Witam, mój problem to dług w wysokości ok. 200.000 zł. Wpadłam w pętle zadłużenia, aktualne kredyty spłacam kolejnymi które pobieram z kolejnych parabanków. Jeżeli chodzi o długi, to składają się na to jeden b. duży kredyt w wys. 87.000 zł Raiffeisen-Polbank, PKO BP 28.000 zł. a reszta w wysokości ok 90. 000 zł. to kredyty w Parabankach.

Jestem w wieku 68 lat, mój dochód to emerytura w kwocie 2650. zł +dodatkowa praca, dochód 2200. Proszę mi pomóc, wiem że to jest chyba sytuacja bez wyjścia, mam długi nie do spłacenia, mimo wszystko liczę na pomoc z Pani strony…

Pójście drogą którą postanowiłaś iść, czyli spłacanie długów nowym pożyczkami z parabanków, to odciąganie w przyszłość czegoś co i tak już nadejdzie.

Jedyna różnica jest taka, że z każdą kolejną pożyczką czy chwilówką, powiększasz swój dług jeszcze bardziej. To oczywiście nie ma sensu, bo wpadasz w pętlę zadłużenia.

Myślę, że nie rozumiesz do końca swojej sytuacji, polecam Ci przeczytać poradnik Pani Iwony Wendel:

ebook-jak-wyjsc-z-dlugow-poradnik-2

Jest to mój autorski program. Sama go stworzyłam, ale i sama go przeszłam. Szukałam pomocy wszędzie i na sobie sprawdzałam, które rady działają, które nie. Szukałam źródła problemów i sposobów radzenia sobie z nimi. To co działało wprowadzałam w życie. To co było skuteczne, kontynuowałam. Zauważyłam że nadmierne zadłużenie ma wiele wspólnego z alkoholizmem i zaczęłam badać, jak radzą sobie alkoholicy. Tak powstało 12 koniecznych kroków.

Jak ułożyć plan wyjścia z długów?

Myślę, że warto zacząć od dwóch największych Twoich długów, czyli 87.000 zł Raiffeisen-Polbank i PKO BP 28.000 zł. Skoro są to kredyty to masz 3 wyjścia:

Z tych 3 opcji wybrałabym jednak wizytę w banku i przyznanie się do kłopotów finansowych. Nie wiem jak banki Raiffeisen-Polbank i PKO BP podejdą do Ciebie jako osoby mającej problemy finansowe, ale warto na pewno spróbować znaleźć jakieś rozwiązanie któremu sprostasz finansowo.

Co z parabankami?

Pożyczanie pieniędzy z parabanków to bardzo zły pomysł, nic nie zdziałasz takim postępowaniem. Powinnaś spisać na kartkę wszystkie swoje szybkie pożyczki, aby mieć ogólny obraz na to, jak wyglądają Twoje długi, ile ich jest i jakie mają RRSO itd.

lista-długów

Lista długów

Na początek musisz zacząć spłacać pożyczki z największym RRSO, wtedy nieco wyhamujesz coraz mocniej zaciskającą się na Twoim portfelu pętlę zadłużenia.

Zarządzaj długami właściwie!

Nie możesz popaść w panikę i załapać poczucia bezradności. Skup się na najdroższych długach i to na skoncentruj swoją uwagę i swoje pieniądze. Zobaczysz ile radości sprawi Ci skreślenie kolejnej spłaconej pożyczki.

Stwórz listę swoich długów i umieść ją w widocznym miejscu jeśli to możliwe, kolejne skreślenia spłaconych pożyczek dodadzą Ci pewności siebie i przekonania, że jesteś w stanie poradzić sobie ze swoimi długami!

Podsumowując:

Nie jesteś w beznadziejnej sytuacji, masz dochód w łącznej wysokości 4,850 zł i zapewniam Cię, że z tak wysokimi co miesięcznymi wpływami, można wiele zrobić. Nie poddawaj się i zawalcz o spokojne życie, które Ci się należy! i nie bierz już pożyczek, staw czoła rzeczywistości…

Wybrane specjalnie dla Ciebie: