Żona narobiła długów, mam niespłacony kredyt i rozwód – jak spłacić długi?

Żona narobiła długów. 20 lat temu wziąłem kredyt 4.000 zł, spłaciłem 2.000 zł, a resztę nie, bo było ciężko, pracowałem za granicą i nadal jestem po rozwodzie, żona powiedziała mi, że i tak mnie zamkną do kryminału, do tego narobiła mi jeszcze długi za granicą, dlatego złożyłem pozew rozwodowy.

Chciałbym spłacić ten kredyt, ale po 500 złotych, bo to, co mi wiadomo, narosło ponad 20.000 zł, co mam zrobić? dziękuje za pomoc – Mirosław.


Żona narobiła długów

Zastanawia mnie zdanie, które napisałeś, że „żona narobiła Ci długów”. W jakim sensie żona Ci tych długów narobiła? wiedz, że działanie na czyjąś niekorzyść jest karalne i spokojnie można walczyć o przerzucenie odpowiedzialności za długi na żonę, która de facto, tych długów narobiła.

Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

W takich sytuacja świetnie sprawdza się rozdzielczość majątkowa, ale kto o niej myśli, gdy zakochani stają się małżeństwem…i wstępują w nowy etap wspólnego życia :-).

Dług zaciągnięty bez zgody małżonka

Warto wiedzieć: że, za długi, które małżonkowie zaciągają wspólnie, odpowiadają równie majątkiem wspólnym. Jeśli jednak któryś z małżonków zaciągnie kredyt, czy pożyczkę bez wiedzy i zgody drugiej strony, to powinien on odpowiadać przed wierzycielem majątkiem wyłącznie swoim osobistym.

Wierzyciel może domagać się spłaty długu z majątku wspólnego tylko w wypadku, gdy współmałżonek wiedział o zaciąganym długu.

 Art. 36 jasno mówi, że obydwoje małżonkowie są względem siebie zobowiązani do udzielania sobie informacji dotyczących majątku wspólnego i zaciąganych zobowiązaniach.

Jednocześnie, zgodnie z prawem, każdy z małżonków jest oczywiście uprawniony do zarządzania majątkiem wspólnym samodzielnie, ale drugi z małżonków może sprzeciwić się tym rozporządzeniom majątkiem, a sprzeciw ten będzie skuteczny, o ile wierzyciel będzie miał szansę zapoznania się z nim.

Przedawnienie długu

Kolejna sprawa, jeśli wziąłeś kredyt 20 lat temu, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że dług bankowy przedawnił się, o ile nie nastąpiło przerwanie biegu przedawnienia.

Wtedy, aby uchylić się od płacenia długu, musiałbyś podnieść zarzut przedawnienia długu. Klikając w drugi link o przedawnieniu długu bankowego, dowiesz się dokładnie jak to zrobić KROK po KROKU.

Jeśli dług za niespłacony kredyt, urósł z 2.000 zł do 20.000 zł, to podejrzewam, że zajmuje się wyegzekwowaniem tego długu bankowego jakaś „przebojowa” i dowcipna firma windykacyjna.

Życzę Ci wszystkiego najlepszego i naprawdę, zanim zrobisz cokolwiek z tym długiem bankowym, koniecznie przeczytaj: czym jest przedawnienie długu i bieg przedawnia długu. Bo wg mnie, jest duża szansa, że dług ten może zostać przez sąd umorzony, jeśli tylko zdecydujesz się podnieść zarzut przedawnienia tego długu!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze