Czy komornik może zająć konto i wypłatę męża za długi żony?

Witam, czy komornik może zająć konto i wypłatę męża za długi żony? komornik zajął konto, na które wpływa wypłata męża, konto w którym mąż w ogóle nie jest upoważniony jako współwłaściciel? dodam, iż małżeństwem jesteśmy dopiero 8 miesięcy, a dług powstał dużo wcześniej.


Czy komornik może zająć wypłatę męża za długi żony?

Generalnie wynagrodzenia za pracę małżonków według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wchodzą do majątku wspólnego obojga małżonków, nie oznacza to jednak, że komornik ma prawo wynagrodzenie Twojego męża zająć. Oznacza to jednak tyle, że komornik może zająć wtedy Twoje wynagrodzenie.

Ogólna zasada jest taka, że wierzyciel, który ma w ręku tytuł wykonawczy tylko wobec jednego z małżonków (w tym wypadku wobec Ciebie), uprawniony jest do prowadzenia egzekucji wyłącznie z Twojego majątku osobistego, a nie z majątku Waszego wspólnego.

Poza tym, tak jak piszesz, dług powstał, zanim staliście się małżeństwem, tutaj tym bardziej komornik nie ma nic do szukania. Po prostu popełniliście błąd, który popełnia mnóstwo małżeństw, mianowicie posiadacie wspólne konto bankowe!

Komornik, prowadząc egzekucję z rachunku bankowego dłużnika, nie ma wglądu co do tego, skąd pochodzą pieniądze, które wpływają na Twój rachunek bankowy… komornik, poszukując Twoich kont bankowych za pomocą systemu OGNIVO, znalazł Twoje konto bankowe i polecił bankowi zablokowanie tego konta.

Podsumowują: czy komornik może zająć wynagrodzenie męża za długi żony? NIE, komornik nie ma takiego prawa, komornik może dochodzić wierzytelności na rzecz wierzyciela, tylko z osobistego majątku dłużnika, nie zaś z wynagrodzenia męża. Tym bardziej że dług powstał jeszcze przed Waszym wejściem w związek małżeński!

Co zrobić, gdy komornik zajął pieniądze na koncie bankowym, które nie należą do dłużnika?

Musisz skontaktować się z komornikiem i wnieść wniosek o zwolnienie spod zajęcia środków należących do osoby trzeciej, które znajdowały się na Twoim rachunku bankowym.

Aby wnieść taki wniosek, musisz pobrać, wydrukować, a następnie wypełnić wzór wniosku o zwolnienie spod zajęcia środków z rachunku bankowego należących do Twojego męża. Jeśli to nie pomoże, pozostaje złożenie w sądzie powództwa przeciwegzekucyjnego, powództwo wtedy złożyć powinien Twój mąż, bo to jego wynagrodzenie za Twoje długi zostało zajęte.

Możliwość złożenia wniosku o wyłączenie środków pieniężnych spod zajęcia komorniczego daje Wam art. 841 K.p.c. i brzmi on:

§1. Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.

§3. Powództwo można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych.

Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

Powództwo przeciw egzekucyjne – wzór

Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

Artykuły, które również warto przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Czy komornik może zająć konto i wypłatę męża za długi żony?”
 1. Rachunek bankowy jest na męża, ja jestem tylko upoważniona, wpływa tam jego wyplata i środki z gospodarstwa rolnego, które też jest własnością tylko męża. Egzekucja komornicza przyszła na mnie, bo to jest mój dług.

  I pytanie: czy bank może zająć pieniążki na koncie bankowym męża, jak ja nie mam żadnych dochodów i nic nie wpłacam na to konto bankowe?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli pieniądze z pożyczki czy kredytu jaki kiedyś zaciągnęłaś były przeznaczone dla Ciebie, a nie dla Was (Ciebie i męża bądź na utrzymanie rodziny np. na rachunki), to komornik ani wierzyciel nie mają prawa domagać się spłaty tego długu od Twojego męża. Jako osoba dorosła odpowiadasz za swoje długi swoim majątkiem osobistym, a więc środki pieniężne znajdujące się na koncie bankowym Twojego męża nie mogą być przedmiotem toczącej się wobec Ciebie egzekucji komorniczej.

   Jeśli by się zdarzyło, że komornik zajmie konto bankowe Twojego męża do którego jesteś jedynie upoważniona, to trzeba wtedy pofatygować się do komornika, aby sytuację wyjaśnić, a jak to nic nie pomoże, to trzeba złożyć wniosek o zwolnienie spod zajęcia konto bankowe męża, wzór takiego wniosku znajdziesz w dziale WZORY PISM, w sekcji nr. 2 “Wzory pism dla dłużnika”. A jeśli i taki wniosek nie pomoże, to trzeba wtedy złożyć skargę na czynności komornika.

Comments are closed.