rozpadu małżeństwa, do uregulowania pozostaje wiele kwestii z życia wspólnego. Do najtrudniejszych prócz oczywiście opieki nad małoletnimi dziećmi należą kwestie związane z podziałem majątku dorobkowego, czyli tego, który strony nabyły w czasie trwania małżeństwa (małżeńska wspólność majątkowa).

Kiedy w grę wchodzi podział nieruchomości, byli małżonkowie mogą dokonać sprzedaży przedmiotowego domu, mieszkania, działki, a następnie podzielić się uzyskaną ze sprzedaży kwotą.

Niestety wielokrotnie, tak jak w twoim przypadku dochodzi do sytuacji, kiedy jeden z małżonków wyprowadza się ze wspólnego domu, a ten, który w nim zostaje, zobowiązuje się dokonać spłaty, w określonej wysokości oraz w wyznaczonym terminie.

I tu powstają problemy. Okazuje się bowiem, że małżonek przejmujący nieruchomość spotyka się z niemałym problem – a mianowicie, w jaki sposób zgromadzić pieniądze na spłatę ex małżonka.

Egzekucja komornicza, czyli jeszcze więcej kosztów dla dłużnika

Bez względu na to, czy podziału majątku dorobkowego dokonano w akcie notarialnym, czy podział został przeprowadzony przez sąd, małżonek przejmujący nieruchomość ma wyznaczony termin na dokonanie spłaty ex małżonka.

Po jego upływie druga strona uzyskuje tytuł wykonawczy, z którym może udać się do komornika w celu wszczęcie przymusowej egzekucji.

To, co teraz będzie miało miejsce w twojej sprawie, to rutynowe działanie komornika. Który zgodnie z obowiązującymi przepisami o egzekucji może zająć wynagrodzenie za pracę, rachunek bankowy, ruchomości, a na wniosek twojego byłego męża prowadzić również egzekucję z nieruchomości. Mówią o tym m.in. przepisy art. 844 kpc. i następne.

Twój były mąż może zatem złożyć wniosek o egzekucje z domu, który stał się twoją własnością po dokonaniu podziału waszego majątku dorobkowego.

Egzekucja z nieruchomości, czy dłużnik musi stracić dorobek życia?

O egzekucji z nieruchomości mówią przepisy art. 921 kpc. i nast.

Zgodnie z treścią art. 925 kpc. w stosunku do dłużnika, nieruchomość jest zajęta z chwilą doręczenia mu wezwania. W stosunku do dłużnika, któremu nie doręczono wezwania, jako też w stosunku do osób trzecich, nieruchomość jest zajęta z chwilą dokonania wpisu w księdze wieczystej lub złożenia wniosku komornika do zbioru dokumentów.

Zatem komornik może dokonać zajęcia twojego domu, o czym powiadomi cię stosownym pismem.

Następnie w myśl zasadzie przewidzianej w art. 942 kpc. komornik może przystąpić do opisu i oszacowania, powołując do tego również biegłego z zakresu szacowania nieruchomości, by zgodnie z przepisem art. 952 kpc. dokonać sprzedaży zajętej nieruchomości.

Powyższe działania komornika może podjąć jedynie na wniosek wierzyciela – czyli twojego byłego męża. Bo tak jak napisałam powyżej, egzekucja z nieruchomości może być prowadzona jedynie na rozszerzony wniosek egzekucyjny wierzyciela.

Ugoda z wierzycielem – szansą dłużnika na zachowanie majątku

To, że komornik dokona zajęcia twojego domu, a następnie oszacuje jego wartość i wyznaczy termin licytacji nieruchomości, nie oznacza, że do sprzedaży musi w ogóle dojść. Bo przecież napisałaś, że przez okres trzech lata bezskutecznie sama poszukiwałaś kupca.

Z uwagi na powyższe, radzę skontaktować się z byłym mężem i spróbować dojść z nim do porozumienia. Sąd dokonując podziału majątku, mógł nałożyć na ciebie obowiązek spłaty męża w określonych ratach nawet przez okres 10 lat.

Nie wiem, dlaczego przyjęłaś na siebie obowiązek spłaty męża w kwocie ponad 140 000 zł w krótkim i jak widać „niemożliwym” terminie.

Często relacje byłych partnerów nie są łatwe, ale sytuacja, w której obecnie jesteś, skłania do podjęcia próby porozumienia się z ex mężem. Pamiętaj, że każde postępowanie egzekucyjne nawet to zakończone umorzeniem postępowania z uwagi na bezskuteczność egzekucji generuje koszty.

Może zdarzyć się tak, że do licytacji z przedmiotowego domu nie dojdzie, bo nie będzie osoby zainteresowanej jej zakupem, jednak to o czym warto wiedzieć, to zasada przewidziana w art. 965 kpc., zgodnie z którą cena wywoławcza na pierwszej licytacji wynosi jedynie trzy czwarte sumy oszacowania.

Natomiast cena wywoławcza na terminie drugiej licytacji nieruchomości wynosi jeszcze mniej – dwie trzecie ceny oszacowania (tak. art. 983 kpc.).

Podział majątku po rozwodzie a komornik

W praktyce może dojść do sytuacji, kiedy ty po podliczeniu wszystkich kosztów wyjdziesz z tego małżeństwa z większą stratą niż zyskiem – policz koszty sądowe, koszty egzekucyjne, podatki, no i oczywiście utracone nerwy.

Spróbuj zatem porozumieć się z byłym mężem, tak by odwlec postępowanie egzekucyjne w czasie. Zaproponuj zawarcie nowej umowy i spłatę w ratach w wysokości, którą będziesz mogła ponieść i na którą faktycznie jest Cię stać… Wiedz, że podział majątku po rozwodzie domu nigdy nie jest łatwy…

Mam nadzieje, że wszystko pójdzie tak, jak należy i uda ci się wyjść z tej nieprzyjemnej sytuacji. Życzę wszystkiego dobrego i trzymam kciuki!

Koniecznie też przeczytaj te artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

3 komentarzy w “Podział majątku po rozwodzie a komornik [PORADNIK]”
  1. Witam, sprawa dobiegła do końca, sędzia podzielił majątek, że jedna strona otrzyma wszystko i ma spłacić połowę wartości. Czy to jest dobre rozwiązanie? i w razie problemów komornik ściągnie należność jeśli nie spłaci? Jak to się odbywa? Jeśli ta osoba sprzeda ziemię, to z czego komornik może ściągnąć należność? Czy długo czeka się na wyrok sądu?

  2. Witam. Otrzymałam wczoraj pismo od komornika o aby spłacić dług byłemu mężowi po podziale majątku. Mąż mógł to zrobić, ponieważ nie spłacałam długu, bo nie miałam z czego. Miałam spłacać podział majątku w ratach przez 10 lat i spłacałam na początku, później nie dałam rady. Samotnie wychowuję dziecko i teraz to pismo od komornika.

    Jak mam precyzyjnie i fachowo napisać do komornika żeby przeciągnąć sprawę w czasie? Z moim byłym mężem nie dogadam się raczej, a szukam z rodziną wyjścia z sytuacji, żeby komornik nie zajął mi mieszkania. Dziękuję.

  3. Witam. Czy przy rozwodzie należą mi się pieniądze za dom, który kupił mój mąż w trakcie małżeństwa? Mam na imię Agnieszka i chciałabym zapytać się, czy jeżeli mam podpisaną intercyzę z moim mężem, to należą mi się jakieś pieniądze za cokolwiek w tym małżeństwie? Za dwa tygodnie czeka mnie rozwód, w trakcie jego trwania rok temu mój mąż kupił sobie dom w UK. I czy należą mi się jakieś pieniądze za to.

    Mój mąż pobierał wszystkie pieniądze, które dostawaliśmy od państwa na dzieci. Czy jest możliwość, abym odzyskała cześć tych pieniędzy? nabyte pieniądze mój mąż wykorzystał jako wkład własny w kupiony dom, w którym ja i dzieci nie mieszkamy. Ja mieszkam razem z dziećmi w wynajmowany domu.

    Jeśli chodzi o rozwód, mój mąż wniósł o rozwód w Polsce za porozumieniem stron, chociaż mieszkamy na stałe i pracujemy w UK. W pozwie o rozwód mimo to, iż jest bez orzekania o winie, mąż napisał wszystko pod siebie obciążać mnie za rozpad małżeństwa. Chociaż ja byłam tutaj ofiarą przemocy w rodzinie, byłam przez dwa lata pod opieką opiekuna socjalnego, co tydzień chodziłam na spotkania, mam dokumenty na to, mój mąż był zabierany przez Policję za awantury w domu.

    Nie wiem co mam w tej sytuacji zrobić, czy mam jakieś szanse na obronę i jakikolwiek zwrot pieniędzy z tego tytułu? Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję bardzo. Agnieszka.

Comments are closed.