Czy komornik może zająć wynagrodzenie żony za długi męża? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Czy komornik może zająć wynagrodzenie żony za długi męża?

Dzień dobry, droga Pani, mam bardzo skromne dochody i 2 tygodnie temu dowiedziałam się, że maż ma długi i komornika. Moje pytanie brzmi: czy komornik może zająć moją pensję za długi mojego męża? to ja głównie utrzymuję dom, mąż wziął pożyczki bez mojej wiedzy i zgody, boję się teraz, że komornik zajmie moją pensję na poczet spłaty długów mojego męża, co robić? jak utrzymamy dom?? mam też samochód i konto bankowe a na nim 7.000 zł.


Komornicy ściągają pieniądze od dłużników na wiele sposobów. Dlatego wiele osób zastanawia się nad tym:

 • czy komornik może zająć wynagrodzenie żony za długi męża?
 • czy komornik może zająć samochód żony za długi męża?
 • czy komornik może zająć konto żony za długi męża?

… odpowiedź na powyższe pytania, jest niestety w tym przypadku mniej pozytywna dla samego dłużnika, ponieważ:

Komornik nie ma prawa zająć pensji, samochodu czy konta bankowego żony za długi męża, ponieważ w trakcie przeprowadzania egzekucji komorniczej, może on jedynie zajmować wynagrodzenia osoby będącej dłużnikiem, wobec której toczona jest egzekucja komornicza.

Żona dłużnika nie ma się więc o co martwić, ponieważ z jej konta osobistego nie znikną żadne środki pieniężne. W myśl Kodeksu Rodzinnego, wynagrodzenie żony podlega oczywiście majątkowi wspólnemu, jednak komornik nie ma żadnych praw do zajęcia wynagrodzenia żony, na poczet spłaty długu osoby zadłużonej, jeśli kobieta nie jest tym dłużnikiem i nie wiedziała ona o zaciąganych przez swojego męża długów…

Jeśli komornik zajmie wynagrodzenie żony za długi męża, to zrobi to bezprawnie bo nie będzie miał ku temu żadnych podstaw! Wtedy żonie dłużnika przysługuje prawo do złożenia skargi na czynności komornika.

Żona może czuć się bezpieczna

Podobnie sprawa ma się z samochodem czy mieszkaniem, które należy do żony. Wtedy żonie pozostaje jedynie udowodnić, że mieszkanie, oraz samochód, stanowi część jej majątku osobistego, a przedmioty znajdujące się w mieszkaniu, należą jedynie do niej.

Warto tutaj przytoczyć art. 845 kodeksu postępowania cywilnego:

Art. 845.  K.p.c.

§ 1. Do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie.

§ 2. Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie. Jednakże w razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dopuszczalne jest zajęcie ruchomości na zasadach przewidzianych w przepisach o egzekucji administracyjnej.

Jeśli żona dłużnika nie będzie w stanie udowodnić, że rzeczy (ruchomości) znajdujące się w mieszkaniu, należą jedynie do niej a nie do męża dłużnika, to może ona wytoczyć powództwo przeciw egzekucyjne, w którym przed sądem będzie musiała powołać świadków, którzy pod przysięgą potwierdzą, że zajęte przez komornika rzeczy, należą tylko do żony dłużnika!

Jak widać wyraźnie, żona dłużnika może czuć się bezpieczna, ponieważ nie musi obawiać się o mieszkanie, samochód, konto bankowe, ani też o wynagrodzenie, które uzyskuje z tytułu wykonywanej przez siebie pracy zarobkowej.

Oczywiście żona dłużnika może pomóc swojemu mężowi i zgodzić się na to, aby pieniądze na poczet egzekucji komorniczej były pobierane z jej konta bankowego, czy z otrzymywanego przez nią wynagrodzenia.

Tym samym spłata zadłużenia swojego męża będzie zdecydowanie sprawniejsza, jednak nie zawsze ma to odzwierciedlenie w praktyce, gdyż małżeństwa starają się unikać tego typu sytuacji i unikać pobierania pieniędzy z wynagrodzenia żony.

Jeśli jednak żona chce mieć pełen spokój w zakresie odpowiedzialności za długi męża, to wystarczy udać się do notariusza, aby znieść wspólnotę majątkową. Aby dowiedzieć się nieco więcej w tej kwestii, to koniecznie teraz przeczytaj, czym jest rozdzielność majątkowa i intercyza!

Tym samym, w przyszłości takie sytuacje nie będą się już powtarzać, a mąż będzie musiał spłacać swoje długi samodzielnie. To z kolei doprowadzi do tego, że komornik będzie miał ograniczone możliwości, jeśli chodzi o ściąganie pieniędzy od dłużnika.

Komornik ściąga jedynie majątek należący do dłużnika!

Komornik ma prawo zająć rzeczy należące jedynie do dłużnika lub będące w jego władaniu. Jeśli więc w jego posiadaniu lub władaniu znajduje się laptop, czy też motocykl, wtedy komornik ma pełne prawo zająć takie rzeczy, tak aby dłużnik spłacił swoje należności jak najszybciej.

Żona jest jednak w pełni zabezpieczona i może spać spokojnie, ponieważ jej praca nie będzie szła na marne i otrzyma za nią całkowite wynagrodzenie. Ważne jest to, że żona ma zawsze wybór, ponieważ może ona udzielić swojego wynagrodzenia komornikowi, aby dług w szybkim tempie zniknął i małżeństwo miało w tym zakresie spokój.

Nie musi tego jednak robić i jest to jedynie jej dobra wola, dlatego też wszystko zależne jest od męża i jego działań. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie dla współmałżonka, gdy druga osoba po kryjomu zaciągnie kredyt, pożyczkę lub pożyczy pieniądze od prywatnej firmy pożyczkowej. Wtedy takie zobowiązania ściągane są jedynie od dłużnika.

Jak widzisz, odpowiedzialność żony za długi męża i na odwrót, są dość ograniczone, ale nie jest powiedziane, że komornik ciążący na naszym małżonku, czy na naszej żonie, nie sprawi nam bólu głowy i pewnej dawki stresu…

Artykuły wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...


5 komentarzy

 1. kosztelka

  Nie chcę być odpowiedzialna za długi męża. Mąż zaciągnął kilka chwilówek i liczył że ja je spłacę. Chwilówek nie spłaciłam i pojawił się komornik, dostał mąż pismo od komornika z podsumowaniem długów męża. Długi wynoszą 11.500 zł, martwię się że k9mornik za długi mojego męża zabierze mi przedmioty, które należą do mnie. Wiem że przysługuje mi powództwo przeciwegzekucyjne ale to pewnie będzie wszystko długo trwać, jestem zła że zostałam postawiona przed faktem dokonanym. Przyszło mi teraz na starość walczyć z komornikiem. Mam nadzieję że za tak małe sługi komornik nie zabierze nam mieszkania…

 2. ania46

  No właśnie, niby odpowiedzialność za długi męża spoczywa na nim a i tak trzeba „boksować się” przed sądem z komornikiem o przedmioty które chce on zająć?! To i tak nie jest fair!!!

 3. maria d.

  czy komornik może zająć samochód żony za długi męża jeśli jest on współwłaścicielem samochodu? Codziennie dojeżdżam autem do pracy bo nie mam innej opcji… jeśli komornik zabierze mi auto za długi męża to będę w czarnej dupie… zwolnią mnie :/

 4. Kacper B.

  czy komornik może zająć konto mojej zony jeśli ta wiedziała o kredycie ale nie ma jej na umowie kredytowej? Sam chcę odpowiadać za niespłacony do końca kiedyś wzięty kredyt. Nie chcę aby żona miała zajmowaną pensję czy konto bankowe…

 5. Pola

  Droga Pani a co w kwestii tego, że dług męża zaciągnięty był przed ślubem? Czy komornik może mi zająć cokolwiek? Przyszło niedawno pismo od komornika od długu o którym nawet nie pamięta mój mąż, zastanawiamy się co zrobić z tym długiem…

NAPISZ KOMENTARZ