Komornik za długi członka rodziny? sama popadam w długi…

Witam. Niedawno wzięłam kredyt konsolidacyjny w banku na spłatę zaprzeszłych zadłużeń komorniczych na łączną kwotę 20 tys. Zadłużenia spłacone, kredyt płacę od roku bez opóźnień. Aż tu nagle pojawił się komornik za dług jednego z członków rodziny (4 tys. zł).

Pracuję na umowę o pracę, ale na pół etatu i to spowodowało zajęcie wynagrodzenia bezpośrednio pismem komornika do pracodawcy, zarabiam 1500 zł netto i komornik teraz ma prawo zabierać połowę tego co mam.

Obecnie uniemożliwiło mi to wpłacenie bieżącej raty za kredyt konsolidacyjny, komornik proponuje ugodę w zamian za pierwszą wpłatę której nie dokonam, bo mojej wypłaty już nie ma, a z następnej oczywiście sam sobie weźmie jeśli do tego czasu nie zrobię wpłaty.

Nie mam kompletnie żadnej opcji pożyczenia od kogoś-kogokolwiek bliskiego takiej kwoty na spłatę długu u komornika, a termin kolejnej raty za kredyt (500zł) tuż tuż, nie wspomnę o dziecku i rachunkach.

CO MOGĘ ZROBIĆ??! Mam już kredyt i czy brać pożyczkę? Skąd (skoro jest kredyt z opóźnieniem spłaty i oczywiście komornik który zabiera połowę wynagrodzenia) ? POMOCY! Nie wiem z której strony do tego podejść i za chwilę będzie bardzo ŹLE!


Komornik za długi członka rodziny?

To co mnie dziwi w sytuacji którą opisujesz, to fakt, że musisz spłacać długi członka rodziny, jak się domyślam, jest to osoba pełnoletnia, która odpowiada za swoje długi swoim majątkiem osobistym, więc komornik nie ma prawa zajmować Twojego wynagrodzenia za długi osoby pełnoletniej która ma pełną zdolność prawną.

Oczywiście nie znam szczegółów sprawy, ale tak właśnie wygląda odpowiedzialność za długi osoby dorosłej. Jeśli komornik zabiera Ci połowę wynagrodzenia z 1/2 etatu, gdzie kwota wynagrodzenia wynosi 1550 zł, to jest to zgodne z prawem i nie jesteś w stanie wpłynąć na komornika i powstrzymać go od zajmowania Twojej pensji.

Podstawa prawna

Art. 871. § 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

§ 2. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone w § 1 ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Znalazłaś się w nieciekawej sytuacji, bo dotychczasowo regularnie i terminowo spłacany kredyt konsolidacyjny za chwilę będzie Ci wypowiedziany, jeśli wpłaty będą nieterminowe (a na to się zanosi). To z kolei spowoduje jeszcze większą lawinę finansowych problemów.

Jedynym rozwiązaniem jakie widzę na ten moment jest:

  • sprzeciwienie się egzekucji z wynagrodzenia za długi innej osoby,
  • pociągnięcie członka rodziny do łożenia kwot na poczet spłaty długu,
  • znalezienie nowej lepiej płatnej pracy, lub pracy dodatkowej.

Pewne jest, że komornik zajmować Ci będzie część wynagrodzenia, pewne jest także, że kredyt konsolidacyjny który zaciągnęłaś na spłatę poprzednich zobowiązań spłacać musisz.

Nie ma tutaj drogi na skróty, piszesz też coś o zaciąganiu pożyczek na spłatę rat kredytu konsolidacyjnego, to nie jest dobre rozwiązanie, bo w ten właśnie sposób buduje się pętlę zadłużenia, tych pieniędzy na spłatę obecnych zobowiązań i tak Ci zabraknie, a zdecydowanie się na nowe pożyczki, tylko odwlecze w czasie ten moment – powiększając Twoje zadłużenie.

Działaj szybko, bo czasu masz coraz mniej.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze