Długi SYNA – czy będziemy musieli je spłacać? co robić?

czy-komornik-moze-zajac-majatek-mieszkanie-dom-rodzicow-za-dlugi-syna

Witam. Czy komornik może zająć majątek rodziców za długi syna? i w ogóle czy rodzice odpowiadają za długi pełnoletniego syna? Mój syn ma 19 lat, jak mogę sprawdzić, czy syn bierze pożyczki i chwilówki? bo mam przypuszczenia, że tak jest i boje się, że będziemy musieli z mężem je spłacać, gdy syn wpadnie w długi.


Czy rodzice odpowiadają za długi pełnoletniego syna?

Art. 92 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 788): „Dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską.”

i

art. 10 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j.t. Dz. U. z 2014 r. poz. 121 – dalej K.c.): „Pełnoletnim jest, kto ukończył lat osiemnaście”

W momencie, kiedy Wasz syn skończył 18 lat, ponosi za siebie pełną odpowiedzialność prawną i nikt nie zmusi Was do spłacania długów za syna, gdy wpadnie on w problemy finansowe.

Jeśli syn nie spłaca kredytu lub nie będzie go spłacał w przyszłości, on jedyny poniesie tego konsekwencje. Rodzice pełnoletniego dziecka nie odpowiadają za jego długi w żadnym wymiarze!

Czy komornik może zająć mieszkanie rodziców za długi syna?

czy-komornik-moze-zajac-majatek-mieszkanie-dom-rodzicow-za-dlugi-syna

Oczywiście, że nie! Problem jednak może pojawić się, gdy syn (dłużnik), nadal mieszka z rodzicami, ponieważ mogą powstać pewne komplikacje w trakcie egzekucji terenowej (egzekucja z ruchomości).

Art. 845 § 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 101), w myśl którego:

Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika.

Komornik będzie starał się zabrać z Waszego domu/mieszkania pewne wartościowe ruchomości jak np. telewizor, komputer, laptop, tablet, samochód itp.

Chyba że przygotujecie faktury czy rachunki i wyciągi z konta, potwierdzające, że dany przedmiot został zakupiony przez Was, za Wasze własne pieniądze. Należy po prostu wykazać, że dana ruchomość nie należy do syna.

Jeśli nie macie żadnych dokumentów potwierdzający, że są to Wasze przedmioty, to zawsze przysługuje Wam powództwo przeciwegzekucyjne.

Składając takie powództwo, będziecie musieli przed sądem udowodnić w inny sposób, że przedmioty zajęte przez komornika, należą do Was, jak to zrobić? wystarczy, że powołacie się na kilku świadków, którzy złożą przed sądem stosowne zeznania.

Poręczenie za dług dziecka

Jest to jedyny wyjątek, w którym rodzice odpowiadają za długi pełnoletniego dziecka. Jeśli rodzice poręczą dziecku pożyczkę i nie będzie ona spłacana, to wtedy także Oni odpowiadają za te długi całym swoim majątkiem.

Jak sprawdzić, czy syn nie bierze pożyczek i chwilówek?

Jeśli mieszkacie wspólnie, to gdyby syn zadłużał się i nie spłacał pożyczek, z pewnością przychodziłyby na jego adres monity i pisma z firmy pożyczkowej, czy z firmy windykacyje lub pisma od komornika.

Jeśli nic takiego nie przychodzi, to nie masz się na razie czego obawiać…

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli syn jest pełnoletni, to nie jesteś w stanie sprawdzić, czy ma on długi, czy też bierze jakieś pożyczki.

Wiele powiedziałby raport w BIK-u, ale syn sam musiałby się tam zarejestrować osobiście i zweryfikować się, wysyłając swój skan dowodu osobistego. Prawo zabrania rejestracji osób trzecich w imieniu osoby, której ma dotyczyć raport BIK.

Może po prostu zapytaj syna wprost czy ma jakieś długi? powiedz mu, że się o niego martwisz i chcesz mieć pewność, czy nie popadł w jakieś problemy finansowe.

Na koniec dodam tylko jeszcze, że jako rodzice nie odpowiadacie za długi dzieci, które są już pełnoletnie. Nie zamartwiajcie się więc, bo nie macie co do tego powodów. Komornik nie ma prawa zająć majątku rodziców za długi  syna, czy córki, jeśli są pełnoletni.

Przygotowane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
6 komentarzy w “Długi SYNA – czy będziemy musieli je spłacać? co robić?”
  1. Avatar

    Witam mam pytanie i bardzo prosiłabym o odpowiedz.

    Czy jak dziecko zaciągało pożyczki w różnych firmach typu chwilówki, ja jako rodzic będę musiała je spłacać? (dziecko osiągnęło pełnoletność) I drugie pytanie: czy jak dziecko było niepełnoletnie i zaciągnęło prywatną pożyczkę u kolegi na umowę i czy wtedy ja, że był niepełnoletni muszę ją spłacić również? ponieważ kolega dziecka nachodzi mnie w domu, że jak syn zaciągnął u niego pożyczkę miał 17 lat i ja jako rodzic odpowiadam za nią.

    1. Avatar
      Janina Gołębiecka

      Jeśli chodzi o prywatną pożyczkę syna, to jeśli umowa sporządzana była bez Twojej zgody i bez Twojego podpisu na niej, to Ty osobiście za taką pożyczkę nie odpowiadasz. To na pożyczkodawcy ciążył obowiązek, kiedy podpisywał umowę pożyczkową z niepełnoletnim pożyczkobiorcą, aby to Tobie dostarczyć tę umowę i żebyś to Ty ją podpisała. W drugim przypadku, odpowiedzialność rodzica za długi dziecka także nie ma miejsca. Jeśli syn będąc pełnoletnim otrzymał pożyczką, to on swoim osobistym majątkiem za ten dług odpowiada.

  2. Avatar

    Witam czy mieszkając z rodzicami (mam 27 lat) mam długu 50 tys zł ewentualnie komornik ma prawo zająć mieszkanie rodziców? skoro wszystkie umowy mam wyłącznie na siebie, a tylko mieszkam z rodzicami? Chce wiedzieć, czy rodzice są bezpieczni, bo to tylko i wyłącznie moja wina. Dziękuję z góry za odpowiedz i pozdrawiam.

    1. Avatar
      Janina Gołębiecka

      Jeśli pożyczki, kredyty czy inne długi są na Ciebie i jesteś osobą pełnoletnią, to rodzice nie odpowiadają za spłatę długów pełnoletniego dziecka. Jeśli mieszkasz z rodzicami, to komornik nie może z domu zająć nic co należy do rodziców, za to komornik prowadząc egzekucję z ruchomości, może zająć Ci jakąś wartościową rzecz w której posiadaniu jesteś, a więc może to być telefon, laptop czy tablet. Rodzice niech będą spokojni, komornik nie może zająć nic co należy do nich. Mieszkanie rodziców jest w 100% bezpieczne od komornika, bo należy tylko do rodziców.

  3. Avatar

    Witam, chodzi mi o to, że mieszkam z rodzicami i właśnie otrzymałem od komornika pismo dotyczące tego, że jeżeli do określonej daty nie uiszczę na podanym koncie kwoty zadłużenia (nie wiem jaka to kwota nie podano), to komornik wejdzie do mieszkania w celu egzekucji mienia. Moje pytanie jest takie: czy komornik może wejść do nie mojego mieszkania? i czy może zająć moje albo rodziców mienie? nawet jeśli nie mogę podjąć pracy ze względu na przewlekłą chorobę?

    1. Avatar
      Janina Gołębiecka

      Generalnie tak, jeśli nie spłacisz zadłużenia które wierzyciel zlecił komornikowi do wyegzekwowania, to komornik na wniosek wierzyciela będzie mógł wejść do domu w którym mieszkasz (egzekucja z ruchomości). Co warto zaznaczyć, komornik nie będzie miał prawa zajmować rzeczy należących do osób trzecich. Komornik będzie mógł zająć tylko i wyłącznie przedmioty należące do Ciebie jako dłużnika. Myślę, że warto powiadomić rodziców, że prędzej czy później do domu może przyjść komornik w celu poszukiwania należących do Ciebie przedmiotów, by później przeznaczyć je na licytację komorniczą. Niestety choroba nawet przewlekła nie zwalnia dłużnika z obowiązku spłaty zadłużenia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś skontaktował się z wierzycielem by złożyć mu wniosek o umorzenie zadłużenia którego wzór znajdziesz w dziale WZORY PISM. To jaką wierzyciel podejmie jednak decyzję zależy już tylko od niego. Życzę Ci powodzenia i dużo zdrowia!

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *