Czy komornik ma prawo zająć MOJE wynagrodzenie za długi ŻONY?

Witam, mam problem, bo moja żona ma zajęcie komornicze, a moje wynagrodzenie za pracę przyszło na małżonki konto bankowe i komornik zabrał 2400 zł i zostawił 1420 zł – wolną kwotę i mam pytanie: czy komornik ma prawo zająć wynagrodzenie moje za długi żony?


Kiedy komornik może zająć wynagrodzenie współmałżonka?

Jeśli macie wspólność majątkową, to sprawa się komplikuje, ale nie oznacza to, że nie ma z niej wyjścia. I jest na to przepis prawny.

Artykuł 891 paragraf 1 Kodeksu postępowania cywilnego mówi jasno, że „można prowadzić egzekucję z rachunku wspólnego dłużnika i jego małżonka”. Zatem komornik może zająć wszystko, co wam wpływa na wspólne konto czy też konto żony po prostu, ale tu jest jeszcze inna sprawa – komornik nie wie, skąd pochodzą te środki!

Zajęcie konta bankowego – kwota wolna

Komornik zajął konto bankowe żony, uważając, że tylko jej pieniądze są na nim zgromadzone. Zwłaszcza jeśli to konto zostało założone tylko na małżonkę, a nie na was oboje. Skąd więc komornik ma wiedzieć, że to Twoje pieniądze zajął?

I tu właśnie zaczyna się problem, bo okazuje się, że komornik przekazuje tytuł wykonawczy o zajęcie konta bankowego dłużnika do banku i bank zajmuje się całą resztą – wylicza dokładną kwotę zajęcia, blokuje, ile trzeba i przelewa należność na konto komornika.

Sam komornik nie jest zainteresowany tym, co robi bank, byle by doszło do zajęcia danej kwoty. A ponadto, komornik nie ma wglądu do historii wpłat, bo konto bankowe dłużnika jest objęte tajemnicą bankową i komornik zna tylko numer konta, dane właściciela i nic poza tym.

Dziwi mnie jeszcze jedna rzecz. Dlaczego zostało na zajętym przez komornika koncie bankowym tylko 1420 złotych, skoro ustawowo powinno zostać 1575 złotych?

Według artykułu 54 Ustawy o prawie bankowym, z dnia 29 sierpnia 1997 roku, kwota wolna od zajęcia na podstawie tytułu wykonawczego, liczona na każdy miesiąc kalendarzowy, to 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

A zatem obecnie jest to 1575 złotych, bo minimalne wynagrodzenie wynosi 2100 zł brutto. Czyli po zajęciu przez komornika środków na koncie bankowym, powinno wam zostać 1575 złotych. Oczywiście w wypadku długów niealimentacyjnych.

Co możecie zrobić w takiej sytuacji?

Po pierwsze: Ty musisz założyć sobie osobne konto bankowe, aby na nie wpływała Twoja pensja, albo poproś pracodawcę o wypłatę wynagrodzenia w gotówce, bo jeśli znów jakaś kwota trafi na konto bankowe Twojej żony, to komornik to zajmie w ramach egzekucji długu, bo bank obligatoryjnie będzie zobowiązany do zajęcia tych pieniędzy i przelania ich komornikowi, aż do czasu całkowitej spłaty długu.

Po drugie: złóż wniosek do komornika, aby zwolnił spod zajęcia środki pieniężne, które są Twoją własnością i które niestety trafiły na zajęte przez komornika konto bankowe żony.

Komornik po prostu nie ma prawa zajęć Twojego wynagrodzenia, bo to nie w Twojej sprawie toczy się egzekucja komornicza, tylko w sprawie Twojej żony, ale musisz przedtem komornikowi udowodnić, że to Twoje wynagrodzenie i ma Ci je zwrócić w całości. W tym celu musisz skontaktować się z komornikiem i złożyć poniższy wniosek:

Wniosek do komornika o zwolnienie konta bankowego spod zajęcia

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Taki wniosek składa się na drodze powództwa przeciwegzekucyjnego i można tego dokonać w ciągu miesiąca od zajęcia konta bankowego przez komornika. Możliwość złożenia wniosku o wyłączenie rzeczy czy konta bankowego spod zajęcia komorniczego reguluje art. 841 K.p.c. i brzmi on:

Art. 841. § 1. Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.

§ 2. Jeżeli dłużnik zaprzecza prawu powoda, należy oprócz wierzyciela pozwać również dłużnika.

§ 3. Powództwo można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych

Na podstawie artykułu 841 Kodeksu postępowania cywilnego, możesz wnieść wniosek o wyłączenie środków pieniężnych osoby trzeciej spod zajęcia komorniczego. Nawet jeśli macie wspólnotę majątkową, to w świetle prawa jesteś tą osobą trzecią. Ale macie na to miesiąc od momentu dowiedzenia się o zajęciu tych środków!

Warto też w banku złożyć wniosek o odblokowanie tych środków, na podstawie choćby Twojej umowy o pracę i wyciągu bankowego, z którego wynika, że to nie środki żony, czyli dłużnika tylko Twoje. Możesz tak samo we wniosku powołać się na artykuł 841 KPC.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

3 komentarzy w “Czy komornik ma prawo zająć MOJE wynagrodzenie za długi ŻONY?”
  1. Dostałam pismo o wyjawieniu majątku od komornika. Utrzymuje się ze świadczenia pielęgnacyjnego na córkę od 3 lat, za mąż wyszłam miesiąc temu, zadłużenie powstało przed ślubem, czy komornik może wejść na pensję męża? i co gdy nie będę miała z czegoś płacić? Jest szansa umorzenia zadłużenia, lub czy mogę sama płacić np. po 50-100 zł

  2. Czy jeśli jedno z małżonków ma długi, komornik może zająć wynagrodzenie drugiemu z małżonków bez wcześniejszego powiadomienia? Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Komornik zajął mężowi konto i nie za bardzo wiem czemu i za co. Czy komornik może poinformować współmałżonka o długach drugiego małżonka? Jak dowiedzieć się za co komornik zajął konto męża?

  3. Witam. Czy komornik może żądać ode mnie spłaty zadłużenia, które żona ma z poprzedniego małżeństwa? Właśnie się dowiedziałem, że żona dostała pismo od komornika za niespłacanie rachunku za telefon komórkowy, który wzięła na siebie, a przekazała dla byłego już męża. Były mąż miał rzekomo spłacać rachunek na teflon, a to przestał robić. Czy w takim razie, jeżeli po 9 latach (od momentu zaprzestania opłacania przez byłego męża) ten rachunek urósł znacznie, grozi mi zajęcie przez komornika mieszkania, którego jestem prawnym właścicielem, albo innych dóbr ruchomych, które nabyłem przed wspólnym ślubem?

Comments are closed.