Mam 30 lat, do końca stycznia 2018 roku jestem żołnierzem zawodowym, od maja 2017 roku przez długi i problemy z dziewczyną, leczę się psychiatrycznie, we wrześniu kobieta mnie zostawiła, co pogrążyło mnie jeszcze bardziej, mam parę kredytów o łącznej kwocie mniej więcej coś koło 150 000 zł a miesięczne raty przekraczają moje zarobki bo rata miesięczna to około 2500 zł. Jak wyjść z tych długów?

Za wszystkie kredyty zalegam z ratami od grudnia i od Lutego staje się bezrobotny, nie posiadam majątku, mieszkam z rodzicami i nie chce się wymigać od płacenia mojego zadłużenia, byłbym wdzięczny jak by mi ktoś chociaż pomógł z konsolidować te wszystkie kredyty. Banki nie chcą udzielić kredytu ponieważ zalegam z płatnością za poprzednie pożyczki.

Konsolidacja zadłużenia

zadlużenie-w-kredytach-jak-wyjsc-z-długów

Jak wyjść z takich długów?

W Twoim wypadku, bardzo ciężko będzie znaleźć sensowną pożyczkę konsolidacyjną tym bardziej, że nie masz żadnego dochodu póki co, dużym problem są także opóźnienia w spłacie rat poprzednich kredytów, to wszystko widać w raporcie BIK, a banki tam zaglądają…

Praca, praca, praca!

Myślę, że pierwszym co musisz zrobić, to znaleźć pracę adekwatną do Twoich umiejętności, nie wolno łapać się pierwszej lepszej pracy, bo prawdopodobnie będzie ona kiepsko płatna.

Potrzebujesz wysokiego dochodu, możesz także wziąć drugą pracę, lub brać nadgodziny. W tym momencie jest to najlepsze co możesz teraz zrobić. Czyli znalezienie stabilnego źródła dochodu!

Rozważ także wyjazd za granicę do prac sezonowych, właśnie zaczyna się sezon (mamy początek lutego) na wyjazdy do Niemiec, Holandii czy Francji. Pracując tam, jesteś w stanie zarobić dużo większą sumę pieniędzy niż pracując w Polsce.

Nie zapożyczaj się więcej!

Świat pożyczek i kredytów jest w dzisiejszych czasach tak skonstruowany, że niemal każdy ma dostęp i możliwość brania pożyczek, nawet mając duże długi. Powstają produkty pozabankowe takie jak:

W Twojej obecnej sytuacji finansowej, nie możesz więcej zapożyczać się, ponieważ sytuacja nie jest ciekawa, zadłużenie na 150 tys zł, to dość ciężki dług do spłacenia. Nie wiem na ile są w stanie pomóc Tobie rodzice, ale tak jak piszesz, miganie się o długów które się kiedyś narobiło – nie jest w porządku. Musisz wziąć odpowiedzialność za swoje czyny, nie obciążając przy tym rodziców…

Rozmowa z wierzycielami

Niemal każdemu staram się doradzić, żeby kontaktował się bankami i firmami pożyczkowymi w celu negocjacji długu i uspokojenia sytuacji. Musisz zrozumieć, że każdy z tych podmiotów będzie chciał odzyskać swoje pieniądze.

Nie można się na to denerwować i „stroszyć pióra” na ciągłe telefony i listy od wierzycieli. Nie pisałeś ile dokładnie masz kredytów i pożyczek, oraz w ilu firmach, ale pewnym jest, że wkrótce spadnie na Ciebie grom telefonów, maili, sms-ów i listów z ponagleniami – bądź na to gotów.

Jak rozmawiać z wierzycielem?

Przygotowując się do rozmowy z wierzycielem warto skorzystać z kilku sprawdzonych zasad:

  1. Ludzie pracujący w bankach czy w firmach pożyczkowych, są oczywiście związani pewnymi wewnętrznymi przepisami i procedurami. Mają jednak Oni też, możliwość interpretacji postawy dłużnika! Dlatego staraj się przedstawić swoją osobę od najlepszej strony! Jasno i wyraźnie wykaż gotowość i chęć spłacenia wszystkich długów!
  2. Nigdy nie ignoruj komunikacji płynącej od firmy pożyczkowej, banku czy komornika! jeśli o to proszą, odpowiedz im na piśmie, e-mailem lub telefonicznie.
  3. Jeśli masz zamiar pójść do banku czy firmy pożyczkowej osobiście, przygotuj się do tego spotkania należycie! Mądrze umotywuj swoje postępowanie, a jeśli to możliwe, udokumentuj wszystko co tylko możesz!
  4. Inicjatywa, pomysłowość i chęć spłacenia długów, jest bardzo ceniona przez pożyczkodawców (wierzycieli). Spróbuj sam przedstawić opcje i możliwości które pozwolą Ci spłacić długi! Pierwszy wyjdź z inicjatywy!
  5. Skoro masz długi, to wiadomo, że masz pewne problemy, wierzyciel dobrze o tym wie, nie oczekuje On od Ciebie natychmiastowej spłaty zadłużenia (choć zdarzają się niestety wyjątki), dla niego teraz liczy się znalezienie wyjścia z sytuacji i ułożenie nowej strategii spłaty długów – pamiętaj o tym!
  6. Płacz, podnoszenie głosu czy poddenerwowanie nie są mile widziane, zachowując się w ten sposób, stracisz w oczach wierzyciela wiarygodność. Przygotuj się na uargumentowaną, grzeczną i rzeczową rozmowę!
  7. Całkowicie stracisz wiarygodność, jeśli mimo ustalonych nowych warunków spłaty zadłużenia, nie będziesz wywiązywał się z nich! takie zachowanie przekreśli raz na zawsze negocjowanie zadłużenia, dane słowo niech będzie dla Ciebie kwestią honoru!
  8. Stały kontakt. Wierzyciel może od czasu do czasu mieć chęć skontaktować się z Tobą i zapytać jak Ci idzie i czy wszystko jest w porządku! odbieraj telefony i pozostań z pożyczkodawcą w stałym kontakcie, takie działanie pozwoli Ci zbudować z wierzycielem zaufanie, które w Twojej sytuacji będzie teraz bardzo ważne!

Mam nadzieję, że znajdziesz odpowiedni sposób na wyjście z długów. Przygotuj się na to, że takie duże długi nie spłaca się w rok czy dwa, będzie to dość długotrwały proces, ponieważ jesteś byłym żołnierzem, to na pewno dasz sobie radę. Jestem o tym głęboko przekonana!

  Zajęcie kont bankowych i wykaz majątku - mąż jest za granicą...
  Firmy oddłużeniowe - ratunek, czy gwóźdź do trumny??
  Chwilowki - dług na ponad 60 tys u 40 różnych firm
  Jak wyjść z długów, czyli 7 etapów wychodzenia z długów - część 1.
  Jaki kredyt dla bardzo zadłużonych? MAMY ogromne długi
Udostępnień 0