Mój narzeczony boi się przyznać ile ma długów – jak go sprawdzić?

Chodzi o życie z facetem z długami. Od dłuższego czasu słyszę od narzeczonego, że na koncie siedzi mu komornik. Niestety boi mi się przyznać ile dokładnie ma długu.

Czy jest jakiś sposób, abym bez jego wiedzy dowiedziała się o kwocie zadłużenia? Z góry dziękuję za udzieloną mi pomoc.


Długi narzeczonego

Myślę, że kwestie takie jak sprawy finansowe czy egzekucje komornicze ciążące nad partnerami, którzy są w poważnym związku, powinny być całkowicie jasne dla Was obojga. Skoro jesteś jego narzeczoną, to planujecie wspólną przyszłość, a jak ją planować nie wiedząc o partnerze wszystkiego?

Myślę, że Twój narzeczony powinien zdobyć się na odwagę i zdradzić Ci wszystkie swoje problemy finansowe, bo one nie znikną przecież samoistnie. Prędzej czy później i Tobie przyjdzie płacić za błędy małżonka, gdy już weźmiecie ślub.

Musisz absolutnie wiedzieć o wszystkich długach narzeczonego. Skoro jest dojrzałym facetem, to powinien takie sprawy rozumieć doskonale. Nie można żyć latami w kłamstwie i niepewności…

Czy długi przyszłego męża po ślubie przejdą na mnie?

Zobowiązania, jakie zaciągnął mąż przed ślubem, ma on obowiązek spłacać ze swojego odrębnego majątku, więc jeśli weźmiemy pod uwagę wspólność majątkową, to Twój majątek będzie tutaj bezpieczny – tak to wygląda na papierze.

Z praktycznej jednak strony, to zawsze wygląda nieco inaczej, bo i tak mąż (jeśli weźmiecie ślub) będzie spłacać swoje zobowiązania czy zajęcia komornicze z Waszych wspólnych pieniędzy. A więc i z Twoich.

Intercyza

Wyjściem z sytuacji jest tutaj niejako podpisanie u notariusza intercyzy. Chroni ona wtedy Twój majątek i Twoje zarobki całkowicie w 100%. Niestety partnerzy bardzo często obrażają się, jeśli podtykamy im pod nos formularz intercyzy i dochodzi wtedy do nerwów, obrażania się i innych nieporozumień.

Jak sprawdzić długi narzeczonego?

Sprawdzenie długów partnera nie jest takie łatwe, oczywiście z pomocą przychodzą nam takie platformy (listy dłużników) jak:

 • BIK
 • KRD
 • BIG
 • ERIF

Jednak sprawdzenia zadłużenia musi być przeprowadzone osobiście przez osobę, której sprawdzenie dotyczy. Czyli narzeczony musiałby się sprawdzić osobiście i niezgodne z prawem jest sprawdzanie kogokolwiek poza jego wiedzą i przyzwoleniem.

Otwarte listy dłużników

Możesz jedynie jeszcze spróbować sprawdzić długi narzeczonego na giełdach długów, giełda taka to też jakieś źródło informacji. Sprawdź, czy narzeczonego nie ma w:

 • Narodowym Centrum Długów

lista-dłużników

 • Dlugi.info

dlugi.info

Polecam Ci również do przeczytania artykuł:

Gdzie i jak mogę sprawdzić czy mój partner ma długi?

Szczera rozmowa z narzeczonym

Myślę, że oprócz szczerej rozmowy z narzeczonym, nie jesteś w stanie zrobić wiele więcej. Dane finansowe osób prywatnych są bardzo chronione, stąd niemożność sprawdzenia kogokolwiek w rejestrach to po prostu wymóg prawny.

Niestety nie odpowiem Ci na pytanie, jak sprawdzić czyjeś długi, nie łamiąc prawa – bo tak się nie da. Dostaliśmy kilka maili od osób, które rejestrowały się jako mama, tata, siostra, mąż czy narzeczony, aby sprawdzić ich zadłużenie za ich plecami.

Ale osobiście nie pochwalam takiego rozwiązania, bo rodzi ono czasem więcej problemów niż pożytku.

Myślę, że jeśli planujesz związać się na całe życie ze swoim mężczyzną, to powinnaś dążyć do tego, aby ona sam wyznał Ci wszystkie swoje problemy finansowe.

Pamiętaj jednak, że Twój narzeczony prawdopodobnie odczuwa wstyd i niezręczność spowodowaną problemami z komornikiem. Bądź wyrozumiała co do tej kwestii, ale usilnie staraj się poznać prawdę, bo tylko na szczerości można zbudować solidne fundamenty związku!

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

2 komentarzy w “Mój narzeczony boi się przyznać ile ma długów – jak go sprawdzić?”
 1. Witam, chcę zawrzeć związek małżeński, ale partner ma zadłużenie komornicze – i czy po ślubie ja odpowiadam za długi męża zaciągnięte przed ślubem? – Czy po Intercyzie podpisanej przed Ślubem w razie śmierci Małżonka mogę ubiegać się o Emeryturę po nim? Dziękuję Pozdrawiam.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli Twój partner ma długi i komornika, to najlepiej jeśli podpiszecie intercyzę, wtedy ochronisz swój dobytek przed komornikiem przyszłego małżonka w 100%. Co do emerytury po śmierci małżonka, to nie mam na ten temat zielonego pojęcia…

Comments are closed.