Jak napisać wniosek o powrót dziecka do domu rodzinnego?

Forum prawneKategoria: Wzór pismaJak napisać wniosek o powrót dziecka do domu rodzinnego?
verygames zapytał 3 lata temu

Potrzebuję wzór wniosku o powrót dziecka do domu, dziecko około pół roku temu same poszło do domu dziecka, prawdopodobnie powiedziała, że matka nie opiekuje się nią i mogła skłamać też, że matka pije alkohol, co nie jest prawdą, gdyż matka jest całkowitym abstynentem.

W dniu 3 września 2020 r. Sąd Rejonowy wydał postanowienie o ograniczeniu władzy rodzicielskiej i umieszczenie córki w placówce opiekuńczo wychowawczej. Chcę napisać wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej i powrót dziecka do domu, jak go zatytułować i jak napisać uzasadnienie?

11 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam,

jeśli dziecko przebywa w placówce zastępczej, to znaczy, że została Pani przez sąd ograniczona lub pozbawiona władzy rodzicielskiej. Jeśli chce Pani odzyskać córkę, zasadnym będzie wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej i skierowanie go do sądu rejonowego, który poprzednio zajmował się sprawą umieszczenia córki w domu dziecka. Wniosek do sądu o przywrócenie władzy rodzicielskiej, a dokładniej – jego wzór, znajdziesz poniżej:

Wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej

wniosek-o-przywrocenie-wladzy-rodzicielskiej-wzor-pdf-doc

Wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej wzór

W treści wniosku należy podnieść okoliczność, że spełnia Pani wszelkie wymagania, by móc sprawować całkowitą opiekę nad córką – jest abstynentem, nie ma innych nałogów, posiada odpowiednie warunki mieszkaniowe i bytowe, a co najważniejsze kocha córkę i bardzo za nią tęskni.

Po otrzymaniu Pani wniosku, który nie musi być obszerny, sąd zobowiązany będzie podjąć postępowanie w sprawie i przeprowadzić postępowanie dowodowe. Zostanie więc Pani poinformowana o terminie posiedzenia, a być może również zobowiązania do złożenia wniosków lub wyjaśnień.

Chcę jednak zwrócić Pani uwagę, że w zależności do wieku córki, to jej stanowisko może okazać się najistotniejsze dla sądu. Córka z pewnością będzie przesłuchana. Podobnie pracownicy domu dziecka na potwierdzenie relacji, jakie panują pomiędzy Panią a córką. Sąd będzie chciał ustalić częstotliwość kontaktów – czy odwiedza Pani córkę w domu dziecka i czy zabiera ją do domu.

Jeśli córka „będzie za Panią” i uzyska Pani korzystną opinię pracowników domu dziecka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprawa zakończy się bardzo szybko, a córka wróci do Pani. Jeśli jednak nie ma Pani żadnych relacji z córką lub nie zmieniła ona podejścia do Pani, istnieje ryzyko, że sąd oddali Pani wniosek.

W takim razie warto podjąć starania, by przekonać córkę do siebie. Rozwiązaniem może być terapia rodzinna prowadzona przez psychologa – tu powinien Pani pomóc dyrektor placówki, w której przebywa córka.

Warto przeczytać:

 

MAriola odpowiedział 3 lata temu

Odebrano mi dzieci z pomówienia, że piję, że chodzę pijana, nigdy mnie nie skontrolowano, odwiedzam dzieci, jak to jest możliwe w domu dziecka, tylko teraz są na kolonii. Mam kontakt telefoniczny z dziećmi i teraz po 2 tygodniach mogę odwiedzić dopiero w niedzielę, zmieniam zamieszkanie, żeby dzieci miały warunki mieszkaniowe i bytowe, co mogę zrobić jeszcze, by odzyskać dzieci z domu dziecka?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

uważam, że w pierwszej kolejności należy sięgnąć do uzasadnienia sądu rodzinnego, który orzekał w sprawie i zapoznać się z zarzutami, jakie zostały Ci postawione.

W dalszej kolejności należy przeanalizować, że przesłanki, które skutkowały umieszczeniem dzieci w Domu Dziecka – nadal występują. Jeśli ustały lub nie istniały nigdy (jak to podajesz), możesz starać się odzyskać władzę rodzicielską. W tym celu należy złożyć pozew o przywrócenie władzy rodzicielskiej, wzór pozwu pobierzesz poniżej:

wniosek-o-przywrocenie-wladzy-rodzicielskiej-wzor-pdf-doc

Wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej wzór

Niemniej musisz mieć świadomość, że aby dzieci wróciły do domu, należy w odpowiedni sposób zaprezentować się przed sądem. Podajesz, że ocena Twoje osoby była błędna, a wyrok zapadł z pomówienia. Jeśli tak faktycznie było, należy do sprawy powołać świadków którzy potwierdzą, że nie masz problemów alkoholowych.

Znaczenie mogą mieć zeznania sąsiadów, nauczycieli ze szkoły dzieci i innych wiarygodnych osób, którzy zeznają, że jesteś dobrą matką i dbasz o dzieci.

Dodatkowo do pozwu o przywrócenie władzy rodzicielskiej, warto złożyć zaświadczenie od lekarza rodzinnego – że nie masz problemów alkoholowych, z Policji – że nie było żadnych interwencji w stosunku do Twojej osoby, z OSP – o udzielonym wsparciu lub niekorzystaniu ze świadczeń, lub pomocny ośrodka.

Znaczenie może mieć również podjęcie pracy zarobkowej. Do pozwu warto załączyć umowę o pracę i opinię o pracowniku wydaną przez pracodawcę.

Możesz wskazać na okoliczność wynajęcie nowego mieszkania załączając do pozwu umowę najmu i zdjęcia mieszkania.

Na koniec zaznaczę, że jeśli chcesz, by dzieci wróciły do domu, nie zwlekaj ze złożeniem pozwu, bowiem materiał dowodowy, który będzie miał największe znaczenie, zostanie powołany przez sąd z urzędu.

Wiążąca będzie opinia wydana przez dyrektora placówki, w której umieszczono Twoje dzieci, psychologa jeśli „rozmawia” z Twoim dziećmi, ewentualnie kuratora jeśli został wyznaczony. Twoje wnioski będę jedynie „tłem”. Niemniej musisz starać się, by sąd w prawidłowy sposób ocenił Twoją osobę oraz uznał, że spełniasz warunki, by odzyskać opiekę nad dziećmi.

Z.C. odpowiedział 3 lata temu

Witam. Jak odzyskać dzieci z domu dziecka? prawie pięć miesięcy temu interwencja policji zabrała moje dzieci do domu dziecka – była jedna sprawa, teraz ma być druga, niestety podczas wakacji sąd udzielił zgody, by babcia młodszych synów zabrała do siebie, dwójka starszych córek została w domu dziecka. Nie udzielono mi zgody, by całą czwórkę bądź dwójkę zabrać do domu rodzinnego, nie wiem, dlaczego sąd tak zdecydował, bardzo chcemy, by dzieci wróciły do domu, a sprawa ma być 18.10.2021. Chcę by na tej sprawie zapadła decyzja o ich powrocie do domu, czy mogę pisać jeszcze do sądu jakie wnioski? jeśli tak, to mogę prosić o jakiś wzór wniosku o powrót dziecka do domu?

Zap. odpowiedział 3 lata temu

Dobry wieczór. Jak odzyskać dziecko z domu dziecka? chciałam się zapytać: jeśli mojemu narzeczonemu zabrali dziecko do domu dziecka, to co trzeba zrobić, żeby dziecko wróciło jak najszybciej do domu rodzinnego? czy dobrym rozwiązaniem jest, żeby wziąć ślub? co musimy zrobić? bardzo proszę o pomoc, prosimy bardzo o pomoc, bo nie wiemy, co mamy robić… wiem, że można napisać odwołanie się.

STEF odpowiedział 3 lata temu

Jak napisać wniosek by dziecko wróciło w do domu? Córka bała się, że przestaniem z partnerem ją kochać. Ktoś jej podpowiedział, żeby zadzwoniła na telefon zaufania, a ona zadzwoniła na niebieską linię. Wpadła Policja, zabrali dziecko mój partner oskarżony, że dotykał jej brzuch i piersi, wyprowadził się z domu i na 50 m ma się nie zbliżać. Jednak sąd postanowił, że córka ma zostać w placówce interwencyjnej. Mam prawa rodzicielskie i pani pedagog mówiła, żeby pisać pismo do sądu, Córka mówi, że żałuję, że nakłamała i mnie kocha i chce już do domu wrócić. Co robić? Jak napisać pismo do sądu rodzinnego o powrót dziecka do domu?

Eklips odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry, chodzi o powrót dziecka do domu rodzinnego. Rok temu zabrano mi dzieci, gdyż zostały bez opieki same w domu, jak mam napisać taki wniosek, by móc je odzyskać, nie stać mnie na prawnika a bardzo mi zależy, by je odzyskać. Mam aktualnie nowego partnera jestem z nim w ciąży, odizolowałam się od starego otoczenia i nie wiem co napisać, by były jakieś argumenty ważne dla sądu.

Mariola odpowiedział 3 lata temu

Proszę pomóc napisać wniosek do sądu o powrót dzieci do domu. Chce przenieść dzieci do miejsca mojego zamieszkania, gdzie w obecnie mieszkam, jak mogę napisać jeszcze o przepustki dzieci do domu? pracuje obecnie, zrobiłam test kompetencji rodzicielskiej, ale to sądowi nie odpowiada, bo zrobiłam kurs online, bo przez korona wirusa były wstrzymane te spotkania, więc zapłaciłam za kurs online i mam dyplom.

wed odpowiedział 3 lata temu

Nie wiem jaki mam wniosek napisać o odzyskanie mojego syna z pogotowia opiekuńczego. Ja z matką dziecka nie mieszkam. W trakcie odebrania syna do pogotowia opiekuńczego był w szpitalu o którym nic nie wiedziałem. Dopiero dowiedziałem się po fakcie. Matka dziecka była bardzo nerwowa i agresywna. My mieliśmy ograniczoną władzę rodzicielską.

Anna odpowiedział 2 lata temu

Witam pisze w sprawie moich dzieci odebrano mi dwie córki z powodów znęcania sie nad starszą córką( nigdy ich nie udeżylam)wynajmowałm mieszkanie starsza córka skakała po małym stole i spadła z niego i miała dość dużego siniaka lecz stwierdzili w przedszkolu że ja ją bije zgodziłam sie na ograniczenie praw chodz sama nie wiem dlaczego to był mój najwiekszy błąd chciałabym je odzyskać tak bardzo za nimi tęsknie chciałabym by wróciły do domu czy jest to wogule możliwe co robić 

Paweł odpowiedział 2 lata temu

Witam trzeba złożyć wniosek o tzw władzę  rodzicielską – przywrócenie pełnej władzy rodzicielskiej. Po drugie to dlaczego Pani się zgodziła na to? Kolejnym etapem jest opinia np psychologa, psychiatry, ewentualnie badanie w OZS dotyczącej więzi rodzinnej. Należy opisać wszystko stan obecny, że Pani tęskni itp, świadkowie że Pani jest dobrą matką,osobą itp,