Prywatna pożyczka pod weksel czy jest bezpieczna? [SPRAWDŹ!]

Czy prywatna pożyczka pod weksel, czy jest bezpieczna? Chcę spłacić kredyty i chwilówki, trochę jest ich za dużo, a muszę szukać nowej pracy, bo nasz zakład uległ likwidacji i nie chcę, aby mąż te długi spłacał, proszę mi poradzić, co w tej sytuacji będzie najlepsze? z poważaniem Katarzyna.

Liczę na szybką odpowiedź, bo nie ukrywam, że zależy mi na kasie i na czasie. Pozdrawiam serdecznie.


Prywatna pożyczka pod weksel

prywatne-pożyczki-pod-weksel

Prywatna pożyczka pod weksel to jedno z mniej znanych, a zarazem jedno z bardziej kontrowersyjnych rozwiązań alternatywnych w stosunku do kredytów udzielanych przez banki lub pożyczek udzielanych przez instytucje pożyczkowe czy też tak zwane parabanki.

W odróżnieniu od kredytów bankowych oraz pożyczek w firmach pożyczkowych, pożyczki pod weksel umożliwiają zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy daleko idącą swobodę w formułowaniu warunków pożyczki, co oznacza, ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony.

Do tych pierwszych bez wątpienia należy zaliczyć możliwość dokładnego profilowania warunków takiej pożyczki w zależności od potrzeb oraz predyspozycji pożyczkobiorcy.

W przypadku pożyczek pod weksel nie mamy również do czynienia z oceną tak zwanej zdolności kredytowej w tradycyjnym rozumieniu tego terminu, ani też sprawdzania przez potencjalnego pożyczkodawcę historii kredytowej pożyczkobiorcy.

Z drugiej jednak strony, brak jakichkolwiek odgórnych regulacji, które narzucałyby pożyczkom pod weksel, określone ograniczenia odnośnie np. warunków pożyczki sprawia, że jest rozwiązanie cechujące się dość wysokim ryzykiem dla pożyczkobiorcy!

Tak naprawdę, w umowie  pożyczki pod weksel  może znaleźć się dosłownie wszystko, nie istnieją bowiem żadne przepisy regulujące na przykład kwestię wysokości Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO) czy też innych kosztów tego rodzaju pożyczek.

Oprócz tego, ze względu na swoją specyfikę formalną (będzie o niej mowa w dalszej części tekstu),  pożyczki pod weksel w niektórych przypadkach mogą okazać się rozwiązaniem kłopotliwym dla pożyczkobiorcy.

Czym są i jak działają prywatne pożyczki pod weksel?

Pożyczki pod weksel stanowią specyficzną odmianę tak zwanych pożyczek prywatnych.

Najważniejszym czynnikiem różnicującym w stosunku do na przykład kredytów bankowych lub pożyczek w firmach pożyczkowych jest tutaj fakt, że pożyczkodawcą (stroną udzielającą pożyczki) nie jest instytucja, lecz osoba prywatna.

W praktyce oznacza to, że warunki pożyczki pod weksel każdorazowo stanowią rezultat całkowicie indywidualnego przebiegu negocjacji pomiędzy osobą udzielającą pożyczki a pożyczkobiorcą.

Co ważne, zarówno w przypadku pożyczek pod weksel, jak i wszystkich innych wariantów pożyczek prywatnych, nie znajdują zastosowania przepisy Ustawy o Kredycie Konsumenckim.

Prywatni pożyczkodawcy nie są również monitorowani przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), dlatego pożyczkobiorca jest zdany całkowicie na własne siły w zakresie weryfikacji rzetelności oraz uczciwości potencjalnego pożyczkodawcy (sprawdzanie np. Listy Ostrzeżeń KNF-u nie zda się tutaj na nic).

Kolejna niezwykle ważna cecha konstytutywna pożyczek pod weksel zawiera się już w samej ich nazwie. “Pożyczka pod weksel” nie jest bowiem zwyczajną formą pożyczki prywatnej: “weksel” oznacza wysoce specyficzną formę umowy pomiędzy dwiema osobami prawnymi.

Polskie prawo pozwala między innymi na używanie weksli w formie środków płatniczych lub też swobodne handlowanie nimi. Co to oznacza dla pożyczkobiorcy? Jego “dług” może zostać bez problemu sprzedany komuś innemu nawet kilka dni po zawarciu umowy.

Pożyczki pod weksel: ile można pożyczyć w ten sposób i jak powinna wyglądać umowa?

W przypadku pożyczek pod weksel tak samo, jak w przypadku wszelkich innych pożyczek prywatnych, trudno jest precyzyjnie określić minimalną lub też maksymalną wartość pożyczki.

Wszystko bowiem zależy od ustaleń pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. W praktyce jednak najczęściej okazuje się, że minimalna możliwa kwota takiej pożyczki to kilkaset złotych, zaś maksymalna może sięgać poziomu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Co ważne, pożyczki pod weksel nie mają konkretnego celu, tj. formalnie nie są one ani kredytem konsumenckim, ani też na przykład kredytem mieszkaniowym. Cel przeznaczenia pożyczki pozostaje całkowicie w gestii pożyczkobiorcy.

Zawierając umowę pożyczki pod weksel, należy zwrócić szczególną uwagę na jej budowę. W treści umowy koniecznie powinny znaleźć się następujące punkty:

 • Określenie „weksel” umieszczone w widocznym miejscu, na samym początku dokumentu
 • Data oraz miejsce podpisania umowy
 • Data oraz miejsce spłaty zobowiązania
 • Dane personalne pożyczkobiorcy
 • Dane personalne pożyczkodawcy
 • Podpis pożyczkodawcy
 • Kwota, na jaką wystawiony jest “weksel”, czyli bezwarunkowe polecenie zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej (oznacza ona dokładnie kwotę, którą pożyczkobiorca będzie musiał spłacić)
 • Kwota pożyczki (kwota pożyczona pożyczkobiorcy przez pożyczkodawcę)

Brak któregokolwiek z powyższych punktów powinien stanowić poważny sygnał alarmujący. Należy również mieć na uwadze, że w przypadku pożyczki pod weksel w umowie koniecznie muszą znaleźć się dwa ostatnie z wymienionych punktów, tj. kwota pożyczki oraz kwota do spłaty.

W przypadku braku tego ostatniego punktu, z formalnej perspektywy mamy do czynienia z tzw. wekslem in blanco, czyli papierem wartościowym, którego wartość pozostaje de facto uzależniona jedynie od uznania osoby, na którą ów weksel został wystawiony (w tym przypadku będzie to pożyczkodawca)

Na co należy uważać, decydując się na pożyczkę pod weksel?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że jak już wspomniałam, w przypadku pożyczek pod weksel nie jesteśmy chronieni przez prawo regulujące działalność banków, ani też przez przepisy Ustawy o Kredycie Konsumenckim.

Oprócz sprawdzenia formalnej struktury weksla (została ona pokrótce opisana powyżej), należy również bardzo dokładnie przestudiować całą umowę w zakresie na przykład ewentualnych opłat karnych, wysokości opłat za ewentualne wezwania do zapłaty, czy wszelkich możliwych dodatkowych kosztów pożyczki.

Działalność prywatnego pożyczkodawcy nie podlega tym samym zasadom prawnym, co na przykład działalność banków lub instytucji pożyczkowych.

Oznacza to, że może on na przykład zawrzeć w umowie punkt mówiący, iż koszt każdego wezwania do zapłaty będzie wynosił 200 zł albo, że za każdy dzień opóźnienia w spłacie pożyczki pożyczkodawca będzie naliczał karę w wysokości 1 tysiąca złotych. Niestety, wszystkie te kwestie musimy sprawdzić na własną rękę.

Kolejna kwestia to weryfikacja rzetelności potencjalnego pożyczkodawcy. Niestety, również tutaj jesteśmy skazani na własne siły. Tak naprawdę pozostaje nam głównie zapoznanie się z opiniami na temat danej osoby udzielającej pożyczek, unikanie pożyczkodawców mających złe recenzje lub też nieznanych.

Kolejną istotną kwestią jest sposób egzekwowania należności z tytułu weksla. W tym przypadku cała procedura wygląda inaczej niż w sytuacji zwykłej umowy o pożyczkę/kredyt.

W przypadku weksla sąd zazwyczaj wydaje nakaz zapłaty już na etapie postępowania nakazowego. Oznacza to, że już na tym etapie formalnym może dojść do rozpoczęcia działalności komornika, który na przykład zablokuje konto bankowe pożyczkobiorcy lub też, w zależności od sytuacji, posłuży się innymi, bardziej agresywnymi metodami.

Pożyczając pod weksel, naprawdę nie warto więc liczyć na ewentualność negocjacji z pożyczkodawcą w przypadku problemów z terminową spłatą zobowiązania.

Zazwyczaj pożyczkodawcy instytucjonalni są w takich sytuacjach znacznie bardziej elastyczni, co jednak w dużej mierze wynika ze skomplikowania procedury dochodzenia należności na drodze sądowej.

W przypadku prywatnych pożyczek pod weksel ta procedura jest znacznie prostsza, a uruchomienie komornika następuje w trybie ekspresowym, dlatego też pożyczkodawca nie będzie miał w tej sytuacji żadnego interesu w dodatkowym negocjowaniu warunków spłaty.

Prywatna pożyczka pod weksel = wzmożona ostrożność!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

4 komentarzy w “Prywatna pożyczka pod weksel czy jest bezpieczna? [SPRAWDŹ!]”
 1. Potrzebuję pilnie pożyczki w wysokości 1000 zł na opłatę mieszkania, gdyż pracodawca nie wypłacił w terminie mi należnych pieniędzy, proszę o pomoc w uzyskaniu pożyczki. Grozi mi bezdomność jak nie opłacę czynszu mieszkania. Mam także na utrzymanie dziecko 6 letnie i nie jestem w stanie zapewnić wyżywienia i opłat mieszkalnych. Proszę o pomoc.

 2. Małgorzata

  Jakie warunki trzeba spełnić żeby otrzymać pożyczkę na weksel? Chciałabym wziąć pożyczkę pod weksel ale nie mam pojęcia jak to zrobić. Potrzebujemy pożyczki w kwocie 35 000 na jak najdłuższy okres spłaty, gdzie rata by wynosiła 600 – 700 zł. Kwota potrzebna jest nam na remont mieszkania, mąż pracuje ja, mam zasiłki z MOPS-u. Czy byłaby możliwość otrzymania takiej pożyczki na weksel?

 3. W trakcie małżeństwa podpisałam weksel, gdy mąż brał samochód w leasing. Przestał płacić zabrali auto. Jesteśmy po rozwodzie, lecz nadal mieszkamy razem, gdyż przez długi nie stać mnie na wynajęcie mieszkania. Dostaliśmy nakaz wykupu weksla. Mamy przez to komornika. Moje pytanie jest następujące: były mąż jest w trakcie załatwiania upadłości konsumenckiej, czy po jej ogłoszeniu będę musiała sama spłacić ten weksel? Czy również muszę ogłosić upadłość, gdyż mam jeszcze inne kredyty i już naprawdę nie daję rady fizycznie i psychicznie. Proszę o odpowiedź.

 4. Witam, jestem wierzycielem posiadającym weksel dłużnika opiewający na konkretną sumę pieniężną. Dłużnik jest wspólnikiem spółki cywilnej. Weksel jest zabezpieczeniem kwoty, która została przekazana dłużnikowi w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez dłużnika oraz jego wspólników. Pozostali wspólnicy nie mają wiedzy o istnieniu zobowiązania, gdyż dłużnikowi zależało na podpisaniu umowy spółki cichej ze mną jako wierzycielem. Zarówno weksel, jak i umowa spółki cichej są poświadczone notarialnie. Ja jako wspólnik cichy mam zgodnie z umową prawo do określonego procentowo zysku ze sprzedaży jaką wykaże owa spółka cywilna.

  Moje pytanie brzmi: czy jeśli dłużnik uchylałby się od spełnienia wierzytelności, lub też z jakichś względów okazał się niewypłacalny, to czy mógłbym wystąpić z roszczeniem do pozostałych wspólników spółki cywilnej z ich majątku osobistego czy może wyłącznie z firmowego, czy tylko osobistego dłużnika, który weksel podpisał? Osobną kwestią pozostaje, czy mógłbym taką firmę/spółkę zgłosić np. do rejestru BIG? Czy tylko samego dłużnika? Zakładam, że doszłoby do etapu egzekucji komorniczej z weksla.

Comments are closed.