Procedura odzyskania dziecka z rodziny zastępczej

Forum prawneKategoria: Wzór pismaProcedura odzyskania dziecka z rodziny zastępczej
Filemona zapytał 3 lata temu

Witam, chcę zapytać o odzyskanie dziecka z rodziny zastępczej. Moja siostra była nieletnia, gdy urodziła dziecko. Dziecko trafiło do rodziny zastępczej, siostra po dwóch latach od odebrania dziecka ukończyła 18 lat i chce odzyskać dziecko z rodziny zastępczej. Siostra pracuje, ma mieszkanie, generalnie poukładała sobie życie.

Oprócz procedury chciałabym wiedzieć, ile trwa odzyskanie dziecka z rodziny zastępczej, czy będzie miała trudności? siostra jest w związku z ojcem dziecka, mieszkają razem, ojciec dziecka też pracuje. Wydaje nam się, że powrót dziecka z rodziny zastępczej do rodziny biologicznej to najlepsze co może się mu przydarzyć. Od czego zacząć? jak napisać wniosek o powrót dziecka do rodziny biologicznej?

16 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

przede wszystkim należy złożyć wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej. Dziś, skoro dziecko przebywa w rodzinie zastępczej, ani Twoja siostra, ani jej partner nie mają władzy rodzicielskiej nad nim. Muszą więc złożyć odpowiedni pozew do sądu rodzinnego – każde z rodziców powinno złożyć oddzielny pozew. Jego wzór zamieszczam poniżej:

Wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej

wniosek-o-przywrocenie-wladzy-rodzicielskiej-wzor-pdf-doc

Wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej wzór

W treści pozwu należy podnieść wiele okoliczności – m.in. uzyskanie pełnoletności przez matkę dziecka, utrzymanie dobrego, szczęśliwego związku z ojcem dziecka oraz uzyskanie stabilności finansowej poprzez podjęcie pracy zarobkowej. Jeśli realizowane są kontakty z dzieckiem, to należy się na nie powołać, a dodatkowo na przywiązanie do dziecka, uczucie miłości i tęsknoty oraz potrzebę stworzenia pełnej rodziny.

Na poparcie podniesionych argumentów należy wskazać odpowiednie dowody. Do pozwu trzeba będzie dołączyć zaświadczenie z pracy, umowę najmu mieszkania itp. Warto również powołać świadków, którzy potwierdzą stabilność finansową oraz dojrzałość emocjonalną rodziców dziecka. Mogą to być osoby z rodziny lub znajomi, a nawet sąsiedzi czy pracodawcy.

Odnośnie samej sprawy sądowej to niestety może ona potrwać kilka miesięcy. Jednakże jeśli powodem umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej był jedynie młody wiek rodziców, sąd może szybko orzec o powrocie dziecka do domu.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że musi zostać przeprowadzone odpowiednie postępowanie dowodowe. Oprócz świadków powołanych przez powodów sąd będzie chciał przesłuchać rodziców zastępczych dziecka, być może zleci również powołanie biegłych.

Niemniej jednak im wcześniej rodzice złożą pozew o przywrócenie władzy rodzicielskiej, tym szybciej sąd zajmie się sprawą, a jeśli zostaną pozytywnie odebrani przez sędziego przewodniczącego, będę mieć szansę na szybkie odzyskanie dziecka. Do tego czasu muszą jednak dbać o stałe kontakty z maluchem, utrzymanie zatrudnienia i standardów mieszkaniowych.

Przeczytaj:

KK. odpowiedział 3 lata temu

Walczę o dzieci które są tymczasowo w rodzinie zastępczej u mojej mamy. Nie mam zabranych do nich praw ani zakazu zbliżania do nich. Jak były pod moją opieką to dzieci się dobrze uczyły – teraz ledwo przechodzą z klasy do klasy. Moja mama na nich krzyczy i dzieci są zastraszone i z byle powodu płaczą. Jak były przygotowania do komunii chłopaków to przyjeżdżałam prawie codziennie, żeby jej pomóc a teraz zakazała mi przyjeżdżać, bo dzieci wtedy za mną płaczą. To jest tylko namiastka tego co tam się dzieje. Mnie i męża próbowali udupić i zarzucili mi znęcanie się nad dziećmi, dostałam 8 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata, a mąż czeka na sprawę. Co ja mogę w tej sytuacji zrobić. Czekam, żeby iść do szkoły dla rodziców, ale dopiero od września jest, a mąż obecnie jest w zakładzie karnym.

Wiola odpowiedział 3 lata temu

Witam, mam problem – chcę żeby rodzina zastępcza przywiozła dzieci do mojego domu rodzinnego, ale koordynator się nie zgadza co mam zrobić? Sąd nie zakazał nam spotykania się z dziećmi, ale przed sądem na sprawie gadali takie głupoty, że się w głowie nie mieści, proszę o pomoc. Dzieci nie widzę już od 2 miesięcy, ani ojciec dziecka proszę mi pomoc.

Natalia odpowiedział 3 lata temu

Witam, a ja mam problem w odzyskaniu córki z rodziny zastępczej. Ponieważ urodziłam córkę w czerwcu i po 3 dniach dziecka mi nie wydano do domu, ponieważ lekarz stwierdził, że dostał postanowienie sądu o niewydawanie dziecka matce, gdzie ja nie widziałam takiego postanowienia. Wyszłam ze szpitala sama i po paru dniach dopiero przyszło do mnie postanowienie ze dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej. A to wszystko przez opinie którą pani kurator napisała do sądu, że co weekend są w domu libacje, jest towarzystwo i co najgorsze używki, gdzie jeżeli chodzi o to drugie, to ja nawet na oczy nie widziałam używek, ani partner. Obecnie jestem sama, pracuję, mam mieszkanie po tacie i nie wiem co dalej robić…

Anna S. odpowiedział 2 lata temu

Witam, czy łatwo odzyskać dziecko z rodziny zastępczej? moje dziecko zostało zabrane 29 stycznia 2021 do rodziny zastępczej, a ja z ojcem dziecka nie mam kontaktu… co mam zrobić, żeby Ojciec dziecka się nie zbliżał do dziecka, bo ojciec dziecka porobił mi problemy i teraz to przez ojca dziecka zabrali mojego synka do rodziny zastępczej i bardzo bym chciała, żeby mi doradzić, jak odebrać dziecko z rodziny zastępczej, oczywiście chodzi o odzyskanie dziecka przez matkę.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

pierwszym krokiem w drodze do odzyskania dziecka jest złożenie formalnego wniosku do Sądu Rodzinnego. Chodzi o wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej.

Przygotowując wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej, należy dołożyć pewnej staranności, bowiem już w treści wniosku trzeba próbować wykazać, że odpadły powody, przez które sąd orzekł o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej. Należy po kolei odeprzeć zarzuty z poprzedniej sprawy.

Musisz starać się udowodnić, że jesteś osobą godną zaufania i spełniasz warunki – osobiste, bytowe, mieszkaniowe – by móc odzyskać dziecko.

Aby nie być gołosłowną, do wniosku należy dołączyć odpowiedni materiał dowodowy – zaświadczenia lekarskie, umowa najmu mieszkania, umowa o pracę itp. Możesz również powołać świadków, którzy zeznają, że Twoja sytuacja uległa poprawie.

Natomiast co do samego ojca dziecka, to jeśli myślisz, że Twoje problemy są przez niego, to możesz we wniosku napisać, że obecnie nie masz z nim żadnego kontaktu.

Dodam również, że jeżeli uważasz, że nie powinien on uczestniczyć aktywnie w życiu dziecka, możesz starać się ograniczyć jego relacje z dzieckiem. Jeśli Twój były partner nie odzyska władzy rodzicielskiej, by móc spotykać się z dzieckiem, musi złożyć do sądu wniosek o uregulowanie kontaktów.

W toku sprawy o kontakty (jeśli wówczas dziecko będzie już u Ciebie) będziesz mogła wnioskować o kontakt ojca z dzieckiem tylko w obecności kuratora. Natomiast nie widzę żadnej szansy, by całkowicie zabronić ojcu kontaktów z dzieckiem. Argument, że przez niego dziecko znalazło się w rodzinie zastępczej, jest raczej chybiony.

Musisz mieć świadomość, że dziecko jest w pieczy zastępczej, bo sąd zwątpił również w Twoje kompetencje jako rodzica.

MZ. odpowiedział 2 lata temu

Witam, chce zapytać o odzyskanie dzieci z rodziny zastępczej, moje dzieci poszły do rodziny zastępczej, ponieważ dałam córce syna leki, była w szpitali 2 dni a syn leczył się w psychiatryku, ponieważ ma zaburzenie psychiczne, a jestem po rozwodzie. Nie mogę się dogadać z ich tatą, ponieważ pracuje za granicą, dzieci nie wziął – woli by były w rodzinie zastępczej, co mogę zrobić? i jak je odzyskać? a u taty oglądali filmy porno (jest na piśmie u psychologa).

Joanna odpowiedział 2 lata temu

Odzyskanie praw do dzieci i ich powrót do domu rodzinnego. Jakiś czas temu odebrano mi dzieci. Brat alkoholik który się wyprowadził z domu więc jeden problem z głowy i się wymeldował z domu rodzinnego. Mops mi wystawił złą opinię. I napisałam apelację – dołączyłam dowody, że brałam skierowania z urzędu pracy i zdjęcia w domu. Mam partnera który pracuje i czy mam jakieś szanse na powrót dzieci do domu?

Karolina odpowiedział 2 lata temu

Zabrano mi dzieci w zabezpieczenie do rodziny zastępczej, jak mogę się od tego odwołać, żeby dzieci mogły wrócić do domu. Mam 8 dzieci, wszystkich zabrano, miałam problem z alkoholem, ale obecnie nie piję, uczęszczam na terapię. Co miesiąc wysyłałam do sądu zaświadczenie, że uczestniczę w terapii, a i tak ich zabrano, jak mam się odwołać…

Karolina odpowiedział 2 lata temu

Co mogę zrobić, żeby sąd oddał mi dzieci? Jestem matką 8 dzieci, sąd wydał postanowienie o umieszczeniu dzieci w pieczy zastępczej w zabezpieczeniu, co mam więc zrobić? żeby dzieci wróciły do domu. Na co sąd zwraca największą uwagę? Jakie są wymagania sądu? proszę o pomoc, ponieważ dzieci są najważniejsze i zrobię wszystko, żeby do mnie wróciły.

Bozena odpowiedział 2 lata temu

Sad zabral mi dziecko do rodziny zastepczej a to dlatego ze moja konkubina porzucila go wiec zlozylem wniosek o przyznanie mi wladzy rodzicielskiej,wlasnie toczy sie sprawa w Sadzie a ze przebiegala bardzo burzliwie sedzina zabrala dziecko z dnia na dzien,nie jestem pozbawiony praw rodzicielskich,pracuje,mam warunki mieszkaniowe,kocham mojego syna i chce zeby wrocil do mnie.Matka dziecka nie pracuje nie ma tez zadnych warunkow na wychowywanie syna,Prosze o rade co robic aby odzyskac syna?

Bozena odpowiedział 2 lata temu

prosze o odpowiedz na moj problem-dziekuje

Justyna odpowiedział 2 lata temu

Witam, co mogę zrobić, żeby syn wrócił do mnie? mam kontakty w każdy poniedziałek telefon od 16:00 do 16:30 i w każdą środę widzę się z synem od godziny 15 do 17, ale syn ma 5 lat i rodzina zastępcza nie zapisała go nigdzie do przedszkola. chodzi do logopedy i psychologa oczywiście w każde poniedziałek ma zajęcia wwr.

Ja ze swojej strony załatwiłam dodatkowe zajęcia z logopedy w redzie w każde czwartki koordynatorka z rodziną zastępcza stwierdzili skoro załatwiłam zajęcia z logopeda na czwartek to spotkanie odbywają się w każdy czwartek wystąpiłam z adwokatem o zasądzenie kontaktów pod koniec czerwca i do tej pory nic się nie dzieje.

Mam ograniczona władze rodzicielska do syna nie mam całkowitej zabranej Nidzie nie pracuje mieszkam z partnerem mamy wspólne dziecko które chodzi do żłobka ja poszukuje pracy, ale ciężko znaleźć pracę taka która będzie pasowała pod żłobek.

Syn chodzi do żłobka który jest już otwarty od 6 do 17:30, partner pracuje za granicą na budowie, do domu wraca albo na tydzień lub na 2 tygodnie. Co mogę dalej zrobić, żeby mój syn był z nami. Chcę, żeby syn był z rodzeństwem i żeby był z nami.

Chcę, żeby dobrze się czuł. Mnie zabrali syna przez sąsiadów z którymi nie gadamy od tej pory co syn trawił do rodziny zastępczej tymczasowo po znosili ze ja niby biłam syna I że używał alkoholu, gdzie niby bym swojego dziecka nie uderzyła ani nie bij alkoholu od kat mam dzieci. Z góry dziękuję za szybka odpowiedz

Piona odpowiedział 2 lata temu

Proszę Państwa! jak odzyskać dziecko z placówki, jeśli zabrano mi je z powodu nadużywającego narkotyków męża? mąż sprowadzał też do domu kolegów, dziecko nie miało przez to warunków do normalnego życia i nauki. Nie jestem już z mężem, wiem, że czeka mnie długa droga do odzyskania dziecka, ale jestem na to gotowa. Od czego najlepiej zacząć?

Paulina odpowiedział 2 lata temu

Witam, jestem w trudnej sytuacji, urodziłam córkę 12 lat temu jako osoba niepełnoletnia, więc trafiła do rodziny zastępczej, którą zostali moja ciotka oraz wujek, niestety byłam nie zbyt mądra, słuchając ich na początku, że mi córki nigdy nie oddadzą, więc odpuściłam, nie mieliśmy żadnego kontaktu ani z ciotka, ani z córką, wyjechałam za granice, ułożyłam sobie życie, sytuację finansową itp. teraz po 12 latach znalazłam ją na portalu społecznościowym, staram się z nią nawiązać kontakt, wiem, że moja sytuacja wygląda nie za dobrze, ale czy mam jakiekolwiek szanse  jednak odzyskać córkę wiem, że straconych lat nie odzyskam, ale jeszcze wiele przed nami.

Dziękuję za wszelkie rady

Tomasz odpowiedział 2 lata temu

Witam. Od ponad roku toczy się moja walka o odzyskanie córki. Córka została zabezpieczona w trybie natychmiastowym od mamy dziecka(nie byliśmy juz wtedy para).Powód odebrania dziecka matka opiekowała się dzieckiem pod wpływem środków odurzających, sam złożyłem zawiadomienie do Wcpr. Zostały pominięte wszelkie procedury,ponieważ nie zostałem poinformowany o decyzji o odebraniu córki i umieszczeniu w pieczy zastępczej. Gdzie wszelkie przepisy mówią,że jeśli jedno z rodziców nie jest w stanie prawić opieki nad małoletnim w pierwszej kolejności jest drugi z rodziców. Rodzina zastępcza utrudnia kontakty z córką 2.9 roku. Nie wysyłają zdjęć ponieważ jest rodo,nie jestem informowany o wizytach u lekarza i tym bardziej w nich nie uczestniczę. Widzenia osobiste zostały wstrzymane bez decyzji Sądu. Zarzucano mi nie interesowanie się córka, kiedy zacząłem dzwonić,pisać i pytać o stan zdrowia córki,jak się sprawuje,czy coś jej potrzeba,rodzina zastępcza poprosiła kordynatora Pieczy o interwencję ponieważ się narzucam. W każdych opiniach czytam że nie zrobiłem nic aby poprawić swoją sytuację, niestety tutaj bardzo dużą rolę odgrywa moja przeszłość. 8 lat spędziłem w Zakładzie Karnym za błędy młodości,od ponad 5 lat jestem na tzw wolności,brak jakichkolwiek mandatów,pracuje,wynajmuje w Warszawie 50 metrowe mieszkanie,płacę podatki,odciąłem się od środowiska aczkolwiek łatka się mnie trzyma. Jestem bezradny ponieważ ponoszę konsekwencje błędów byłej partnerki oraz tego, że kierując się dobrem córki złożyłem zawiadomienie. Proszę o pomoc ponieważ jestem bezradny w danej sytuacji.