Czy mój drugi mąż odpowiada za moje długi z pierwszego małżeństwa?

Po rozwodzie okazało się, że mam długi z byłym mężem, a byłam pewna, że zostały spłacone, bo dostawał pieniądze i chodził płacić. Długi mają 17-scie lat. Niedługo wychodzę ponownie za mąż, czy mój drugi mąż będzie musiał spłacać moje długi z pierwszego małżeństwa?

A co z dziećmi? czy dług przechodzi na dzieci?


Witaj, bardzo dobrze, że myślisz o odpowiedzialności za stare długi, bowiem problem nieuregulowanych zobowiązań potrafi być naprawdę nieprzyjemny, wracając raz na jakiś czas jak bumerang i uderzając poważnie w domowy budżet zaburzając ład i porządek…

Stare długi z pierwszego małżeństwa, czy nowy mąż będzie musiał spłacać?

W twoim przypadku, jeżeli długi sprzed siedemnastu lat są nadal wymagalne, a wierzyciele żądają ich zapłaty mając w ręce prawomocne tytuły egzekucyjnego, nie warto sprawy bagatelizować, lecz warto rozwiązać ją raz na zawsze.

Co prawda twój nowy małżonek nie będzie odpowiadał własnym, osobistym majątkiem, czyli tym który stanowi teraz jego własność za twoje zobowiązania finansowe pochodzące z poprzedniego związku.

Jednakże, kiedy będzie już twoim mężem, to w chwili kiedy zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne przeciwko twojej osobie, tak jak napisałam na wstępie, sprawa dotknie całej rodziny, czyli również jego.

Długi sprzed ślubu, co komornik może zabrać nowym małżonkom?

Musisz liczyć się z faktem, że ewentualne postępowanie egzekucyjne zostanie skierowane do twojego wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń, które podlegają egzekucji komorniczej.

Komornik będzie miał prawo dokonać zajęcia rachunków bankowych, także tych które będziesz miała wspólnie z mężem. Dlatego jeśli założycie wspólne konto bankowe z nowym mężem, komornik będzie miał prawo również do takiego konta skierować egzekucje, zajmując zgromadzone na nim środki także te pochodzące np. z wynagrodzenia za pracę małżonka.

Co więcej zajęciu podlegać będzie majątek który uda ci się zgromadzić z nowym małżonkiem już po ślubie. Bo niestety długi sprzed ślubu obciążają majątek wspólny małżonków.

Jeżeli twoje długi będą istnieć, zawsze będzie nad wami wisieć wizja tego, że komornik dobierze się do waszego mieszkania, mebli, sprzętu, samochodu, które wspólnie zostaną kupione po zawarciu związku małżeńskiego.

Oczywiście komornik działa na wniosek wierzyciela i prowadzi egzekucję stosownie do jego żądań. Jeśli wysokość dochodzonej należności nie jest znaczna, egzekucja może ograniczyć się do zajęcia wynagrodzenia za pracę dłużnika, ale jeśli ta czynność okaże się bezskuteczna, z pewnością zostaną podjęte kolejne kroki zmierzające do zaspokojenia należności.

Wierzyciel zyska prawo do złożenia wniosku o podział majątku wspólnego małżonków by z udziału należącego do dłużnika prowadzić dalszą, skuteczną egzekucję.

Co prawda znam wiele osób, którym udaje się skutecznie uniknąć spłaty długów, lecz korzystają one ze wsparcia prawdziwych ekspertów.

Wiem jednak, że normalnie żyjącym osobom, mającym rodziny i stałą pracę – trudno jest poradzić sobie z wizją przyszłej egzekucji komorniczej, dlatego jeśli masz możliwość spłacić dług, to warto to zrobić jeszcze przed ślubem.

Ugoda z wierzycielem w przedmiocie spłaty starych długów

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Być może uda ci się dogadać z wierzycielami na spłatę należności w ratach, bądź umorzenie części należności i odsetek. Dobre negocjacje mogą doprowadzić do istotnej zmiany wymaganej przez wierzyciela do całkowitego zamknięcia zobowiązania kwoty.

Dług jest bardzo stary, warto więc rozważyć, czy nie uległ przedawnieniu.
Nie znam szczegółów dlatego w tym aspekcie nie mogę się wypowiedzieć. Radze jednak przeanalizować sprawy dokładnie również pod tym kątem.

Podział długów po ustaniu małżeństwa

Chcę również zwrócić twoją uwagę na fakt, iż odpowiedzialność za długi z małżeństwa co do zasady ponoszą oboje małżonków. Nic nie wspominasz o podziale majątku wspólnego – czy takowy był przeprowadzany pomiędzy tobą a twoim pierwszym mężem.

Wiedz, że w sprawie o podział majątku dorobkowego sąd dzieli również zobowiązania, a w przypadku ich uregulowania przez jednego z małżonków drugi zyskuje roszczenie o zwrot połowy zapłaconych kwot.

Jeśli więc jako współdłużnik spłacisz całość długów, to zyskasz prawo żądania zwrotu połowy kwot od byłego męża – sprawę warto bliżej obgadać z prawnikiem i zastanowić się nad ewentualnym pozwem przeciwko eksmałżonkowi.

Odpowiedzialność dzieci za długi rodziców

Jeżeli chodzi o samą odpowiedzialność dzieci za długi rodziców, to na chwilę obecną nie masz się czym przejmować.

Polskie prawo nie przewiduje przejścia obowiązku zapłaty długów żyjących rodziców na dzieci.

Twoje dzieci mogą nabyć długi jedynie w spadku. Tak, więc jeśli wasze zobowiązania nie zostaną uregulowane, póki żyjecie, to w przyszłości wasze dzieci by nie musieć spłacać waszych nieuregulowanych długów będą musiały przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z odpowiedzialnością za długi jedynie do wartości czynnej masy spadkowej lub jeśli w skład spadku nie będzie wchodził żaden majątek złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku.

Na chwilę obecną, póki żyjecie żaden z wierzycieli nie ma prawa żądać od waszych dzieci niezależnie od ich zdolności finansowej spłaty waszych długów.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Czy mój drugi mąż odpowiada za moje długi z pierwszego małżeństwa?”
  1. Witam, Moje długi powstały w pierwszym małżeństwie z winy byłego męża. W chwili obecnej jestem od 4 lat w nowym związku małżeńskim, niestety z balastem długów sprzed lat. Z obecnym mężem mamy podpisaną rozdzielność majątkową. Mieszkamy w mieszkaniu wynajętym przez męża, wszystko co tutaj jest zakupił mąż (faktury, dowody zakupu). Co może zabrać komornik jeżeli ja nic nie mam?

Comments are closed.