Czy komornik może zająć pianino i książki?

Czy komornik może zająć pianino? Córka chodzi do szkoły muzycznej. Pianino jest jej podstawowym instrumentem. Nie jest to zabytek, ani nowy instrument. Jednak nawet kiepskiej jakości taki instrument kosztuje ok 3-4 tysięcy. Czy książki od lat zbierane, o różnej tematyce, głównie religijne mogą ulec zajęciu komorniczemu?


Czy komornik może zająć pianino i książki?

Witaj, niestety nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości, ponieważ rzeczy takie jak pianino czy książki, mogą być zajęte przez komornika, co do samych książek, to jeśli mają one wartość znikomą, to komornik nie chcąc robić sobie zbyt dużego problemu, książki być może Ci zostawi, ale nie gwarantuję.

czy-komornik-może-zająć-fortepian
Czy komornik może zająć fortepian?

Ale pianino na 100% komornik będzie chciał zająć i zlicytować na aukcji komorniczej.

Owszem, są rzeczy wyłączone spod zajęcia komorniczego, ale są to przedmioty które umożliwiają rodzinie funkcjonowanie, czyli wymienia się tu np.:

  • pralkę,
  • lodówkę,
  • odkurzacz,
  • piekarnik,
  • płytę grzewczą,
  • łóżko itd.

Niestety w katalogu rzeczy wyłączonych spod zajęcia komorniczego nie ma pianina, jest to dobro luksusowe, które nie stanowi minimalnego wyposażenia, bez którego funkcjonowanie rodziny nie byłoby możliwe.

Podstawa prawna

Art. 845. Zajęcie ruchomości

§ 1. Do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie.

§ 2. Zająć można ruchomości dłużnika będące w jego władaniu albo we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Nie podlegają jednak zajęciu ruchomości, jeżeli z ujawnionych w sprawie okoliczności wynika, że nie stanowią one własności dłużnika. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w przypadkach wskazanych w ustawie. Jednakże w razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dopuszczalne jest zajęcie ruchomości na zasadach przewidzianych w przepisach o egzekucji administracyjnej.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze